Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

„Ieviest piespiedu sterilizācijas metodi sociāli nelabvēlīgām sievietēm,” – kā šādu konkrētu īstenojamu vēlmi pēc ievēlēšanas Saeimā sabiedriskā medija interneta lapā vēl vakar bija minējusi partijas KPV LV deputāta amata kandidāte (26. numurs Rīgā) Jeļena Pārmale. Taču pašlaik šo vēlmi topošā politiķe jau paslēpusi, - parādoties sabiedrības interesei par šo ideju, kas daudziem atgādināja nacistiskās Vācijas vadoņu nostāju, viņa šo nodomu dzēsusi un Pietiek skaidro, ka vispār esot pārprasta.

- Kāpēc jums šāda ideja par „sociāli nelabvēlīgu sieviešu” piespiedu sterilizāciju?

- Pirmām kārtām man ir jāatvainojas visiem, kuri ielika šo Facebook rakstu. Tas nebija domāts kā piespiedu. Sāksim ar to, ka Eiropā tas ir aizliegts. Tas nebija domāts kā piespiedu, bet tas bija domāts kā apmaksāts no valsts puses.

Labklājības ministrijas apkopotā statistika liecina par to, ka bērni, kas ir palikuši bez vecāku aprūpes, Latvijā ir aptuveni 7,6 tūkstoši. Ir audžuģimenēs izdalīti, ir kādi radi paņēmuši, bet 1,6 tūkstoši uzturas bērnu namos. Tāpat mūsu valstī topošo māmiņu mirstība ir viena no augstākajām Eiropā.

Mans priekšlikums būtu tāds, ka šo sieviešu mirstību, bērnu skaitu bērnu namos mēs spētu samazināt, ja būtu pieejama bezmaksas kontracepcija. Mazinātos neplānotas grūtniecības, no kurām sociālo riska grupu sievietes visbiežāk mēģina atbrīvoties.

Ir nepieciešams valsts atbalsts, lai bezmaksas kontracepcija būtu pieejama šīm sievietēm. Vai tā būtu spirāle, vai tā būtu sterilizācija, tā jau būtu viņu izvēle. Šāds valsts atbalsts ir nepieciešams.

- Tātad jūs ar sterilizāciju domājāt nevis piespiedu kārtā, bet bezmaksas?

- Nē, es domāju kā valsts apmaksātu. Nezinu, kāpēc tur tāda kļūda notikusi. Kā var būt piespiedu?! Tas jau būtu kā kara laikos. Tas ir briesmīgākais cilvēktiesību pārkāpums.

Jebkura sieviete var kļūdīties. Šādai sievietei būtu pašai jāpieņem lēmums, būtu ideāli, ja valsts atbalsts būtu. Ja ar ģimenes ārsta nosūtījumu viņa spētu aiziet pie ginekologa, tad arī spētu izvērtēt, ko viņa var. Vai viņa liek spirāli, vai saprot, ka nespēj no tā purva izkāpt un viņa tomēr sevi sterilizē. Tā ir sāpīga tēma Latvijā, bet par to ir jārunā.

- Kā jūs izskaidrojat to, ka šī jūsu nostāja tādā veidā nonāca publiskā telpā?

- Nav ne jausmas.

- Bet jūs bijāt to publiski paudusi.

- Šobrīd jau viņš ir izdzēsts. To uzreiz kā konstatējām, arī izdzēsām.

Jāpiebilst, ka sabiedriskā medija vadība šīs dienas laikā nav uzskatījusi par vajadzīgu atbildēt uz Pietiek jautājumu par šo gadījumu.

Novērtē šo rakstu:

32
14