Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Turpinām publicēt aizraujošākos fragmentus no Nacionālās attīstības plāna projekta: šoreiz piedāvājam plāna sadaļu, kas apraksta, kādā veidā saskaņā ar tā autoru iecerēm un priekšstatiem Latvijas iedzīvotāji tiks pie "cienīga darba" - tieši tā nosaukts šis, izsakoties plāna autoru vārdiem, "rīcības virziens".

Valstīs, kurās ir nelielas atšķirības mājsaimniecību ienākumu līmeņos (jeb lielāka ienākumu vienlīdzība), vērojama zemāka sabiedrības spriedze, augsta uzticība citiem, labāka iedzīvotāju fiziskā un garīgā veselība, augstāki izglītības rādītāji, augsta mobilitāte un zemāka noziedzība .

Cienīgs darbs nodrošina pietiekamu, prasmēm un produktivitātei atbilstošu atalgojumu, darbavietas drošību un ģimenes sociālo aizsardzību, labākas iespējas personīgajai izaugsmei un sociālai integrācijai, brīvību paust savas intereses, apvienoties un piedalīties lēmumu pieņemšanā.  Cienīgs darbs dod iespēju nopelnīt pietiekami sev un savai ģimenei, un uzlabot savu kvalifikāciju, lai pastāvīgi izvairītos no nabadzības un spētu pielāgoties darba tirgus izmaiņām.

Lai mazinātu ienākumu plaisu un nabadzību, valsts sekmē iedzīvotāju nodarbinātību un rūpējas par iedzīvotāju produktivitātes uzlabošanos . Nodokļu sloga samazināšana nodarbinātajiem ar zemiem ienākumiem radīs rīcībspēju iedzīvotājiem, kuri, strādājot atalgotu darbu, tomēr nespēj nodrošināt savas pamatvajadzības. Taču ienākumus darba ņēmējiem garantē ne tikai atbalstoša valsts politika un pašvaldību iniciatīvas, bet arī darba devēja iespējas un apņemšanās maksāt atbilstošu un taisnīgu atalgojumu, sedzot visus nodokļus.

Rīcības virziena mērķi un rādītāji

Mērķis 1: samazināt nabadzības riskam pakļauto nodarbināto īpatsvaru no 9,5% 2011. gadā līdz 5% 2020. gadā

Mērķis 2: palielināt nodarbinātības īpatsvaru darbspējas vecuma iedzīvotājiem no 67% 2011. gadā līdz 73% 2020. gadā

Rīcības virziena ietvaros veicamie uzdevumi

1. Darbaspēka nodokļu sloga samazināšana, prioritāri iedzīvotājiem ar zemu ienākumu līmeni

2. Nodarbinātības barometra izveidošana - darba tirgus dinamiku monitorējoša un attīstību prognozējoša sistēma, kas balstīta darbaspēka piedāvājuma un pieprasījuma dinamikas analīzē un ir vērsta uz Latvijas darbaspēka produktivitātes pastāvīgu uzlabošanu

3. Reģistrētas nodarbinātības un sociāli atbildīgas uzņēmējdarbības veicināšana: informatīvi pasākumi, sociālais dialogs, atbalsts komersantu apmācībām, darba inspekcijas kapacitātes celšana

4. Jauniešu nodarbinātības veicināšana, t.sk. (a) jauniešu pēc profesionālās un, vai augstākās izglītības pabeigšanas integrācija darba tirgū; (b) jauniešiem - bezdarbniekiem atbalsta pasākumi pirmās darba pieredzes iegūšanai; (c) brīvprātīgā darba pieejamības palielināšana sociālās atstumtības riskam pakļautajiem jauniešiem

5. Sociālās atstumtības riskam pakļauto bezdarbnieku un darba meklētāju nodarbinātības veicināšana, nodrošinot motivācijas, prasmju uzlabošanas un kompetenču celšanas, izglītības un sociālā atbalsta sistēmu (t.sk. apmācības, pagaidu darba iespējas, vietējās nodarbinātības iniciatīvas)

6. Uz re-socializāciju vērstu pasākumu īstenošana probācijas dienestā kriminālsodu izpildījušu sociāli atstumto grupu integrācijai sabiedrībā un darba tirgū

Rīcības virziena īstenošanai nepieciešamais kopējais finansējuma apjoms (miljonos LVL): tiks noteikts līdz gala redakcijai.

Novērtē šo rakstu:

0
0