Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzzinot, ka Zaļo un zemnieku savienībai labākā kandidāte uz veselības ministra amatu šķietot Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša, atļaušos dalīties īsās pārdomās par sistēmu, kādu uztur šī kundze, un reformām, ko no viņas var negaidīt.

Kad Čakša bija divās valdēs – gan Stradiņu, gan bērnu slimnīcas - un gatavojās kopā ar Šmitu realizēt abu slimnīcu apvienošanu, arī daļa vadošo darbinieku no bērnu slimnīcas pildīja līdzīgus vadošos amatu pienākumus abās slimnīcās, atbilstoši saņemot divas algas kā Čakša, bet, kad plāni mainījās, atkal strādāja tikai vienā vietā. Jautājums – kāds tad ir darba apjoms, ja var it kā strādāt 8 stundas katrā no abām vietām...

Un runa ir par visu sistēmu kopā. Ja Krūmiņš darba laikā varēja par brīvu veikt manipulāciju, kuras cena maksas centrā ir vidēji 25-35 eiro par dzimumzīmi, tad – cik tas maksā īstenībā? Kurš kontrolē, cik stundas, kas ir darbā un cik un kas šai laikā ir izdarīts?

Darba laiku neuzskaita, paveikto neuzskaita, nav kontroles, kā tiek strādāts, kad maksas, kad bez maksas, cik faktiski visi nopelna. Runa gan vairāk ir par ārstiem, jo māsiņām šādas pieņemšanas nav, kam vajag asistēt, tad arī māsiņas iesaista.

Līdz ar to realitāte ir tāda, ka bērnu slimnīcā ir izplatīta darba laiku savienošana, kas izpaužas tā - ambulatori pieņem darba laikā par maksu, un tad šie speciālisti sūta bērnus uz bērnu slimnīcas uzņemšanas nodaļu, kur uzņem un tad veic visus nepieciešamos izmeklējumus slimnīcā savā uzraudzībā. Vispopulārākā pieņemšanas vieta ir šeit: http://www.vm-oliva.lv/.

Vislabāk iekārtojies Egīls Lavendelis, kurš ne tikai ir bērnu slimnīcas virsārsta vietnieks (https://bkus.lv/lv/content/egils-lavendelis), bet arī galvenais ārsta jaunajā privātajā centrā pie Alfas (http://www.delfi.lv/calis/jaunumi/riga-durvis-vers-privata-specializeta-bernu-klinika-bernu-veselibas-centrs.d?id=47162063) un vēl te (http://www.vca.lv/lv/medcenters/timetable/aura.php).

Tas nav gluži likumīgi - nereģistrēti pieņemt uz konsultācijām bērnu slimnīcas telpās (kā arī tas notiek), bet darba laikā pieņemt citās vietās par maksu un nestrādāt savā slimnīcā. Bet Čakša stāsta, ka ir rindas, jo trūkst speciālistu.

Jā, skaidrs, ka, ļaujot eksistēt šādai sistēmai, bērnu slimnīcā pie speciālistiem rindas tiešām ir milzīgas, taču aizbildināšanās, ka speciālistu nav, neatbilst īstenībai – lūk, ir, turklāt pieejami pāris dienu laikā un savā slimnīcas darba laikā.

Taču faktiski par brīvu bērniem neko nevar nodrošināt. Tikko vēl LORs Sokolovs attaisīja pretī pāri ielai privātpraksi, - operē bērnu slimnīcā gan bērnus, gan pieaugušos par maksu, tai pat laikā uz plānveida operācijām jāgaida rindā pusgads.

Vēl darba dienās tiek lasītas lekcijas un mācīti studenti, kas arī atņem darba stundas bērniem un to ambulatorai konsultēšanai. Vārdu sakot, ir sakārtota sistēma - nopelnīt, bet bērni stāv rindā vai maksā... Legāla naudas noslaukšana notiek ar privātu iestāžu starpniecību, turklāt veselības pakalpojumus neapliek ar PVN.

