Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Īrijas zemo cenu lidsabiedrība Ryanair, kurai jau nākamā gada martā beigsies pirms 10 gadiem satiksmes ministra Aināra Šlesera laikā noslēgtais līgums, kas garantē neticami zemu maksu par Starptautiskās lidostas Rīga un Latvijas Gaisa satiksmes pakalpojumiem, vērsusies Satiksmes ministrijā, cerot uz labvēlīgās politikas turpināšanos, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Satiksmes ministrs Anrijs Matīss (Vienotība) apgalvo, ka “ārpus noteikumiem nevienam īpašas atlaides piemērotas netiks”. Tomēr Ryanair kā spiediena instrumentu sarunās izmanto Latvijai nelabvēlīgo Londonas šķīrējtiesas spriedumu.

Ryanair pagaidām nav darījis neko, lai panāktu Londonas šķīrējtiesas sprieduma atzīšanu Latvijas tiesā. Līdz ar to šī Latvijas pusei nelabvēlīgā sprieduma izpilde faktiski nav sākta, tādēļ jau sākotnēji tika prognozēts, ka Ryanair šis spriedums pirmkārt vajadzīgs kā arguments gaidāmajās sarunās par nākotnes nosacījumiem pēc īpaši izdevīgā Šlesera laika līguma beigām. Spriedums paredz 802 000 eiro lielu kompensāciju par labu Ryanair, kā arī atbrīvo šo lidsabiedrību no aptuveni 2 miljonu eiro liela parāda lidostai par neapmaksātajiem pakalpojumiem.

2004. gadā noslēgtā līguma termiņš beidzas 2015. gada 31. martā. To Ryanair noslēdza ar lidostu Rīga, un, kā apstiprināja Pietiek citētais Londonas šķīrējtiesas spriedums, līguma noslēgšana un vēlākā grozīšana notikusi ar toreizējā satiksmes ministra Šlesera tiešu iejaukšanos. Satiksmes ministrijā (SM), kas ir lidostas Rīga valstij piederošo kapitāldaļu turētāja, jau saņemta vēstule no Ryanair, kurā zemo cenu lidsabiedrība pauž cerību, ka arī pēc nākamā gada 31. marta tā varēs turpināt izmantot lidostas pakalpojumus par vienotu maksu – 4,5 eiro par apkalpoto pasažieri, kas ir diskriminējoši zema cena, salīdzinot ar citu lidsabiedrību maksām.

Satiksmes ministrs Anriks Matīss (Vienotība) uz Pietiek jautājumu, vai saņemta šāda Ryanair vēstule, tiešu atbildi nesniedz, bet uzsver, ka ar īru lidsabiedrības pārstāvjiem šajā sakarā nav ticies. Matīss arī sola, ka Šlesera laika atlaižu politika netiks turpināta. “Lidostas tarifus nosaka Ministru kabineta noteikumi, kuru ietvaros tiek visām kompānijām piedāvāta vienota pieeja. Ārpus noteikumiem nevienam īpašas atlaides piemērotas netiks,” apgalvo satiksmes ministrs.

SM amatpersonas Pietiek prognozē, ka tuvākajos mēnešos notiks intensīvas sarunas ar Ryanair, jo zemo cenu lidsabiedrības aiziešanu no Rīgas neviens nevēloties. Vienlaikus citu zemo cenu lidsabiedrību - kā Wizz Air - ienākšana Rīgā uz citiem, mazāk privileģētiem noteikumiem, rādot, ka Ryanair cerības uz līdzšinējo nosacījumu turpināšanos nav ekonomiski pamatotas.

Runa ir par Šlesera laikā 2004. gadā noslēgtajā un 2007. gada 10. decembrī arī Šlesera laikā grozītajā līgumā starp Ryanair un lidostu Rīga ietvertajiem nosacījumiem. Līgumā noteikts, ka maksā, ko Ryanair uzņemas pret lidostu Rīga, ietilpst gan virszemes lidlauka apkalpošanas maksa, gan maksa par aeronavigācijas pakalpojumiem termināļu zonā, gan "jebkuri citi nodokļi, nodevas un maksas, kas attiecas uz Ryanair pasažieru pārvadājumu pakalpojumiem lidostā Rīgā, kuras jau eksistē vai, kuras nākotnē ieviestu valsts vai lidosta". 2007. gada 10. decembrī attiecībā pret citām lidsabiedrībām jau tā netaisnīgais līgums tika izgrozīts vēl vairāk par labu Ryanair, nu jau nosakot, ka lidostai jāsedz starpība, ja faktiskās Ryanair apkalpošanas izmaksas pārsniedz jau tā zemo 4,5 eiro maksu par pasažieri.

Novērtē šo rakstu:

0
0