Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kāds Pietiek lasītājs atsūtījis divas ar 1999. un 2000. gadu datētas mediju ziņas par kādu sen aizmirstu notikumu – kā tagadējais tieslietu ministrs un ģimenes vērtību aizstāvis Dzintars Rasnačs enerģiski tiesājies, lai tikai pēc laulības šķiršanas viņam nevajadzētu diviem saviem dēliem maksāt „nepamatoti” augstus uzturlīdzekļus – veselus 55 latus mēnesī katram. Šodien publicējam ne tikai abas šīs mediju ziņas, bet arī trīs Nacionālās apvienības pārstāvju izteiksmīgos komentārus – viņi bija vienīgie no partijas vadības, kuri bija gatavi atbildēt uz jautājumu, kā viņi kā Nacionālās apvienības pārstāvji vērtējat šos faktus to kopsakarā un aprakstīto partijas pārstāvja Rasnača rīcību.

Kā izriet no šīm mediju ziņām, 1999.-2000. gadā tika šķirta pirmā no pašreizējā tieslietu ministra, Nacionālās apvienības pārstāvja Rasnača laulībām, un šīs lietas iztiesāšanas laikā viņa toreizējā dzīvesbiedre Ārija Millere bija lūgusi tiesu noteikt Rasnačam ikmēneša uzturlīdzekļu maksājumus Ls 55 apjomā par katru no viņu diviem dēliem, savukārt Rasnačs publiski paziņoja, ka dzīvesbiedres prasītā summa par bērnu uzturēšanu esot „nepamatoti augsta”.

Politiķis enerģiski tiesājās, lai tikai varētu atlikt uzturlīdzekļu maksāšanu saviem bērniem un lai tikai maksājamā summa būtu iespējami mazāka, neraugoties uz to, ka saskaņā ar Rasnača amatpersonas deklarāciju viņa ienākumi 2000. gadā bija aptuveni 9000 latu un vēl 13 300 ASV dolāru par dzīvokļa pārdošanu. Turklāt, kā rāda Centrālās statistikas pārvaldes dati, 2000. gadā iztikas minimums valstī bija 84,53 lati, taču, kā redzams no publiskotās informācijas, Rasnačs nedomāja, ka šis minimums būtu attiecināms arī uz viņa bērniem

Rasnačam pagaidām vēl nebūs jāmaksā uzturlīdzekļi saviem bērniem

Rīga, 2.dec., 1999. Šodien Rīgas apgabaltiesa nolēma noraidīt Saeimas deputāta Dzintara Rasnača sievas Ārijas Milleres blakussūdzību, kurā viņa lūdz tiesu no Rasnača ik mēnesi piedzīt uzturlīdzekļus, kā arī nodalīt uzturlīdzekļu piešķiršanas un laulības šķiršanas tiesu prāvas.

Millere tiesā bija iesniegusi lūgumu noteikt Rasnačam ikmēneša uzturlīdzekļu maksājumus Ls 55 apjomā par katru no viņu diviem dēliem. Tiesā Millere atzīmēja, ka, izdarot papildus aplēses, šī summa esot nedaudz mainījusies, taču pagaidām viņa būtu gatava samierināties ar šo summu.

Millere arī norādīja, ka būtu lietderīgi nodalīt uzturlīdzekļu piešķiršanas un laulību šķiršanas prāvas, jo Rasnačs, viņasprāt, šķiršanās prāvu kavējot, tādējādi Millere un bērni netiek pie vajadzīgajiem uzturlīdzekļiem.

Millrere arī informēja, ka paralēli šai blakussūdzībai viņa zemākas instances tiesā ir iesniegusi lūgumu palielināt uzturlīdzekļu apmēru par katru bērnu līdz Ls 80, kā arī esot lūgusi noteikt abu bērnu dzīves vietu pie mātes. Tiesā šie lūgumi vēl tikai tiks izskatīti.

Pats Rasnačs tiesā ieradies nebija, argumentējot to ar savu aizņemtību Saeimā, kur viņam šodien esot jāuzstājas kā Juridiskās komisijas ziņotājam.

Kā jau ziņots, Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 22.novembrī atzina Milleri par vainīgu dokumentu viltošanā, taču no kriminālatbildības viņu atbrīvoja.