Darba laiks jebkuram oficiāli ir 8 stundas, un, ja vadītājs atļauj savienot amatus, piemēram, mācīt studentus, tad kurā laikā šī darba stundas tiek atstrādātas? Realitātē pēc plkst. 13-14 sastapt kādu ārstu bērnu slimnīcā nav iespējams.

Ja arī nav tik daudz pacientu nodaļā, tad darba laikā var mierīgi ambulatori konsultēt, jo nekādas papildu izmaksas tas līdzi nenes - komunālos maksājumus veic tāpat, ir kāds telpā vai nav, arī apkopēja strādā. Manipulācijas vai instrumentāli izmeklējumi - jā, bet arī tikai mainīgo daļu, kas saistīta ar pacientu, jo principā visi dienesti strādā 24 stundu dežūrrežīmā. Dažās iestādes arī tas ir pa brīvu.

Var jau teikt, ka medicīnai naudas par maz (kaut, ja saskaita klāt pašvaldību ieguldījumu, autonomi finansētas armijas un iekšlietu medicīnas sistēmas, valsts iestāžu privātās veselības apdrošināšanas un ES dažādas investīcijas, nemaz tik maz nesanāk), bet šādi brīvā režīmā strādājošai sistēmai tās nekad nepietiks. Šobrīd gan šādas sistēmas labumus gūst tikai daļa mediķu, pārsvarā Rīgā, laukos situācija nav tāda, kaut arī tur ir pelēkā ekonomika, bet ne tik lielos apmēros.

Par Čakšu - var jau teikt, ka rindas ir, jo trūkst speciālistu, bet nu jau visi valstī zina, ka par maksu ir viss un uzreiz. Tā vietā, lai risinātu rindu jautājumu, sekotu līdz vismaz 8 stundu darba laikam, kaut veikt izmeklējumus varētu arī 24 stundas, viņa grib izveidot nosūtījumu sistēmu, lai varētu atteikt konsultācijas un pēc iespējas mazāk tiktu pie valsts apmaksātiem speciālistiem Bērnu slimnīcā.

Sistēma ar piestrādāšanu privāti un tad pacientu novirzīšanu uz stacionāru ir ļoti izplatīta, bet viņai kā veselības ministra padomniecei (un, cik atceros, šādi vienlaik bija arī Belēviča uzstādījumi) nebūt tas nav jāpieļauj, vēl jo vairāk bērnu slimnīcā, kur bērniem visam vajadzētu būt par brīvu.

Starp citu, pompozi atklātā hematoloģijas nodaļa tika atklāta tikai vienas dienas apskatei, bet reālu darbu uzsāks tikai rudenī (http://skaties.lv/zinas/latvija/skaties-foto-ka-izskatas-par-ziedojumiem-atjaunotaja-bernu-slimnicas-hematoonkologijas-nodala/).

Bet variantu, ka Čakšu amatā varētu arī neapstiprināt, laikam nav, - Ērglis ir nopietni pastrādājis. Turklāt Čakša ir arī Kampara kandidāte, tā ka skaidrs – arī Vienotība neiebildīs.

Ērgļa interese ir skaidra - Stradiņu būvniecība un nekādā gadījumā ne slēgšana vai samazināšana līdz neatliekamās palīdzības statusam, ko ar pašreizējo PR kampaņu par nāvējošiem mikrobiem sienās, varētu sagaidīt.

Otra interese - turpināt pašlaik faktiski netraucēto darbošanos, jo valde faktiski paraksta papīrus un slimnīcas dzīvē nejaucas. Pat bildes pielika pie sienas, jo citādi slimnīcas darbinieki valdes locekļus neatpazīst :)

Skaidrs, ka Čakša pašreizējo sistēmu nekur nemainīs, tikai, protams, gādās papildu naudu. No bērnu slimnīcas ir aizgājuši daudzi vadošie speciālisti, palikušie nesūdzas, jo lielas izvēles, kur strādāt, nav...

Novērtē šo rakstu:

1
0