Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai gan līgums ar Izglītības un zinātnes ministriju Ventspilī tapušo satelītu Venta 1paredzēja palaist kosmosā līdz pagājušā gada 30.novembrim, tomēr Ventspils augstskola izmantojusi līgumā noteikto iespēju līgumu pagarināt. Līguma izmaiņas skarbi nosaka, ka kosmosā tas jāpalaiž līdz 2016.gada 30.novembrim, pretējā gadījumā jāatmaksā valsts piešķirtie līdzekļi, un otru pagarinājumu līgums neparedz.

Pietiek jau ziņoja, ka pirms trīsarpus gadiem ar lielu pompu izziņotais Latvijas Baltijā pirmais satelīts joprojām nav palaists kosmosā, lai gan abas kaimiņvalsts – Igaunija un Lietuva – savus satelīta projektus sāka vēlāk, bet jau ir īstenojušas. Tiek gan apgalvots, ka nauda satelīta ievadīšanai kosmosā esot pietaupīta un šā gada nogalē beidzot arī Latvijas minipavadonis varētu doties izplatījumā.

Izglītības un zinātnes ministrijas un Ventspils augstskolas 2013.gada 17.decembrī parakstītais līgums gan paredzēja, ka Venta 1 kosmosa tāles sasniegs ne vēlāk kā pērnā gada 30.novembrī. Slēdzot līgumu, IZM par satelītu jau bija samaksājusi 189 tūkstošus latu (269 tūkstošus eiro) par satelīta izstrādi, uzturēšanu un izstrādes pabeigšanu. Līgums paredzēja vēl 50 tūkstošu latu (71 tūkstoša eiro) piešķiršanu satelīta ievadīšanai kosmosā.

Saskaņā ar šā gada 26.janvārī veiktajiem līguma grozījumiem palaišanas termiņš pagarināts uz diviem gadiem, bet, ja tas netiks izdarīts, Ventspils augstskolai nāksies pēdējo summu, kas bija paredzēta palaišanai kosmosā, atmaksāt valstij, bet iepriekš saņemtais finansējums tā arī paliks zemē nomesta nauda.

Pietiek jau ziņoja, ka, pēc Ventspils augstskolas skaidrojuma, šā gada janvārī projekta Venta-1 partneris - Brēmenes Tehniskā universitāte, kas ir atbildīga par starta nodrošināšanu, - ir noslēdzis līgumu ar Indijas valsts kompāniju Antrix Ltd. par Venta 1 ievadīšanu orbītā šī gada 3. – 4. ceturksnī. Konkrētais starta datums vēl nav noteikts un ir atkarīgs no nesējraķetes galvenās kravas gatavības.

Iemesli, kādēļ Latvijas satelīts joprojām atrodas uz zemes, esot vairāki. Laiks kopš satelīta tehniskās izstrādes pabeigšanas 2011. gadā esot veltīts starta iespēju meklēšanai un sakaru radiofrekvenču saskaņošanai. Lai ar satelītu drīkstētu komunicēt, ir jāiegūst radiofrekvenču lietošanas atļauja, ko Latvijā izdod VAS Elektroniskie sakari (ES). Pirms atļaujas izdošanas ES veic nepieciešamo radio frekvenču starptautisku koordināciju un saskaņošanu.

Valsts piešķirtais finansējums neesot pilnībā izlietots, daļa no tā esot rezervēta satelīta orbītā ievadīšanas pakalpojuma apmaksai.

Novērtē šo rakstu:

0
0