Tiesa spriedumā tika paskaidrots, ka Milleres nodarījums nav radījis būtisku kaitējumu, turklāt viņas apgādībā ir trīs nepilngadīgi bērni, tādēļ viņa no kriminālsoda ir atbrīvojama.

Millere šā gada maijā bija iesniegusi veidlapu namu pārvaldē "Purvciems" ar lūgumu pierakstīt viņu sava bijušā vīra Rasnača dzīvoklī un uz šīs veidlapas bija viltojusi Rasnača parakstu.

Rasnačs tad sacīja, ka pagaidām nekādus komentārus par tiesas lēmumu nevar sniegt, jo nav piedalījies tiesas sēdē.

Kā jau ziņots, tiesas process šajā lietā sākās jau 19.novembrī. Rasnačs, atsaucoties uz likumu par presi, iepriekš norādīja, ka viņš ziņas par privāto dzīvi un laulības šķiršanu nevarot izpaust, kamēr nav stājies spēkā tiesas spriedums.

"Tas, ka viņa [Millere] meklē palīdzību pie preses, liecina, ka viņa zina, kas viņu pirmdien sagaida. Viņa šajā lietā ir tiesājamā, bet es esmu cietušais," sacīja Rasnačs. Sīkāk viņš šo izteikumu iepriekš nepaskaidroja.

Tiesa šķir deputāta Rasnača laulību

Rīga, 6.apr., 2000. Šodien Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa nolēma šķirt Saeimas deputāta Dzintara Rasnača un Ārijas Milleres laulību.

Rasnača advokāts Juris Marins informēja, ka laulība šķirta, pamatojoties uz Civillikuma 75.pantu. Minētais pants paredz šķirt laulību, ja laulības dzīve ir tik izirusi, ka laulāto turpmākā kopdzīve un ģimenes saglabāšanas nav iespējama.

Prasību tiesā par laulības šķiršanu bija iesniedzis Rasnačs.

Rasnačs sarunā atturējās minēt tiesas piespriesto uzturlīdzekļu summu šajā laulībā dzimušajiem diviem dēliem. Rasnačs tikai norādīja, ka bijusī sieva prasījusi nepamatoti augstu summu. Viņš jau visu laiku bērniem maksājis uzturlīdzekļu summu. Tiesa šodien piespriedusi tikai nedaudz lielāku summu par to, kas maksāta līdz šim. Taču tā neesot tā pati summa, ko prasījusi Millere.

Rasnačam laulībā ar Milleri dzimuši divi dēli. Rasnačs tagad dzīvo kopā ar žurnālisti Antru Krastiņu, un arī šajā ārlaulības savienībā dzimis dēls. Deputātam ir arī meita no pirmās laulības.

Rasnačs gan atturējās prognozēt, vai tuvākajā laikā varētu slēgt laulību ar Krastiņu. Deputāts sacīja, ka viņam jau tagad ir jauna ģimene un viņš nedomā, ka jautājums par formālo pusi būtu jāizšķir uzreiz.

Jau ziņots, ka pagājušā gada 2.decembrī tiesa noraidīja Milleres blakussūdzību, kurā viņa lūdza tiesu no Rasnača ik mēnesi piedzīt uzturlīdzekļus, kā arī nodalīt uzturlīdzekļu piešķiršanas un laulības šķiršanas tiesu prāvas.

Millere tiesā bija iesniegusi lūgumu noteikt Rasnačam ikmēneša uzturlīdzekļu maksājumus Ls 55 apjomā par katru no viņu diviem dēliem.

Millere toreiz norādīja, ka būtu lietderīgi nodalīt uzturlīdzekļu piešķiršanas un laulību šķiršanas prāvas, jo Rasnačs, viņasprāt, kavējot šķiršanās prāvu, un tādējādi Millere un bērni netiek pie vajadzīgajiem uzturlīdzekļiem.

Kā jau ziņots, Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 22.novembrī atzina Milleri par vainīgu dokumentu viltošanā, taču atbrīvoja viņu no kriminālatbildības.

