Menu
Pilnā versija
Foto

Reformu „bezmaksas” siers peļu slazdā

Iveta Grigule, 11. Saeimas deputāte, ZZS · 27.10.2011. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Beidzot noslēdzies mokpilnais koalīcijas veidošanas process, kas noteikti paliks atmiņā ar Zatlera reformu partijas šķelšanos vēl pirms pirmās Saeimas sēdes, Vienotības intrigām un provokācijām vēlot, bet rezultātā neievēlot Valdi Zatleru par Saeimas priekšsēdētāju. Mokās Latvija ir tikusi pie jaunas valdības. Kas mūs sagaida? Ko valdība sola savā deklarācijā? Kādas prioritātes realizēs, kādi būs budžeta izdevumu „griešanas” virzieni?

Tikai par trīs lietām, kas būs svarīgas katrai ģimenei, katram latvietim. Pirmkārt, veselības aprūpē Vienotības ministre Ingrīda Circene ir iecerējusi ieviest principu – ja maksā nodokļus, tad veselības aprūpes pakalpojumi gandrīz vai bez maksas, bet, ja ne – tad atver vien maku un skaiti latiņus.

Lieki skaidrot, ka, lai arī ideja laba un diskusiju vērta, tomēr šobrīd, kad cilvēki ilgstoši nevar atrast darbu, līdz ar to - nemaksā nodokļus, viņi būs lielākie cietēji no šādas reformas.

Cietēji būs arī tie simti tūkstoši, kuri, lai uzturētu ģimenes un atbalstītu savus vecākus un tuviniekus, ir devušies labprātīgā trimdā. Viņi uz Latviju radiniekiem sūta miljoniem latu, stutējot mūsu pussabrukušo ekonomiku, tomēr neskaitās nodokļu maksātāji - rezidenti Viņiem būs jāmaksā par to, ka valsts nav spējusi radīt apstākļus, kas ļautu dzīvot tepat – Latvijā, strādāt un godīgi maksāt nodokļus.

Otrkārt, saturieties skolnieki, studenti un visi vecāki! Kembridžas absolvents Roberts Ķīlis, sērfojot internetā, kādā vietnē atklājis informāciju par augstākās izglītības sistēmu Austrālijā, proti, augstākā izglītība ir maksas, studentiem tiek izsniegti valsts garantēti kredīti dažādā apjomā – sociālās un humanitārās zinības studēt gribētājiem mazāki, medicīnas un inženiertehnisko profesiju apguvējiem– lielāki. Studenti studē, ko un kur grib, tikai... pēc studiju beigšanas kredītu jāsāk atmaksāt.

Lai sistēmu ieviestu, jāveido aptuveni 500 miljonu liels valsts līdzekļu fonds. Ideja spīdoša! Bankas un privātās augstskolas jau „berzē rokas”! Skolēni un studenti ir faktiski vienīgā sabiedrības daļa, kuru šobrīd neapgrūtina kredītu slogs. Kāpēc to neizmantot?

Finansiāla verdzība – tā ir viena šīs lietas puse, bet otra – jaunieši ar gudrākajām galvām, talantīgākie un uzņēmīgākie aizbrauks studēt pie kaimiņiem Skandināvijā, Vācijā, Francijā, kur augstākā izglītība ir bezmaksas. Mēs pilnīgi noteikti viņus zaudēsim Latvijai, jo lielākā daļa tur paliks – atradīs labi apmaksātu darbu, nodibinās ģimeni un dzimtenē neatgriezīsies. Mēs jau esam zaudējuši gandrīz pusmiljonu uzņēmīgu, strādāt gribošu cilvēku. Vai tagad valdība piekritīs, ka ar izglītības ministra Ķīļa reformu no valsts izdzen arī jaunatni?

Treškārt, Labklājības ministrijas uzmanības lokā noteikti nebūs pensionāru, ģimeņu ar bērniem un invalīdu. Zinot Vienotības ministres Ilzes Viņķeles uzskatus, pietiekami droši jāprognozē pensiju piemaksu revidēšana, par indeksāciju nebūs ne runa, ģimenes valsts pabalstu 8 latu apmērā par katru bērnu saglabās tikai trūcīgajām ģimenēm. Respektīvi, ministrija sāks šķirot bērnus pēc vecāku maka biezuma tā vietā, lai palielinātu šo pabalstu visiem, piemēram, 10 latus par pirmo bērnu; 15 par otro; 20 par trešo un tā tālāk. Nekā tāda nebūs! Gaidiet ar maisu, pensionāri un bērni!

Kopumā par tikko apstiprināto valdību un tās plāniem varu teikt – būs valdība, kurai ikviens Latvijas cilvēks ir skrūvīte Starptautiskajam Valūtas fondam patīkamu rādītāju nodrošināšanai. Valdība nedomās par pensionāriem, neieklausīsies ģimenēs ar bērniem, studentos un lauku iedzīvotājos, reģionos un pašvaldībās. Elks un dievs būs „konsolidācija par jebkuru cenu un makroekonomiskie rādītāji”.

Vienotības vadoņi mūždien lielās: „Mēs valsti izvedām no krīzes!” Tiekoties ar vēlētājiem gan pilsētās, gan lauku pašvaldībās, ļaudis vienmēr ir uz to norādījuši, bet piebilduši: „Kas tad izvilka valsti no krīzes? Par kādu cenu? Pusmiljons emigrējuši... Mēs izvilkām, mēs ar savu darbu, ar savām rokām...”

Novērtē šo rakstu:

0
0