Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Neuzrādot pagājušā gada ienākumus – no it kā ieinteresēta investora saņemtus 35 tūkstošus latu, kā arī it kā noslēgta līguma dēļ atsakoties publiski nosaukt personu, no kuras šī nauda saņemta, ekonomikas ministrs Artis Kampars pārkāpj esošās pretkorupcijas likumdošanas normas, - tas viennozīmīgi izriet no Valsts ieņēmumu dienesta sniegtā skaidrojuma un normatīvajiem aktiem. Saistībā ar šo ministra rīcību Pietiek otrdien vērsies ar jaunu iesniegumu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā, kā arī LR Ģenerālprokuratūrā.

Kampars, kas līdz šim ir sniedzis jau vairākas versijas par savā amatpersonā minētajiem un neminētajiem datiem, vienā joprojām paliek pie sava: Valsts ieņēmumu dienestam iesniegtajā amatpersonas deklarācijas nepubliskojamajā daļā viņš esot nosaucis investoru, kurš gatavojoties iegādāties ministra parādos un zaudējumos slīgstošās SIA Ronis kapitāldaļas un jau samaksājis 35 tūkstošu latu drošības naudu, taču publiski viņš to neatklāšot, jo to Kamparam liedzot noslēgtais līgums.

„Kamēr darījums ir procesā, man nav tiesību izpaust šīs personas vārdu – tāds ir līguma par kapitāldaļu pirkšanu nosacījums,” savā blogā nedēļas beigās rakstīja Kampars. To pašu viņš pirmdien skaidroja arī Vienotības Ētikas komitejas locekļiem, kuri lielā vienprātībā paziņoja, ka Kampara skaidrojumi viņus pilnībā apmierinot un esot pilnīgi pietiekami, ja ziņas par it kā eksistējošo investoru norādītas Kampara deklarācijas sabiedrībai neatklājamajā daļā.

Taču šādā veidā Vienotības Ētikas komitejas locekļi ir atbalstījuši ekonomikas ministra izdarītu likumpārkāpumu, - tas izriet no VID skaidrojuma par to, kādi dati obligāti jāuzrāda jebkurai amatpersonai, aizpildot amatpersonas deklarāciju.

„Saskaņā ar 22.10.2002. MK noteikumiem Nr.478 "Kārtība, kādā aizpildāmas, iesniedzamas, reģistrējamas un glabājamas valsts amatpersonu deklarācijas un aizpildāmi un iesniedzami valsts amatpersonu saraksti" valsts amatpersonai jānorāda informācija par pārskata periodā gūtajiem visu veidu ienākumiem, sniedzot informāciju par to gūšanas vietu (avotu), norādot juridisko personu identifikācijas datus un fizisko personu vārdu un uzvārdu un summu (3.7.punkts),” skan VID skaidrojums.

Šie noteikumi izdoti atbilstoši likumam „Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, un tie nozīmē – Kamparam, ja viņš patiešām no kādas personas pērn saņēmis 35 tūkstošus latu, ne tikai bija šī summa jāuzrāda kā saņemti ienākumi, bet arī amatpersonas deklarācijas publiskojamajā sadaļā jāuzrāda tās personas vārds un uzvārds, no kuras viņš šos 35 tūkstošus latu saņēmis.

Vēl vairāk – kā izriet no VID skaidrojuma, Kamparam nav pamata apgalvot, ka viņš likumdošanas prasības būtu pārkāpis nejauši: Pietiek ir droši zināms, ka tāpat kā citas amatpersonas arī Kampars ir iepazīstināts ar minētajiem Ministru kabineta noteikumiem pievienoto instrukciju, kur jebkurai personai saprotamā veidā paskaidrots, kas obligāti norādāms katrā deklarācijas sadaļā.

Saistībā ar ienākumu sadaļu norādīts, ka publicējamajā deklarācijas daļā jāuzskaita „visi deklarācijas iesniedzēja pārskata periodā gūtie ienākumi, piemēram, darba alga, piemaksas pie darba algas, prēmijas, honorāri, ienākumi no saimnieciskās un komercdarbības, apdrošināšanas izmaksas, kompensācijas, ienākumi no kustamās un nekustamās mantas realizācijas un nomas (īres), laimesti un dividendes, mantojumi, dāvinājumi un citi ienākumi”.

Savukārt par katru no šīm summām, kā tāpat norādīts Kamparam labi zināmajā instrukcijā, jānorāda arī ienākumu gūšanas vieta: par juridisko personu – nosaukums, reģistrācijas numurs komercreģistrā un juridiskā adrese, bet par fizisko personu – vārds un uzvārds. Ministrs šo likumdošanas prasību ir ne tikai ignorējis, bet arī publiski paziņojis, ka viņam to liedzot darīt viņa noslēgts līgums.

Paradoksāli, bet vienlaikus Kampars to, ka noslēdzis līgumu par minēto summu – 35 tūkstošiem latu, ir norādījis deklarācijas darījumu sadaļā, kuras publiskajā daļā nav jānorāda personas, ar kurām darījums slēgts. Versija, ar kuru Pietiek iepazīstinājuši ar tiesībsargāšanas iestādēm saistīti avoti, ir: Kampars šādi rīkojies tāpēc, ka vai nu reāla investora nav un viņš vienkārši vēlējies legalizēt 35 tūkstošus latu, vai arī naudas avots ir ar tik sliktu reputāciju, ka tā publiska atklāšana izsauktu nopietnu skandālu, - tāpēc arī viņš atzīst darījumu, bet nevēlas uzrādīt saņemto naudu kā ienākumu, jo tad ir jāpublisko naudas avots.

Ņemot vērā šos faktus, Pietiek otrdien ir vērsies ar iesniegumiem pie LR ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera un KNAB. Abos iesniegumos uzmanība vērsta uz faktu, ka Kampars ne tikai nav deklarācijā uzrādījis ienākumus, kuru saņemšanā pēcāk publiski atzinies, bet arī paziņojis, ka nevēloties un negatavojoties pildīt Ministru kabineta noteikumu prasības, norādot personu, no kā saņēmis ienākumus, jo to viņam aizliedzot noslēgts līgums ar šo personu.

„Līdz ar to šī valsts amatpersona ir publiski paziņojusi, ka negatavojas pildīt Latvijas Republikas normatīvos aktus, un, iespējams, arī mudinājusi citus LR iedzīvotājus rīkoties līdzīgi,” teikts Pietiek iesniegumā.

Savukārt pats Kampars otrdien nevēlējās sniegt atbildi uz Pietiek jautājumu, vai ir zinājis, ka saskaņā ar minētajiem Ministru kabineta noteikumiem viņam deklarācijas publicējamajā daļā jānorāda gan visi ienākumi, gan arī to avoti, minot arī fizisko personu vārdus un uzvārdus.

Tāpat ekonomikas ministrs nevēlējās sniegt atbildi uz jautājumu, vai minēto normatīvo aktu nav ievērojis nezināšanas pēc vai apzināti. Kampars neatbildēja arī uz jautājumu, ko viņš grasās darīt, lai pārkāpumu novērstu.

Pietiek šodien publicē minēto amatpersonas deklarācijas aizpildīšanas instrukciju. Tāpat, ņemot vērā vairāku lasītāju vēlmi iepazīties ar ministra uzņēmuma Ronis gada pārskatiem, no Lursoft datu bāzes (www.lursoft.lv) publiskojam arī šīs kompānijas 2009. gada pārskatu, kā arī 2008. un 2009. gada konsolidētos pārskatus. Roņa 2010. gada pārskats vēl nav pieejams.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

0
0