Tiesas spriedumā bija paskaidrots, ka Milleres nodarījums nav radījis būtisku kaitējumu, turklāt viņas apgādībā ir trīs nepilngadīgi bērni, tādēļ viņa no kriminālsoda ir atbrīvojama.

Millere pagājušā gada maijā bija iesniegusi veidlapu namu pārvaldē "Purvciems" ar lūgumu pierakstīt viņu sava bijušā vīra Rasnača dzīvoklī un uz šīs veidlapas bija viltojusi Rasnača parakstu.

Dace Melbārde: atturēšos paust savu subjektīvo attieksmi

„Nosūtu atbildi uz jūsu š.g.4.augustā atsūtīto jautājumu.

Virkne normatīvo likumu (Administratīvā procesa likums, Iesniegumu likums, Informācijas atklātības likums u.c.) nosaka indivīda tiesības uz informāciju un savā profesionālajā darbībā vienmēr esmu centusies to ievērot. Tomēr vienlaikus gribu atzīmēt, ka neviens no šiem normatīvajiem aktiem indivīdam nepiešķir tiesības panākt, ka amatpersona pauž savu subjektīvo attieksmi vai nostāju kāda cilvēka privātā jautājumā. Šādas tiesības neparedz arī citi likumi. Kā norādījusi Augstākā tiesa – pat likums „Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” neparedz amatpersonas pienākumu sniegt plašsaziņas līdzekļiem vai žurnālistiem viedokli, bet tikai informāciju (2011.gada 22.decembra spriedums lietā SKA-976/2011).

Ņemot vērā, ka Jūsu uzdotais jautājums pēc būtības ir lūgums paust manu subjektīvo attieksmi, šai gadījumā atturēšos to paust. Īpaši ņemot vērā, ka jautājums skar citas personas privāto dzīvi, kuras visus aspektus zina tikai pašu tuvinieku lokā.

Šajā situācijā varu tikai izteikt vispārēju pozīciju, ka ikvienam vīrietim, kā arī sievietei, kas ir radījuši bērnus, ir jāuzņemas pilna atbildība par to audzināšanu.”

Gaidis Bērziņš: Nacionālā apvienība iestājas, ka summa būtu palielināma

„Neapšaubāmi, ka katra vecāka pienākums ir rūpēties par savu bērnu. Šķirot laulību un nosakot uzturlīdzekļu apmēru tiek ņemti vērā dažādi apsvērumi (piem., saskarsmes tiesību izmantošana, jebkāds cits atbalsts bērnam, minimālo uzturlīdzekļu apmēru u.c.). Strīdus par uzturlīdzekļu apmēru izšķir tiesa. Papildus jānorāda, ka Uzturlīdzekļu garantiju fonda likums, kas gan stājās spēkā 2004.gadā, paredzēja, piemēram, ka uzsāktajās lietās pēc 2010.gada 1.janvāra, uzturlīdzekļus izmaksāja šādā apmērā:

1) par katru bērnu no viņa piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai - 30 latus, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā noteikto, kā arī nepārsniedzot apmēru, ko noteicis Ministru kabinets atbilstoši Civillikuma 179.panta piektajai daļai;

2) par katru bērnu no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai - 35 latus, bet ne vairāk par tiesas nolēmumā noteikto, kā arī nepārsniedzot apmēru, ko noteicis Ministru kabinets atbilstoši Civillikuma 179.panta piektajai daļai.

1999-2000. gadā tiesu praksē piedzenamās uzturlīdzekļu summas pamatā bija mazākas.

Pašreizējā Tiesu praksē, nosakot uzturlīdzekļu apmēru, tiesas ļoti bieži vadās no attiecīgā regulējuma ar spēkā esošajiem grozījumiem - par katru bērnu no bērna piedzimšanas līdz septiņu gadu vecuma sasniegšanai -92, 5 Eur,  par katru bērnu no septiņu gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai - 111 Eur. Tas, protams, neierobežo vecākam maksāt arī lielāku summu gluži tāpat, ka tas bija 1999-2000.gadā. NA arī šobrīd iestājās par to, ka šī summa būtu palielināma.”

Imants Parādnieks: necienīga rīcība

„Labdien! Rīcību vērtēju kā necienīgu!”

Novērtē šo rakstu:

0
0