Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kā rāda vizītkartes, kas tikušas dalītas biznesa partneriem un citiem kontaktiem, par Ventspils brīvostas pārvaldnieka “padomnieku” kļuvis smagos koruptīvos noziegumos apsūdzētais un tiesājamais.

Smagos noziegumos apsūdzētais un patlaban tiesājamais Mārtiņš Lauva, kurš tiek turēts aizdomās par veselu rindu ar Krimināllikuma pantiem un kura lietu šonedēļ skata Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa, kļuvis par Ventspils brīvostas pārvaldnieka Andra Purmaļa “padomnieku”.

Mārtiņš Lauva 2010. gada Saeimas vēlēšanās nesekmīgi kandidēja no Saskaņas centra saraksta, netiekot ievēlēts parlamentā. Taču 2011. gada janvārī partija viņu iekārtoja darbā par valdes priekšsēdētāju akciju sabiedrībā “Ceļu pārvalde”, kas tajā laikā bija “saskaņieša” Ņila Ušakova vadītajai Rīgas pilsētas pašvaldībai pakļauts pašvaldības maitasuzņēmums, kas izlikās, ka uztur kārtībā galvaspilsētas ielas un tiltus.

Jau pēc pusgada par Mārtiņa Lauvas darbībām izmeklēšanu sāka KNAB, un tā paša gada 11. oktobrī M. Lauva tika aizturēts aizdomās par kukuļošanu Ls 10 500 apmērā. M. Lauva nekavējoties tika atlaists no “Ceļu pārvaldes” vadības līdz ar pārējiem valdes locekļiem, kuri arī tika īslaicīgi aizturēti un kļuva par aizdomās turamajiem.

Vēlāk KNAB paziņoja atsevišķus faktus publiski — viens no tiem, piemēram, bija šāds: M. Lauva esot noslēdzis līgumu ar vienu no paša iepriekšējā biznesa partneriem un saviem personīgajiem parādniekiem, ka tas pildīšot pienākumus “Ceļu pārvaldes” meitasuzņēmumā, bet faktiski nekāds darbs neesot bijis padarīts, taču samaksa tikusi veikta, tādā veidā nodarot pašvaldības uzņēmumam ievērojamus zaudējumus.

Jau drīz vien pēc M. Lauvas aizturēšanas un atlaišanas N. Ušakovs, rīkojoties domes kā pašvaldības kapitāldaļu turētājas vārdā, bija spiests konstatēt: pretēji savām pilnvarām un amata aprakstam M. Lauva bez Rīgas domes atļaujas un akcepta ieķīlājis “Ceļu pārvaldei” piederošos īpašumus, tajā skaitā tehniku un nekustamos īpašumus, lai saņemtu nevajadzīgus kredītus 17 miljonu latu (ap 24 miljoniem eiro) apmērā.

Rezultātā pašvaldība vēlāk izlēma “Ceļu pārvaldi” privatizēt, pie kam masīvo apķīlājumu dēļ cena bija negaidīti zema. Uzņēmums jau gadiem ilgi vairs nepieder pašvaldībai, bet pašvaldība turpina tam maksāt par ielu un tiltu uzturēšanu braukšanas kārtībā.

Sākot izmeklēt M. Lauvas nodarījumus, KNAB atrada vēl citus noziedzīgus nodarījumus “Ceļu pārvaldē”, tajā skaitā tādus, kas bija notikuši vēl pirms 2011. gada, tāpēc KNAB tikai 2013. gadā nosūtīja lietu prokuratūrai.

Tomēr, tā kā lietā parādījās vismaz 11 aizdomās turamie, bija jānopratina daudzi liecinieki un izlīda arvien jaunas epizodes, prokuratūra lietu nosūtīja atpakaļ uz KNAB papildu izmeklēšanai. 2018. gadā lieta pret piecām bijušajām pašvaldības uzņēmuma amatpersonām beidzot tika nodota no prokuratūras tiesā, un 2019. gadā sākās tās izskatīšana Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesā, kas šonedēļ atsāksies.

Uz apsūdzēto sola šobrīd krimināllietā atrodas pieci bijušie “Ceļu pārvaldes” vadītāji: Mārtiņš Lauva un Mārtiņš Vitkovskis, kā arī Gundars Cīrulis, Juris Romaņenko un Anita Ārgale (iepriekšējā uzvārdā Gaile).

Viņi tiek apsūdzēti pēc Krimināllikuma 179. panta 3. daļas (piesavināšanās lielos apmēros, draud līdz desmit gadiem) un 318. panta 2. daļas (dienesta stāvokļa ļaunprātīga izmantošana mantkārīgos nolūkos, par ko pienākas vēl līdz četriem gadiem aiz restēm). Saskaņā ar Krimināllikuma 7. pantā minēto klasifikāciju, tie ir smagi noziegumi — “Smags noziegums ir tīšs nodarījums, par kuru šajā likumā paredzēta brīvības atņemšana uz laiku, ilgāku par trim gadiem”.

Spriežot pēc tā, ka tiesu kalendārā abi šie panti minēti piecas reizes katrs, tad visiem pieciem tiesājamajiem inkriminēti tie paši panti. Tomēr, tā kā tiesnese Elīna Leitāne ieplānojusi tajā pašā dienā rakstveida procesā skatīt arī kāda sīka Centrāltirgus nelegālo cigarešu andelmaņa pārkāpumus, acīmredzot tiesas kanceleja pieļauj, ka M. Lauvas, M. Vitkovska un pārējo lieta varētu tikt atlikta.

Vienlaikus, kā rāda internetā klīstošs vizītkartes foto, apsūdzības smagos noziegumos nav traucējušas tiesājamajam Mārtiņam Lauvam kļūt par “padomnieku” Ventspils brīvostas pārvaldē pēc tam, kad no turienes pirms diviem gadiem tika izdzīti pašvaldības pārstāvji, bet par brīvostas priekšsēdētājas vietnieku tika paaugstināts Ģirts Valdis Kristovskis un pārvaldnieka amatā iecelts Andris Purmalis.

Internetā nevar atrast informāciju, ka uz šādu amatu bijis izsludināts jelkāds konkurss, kā arī to, vai smagos koruptīvos noziegumos apsūdzētais “padomnieks” par savu darbu saņem kādu atalgojumu. No oficiāliem avotiem nav iespējams uzzināt, kam tieši M. Lauva varētu dot “padomus” — Ģ. V. Kristovskim, A. Purmalim, viņa vietniekam Igoram Udodovam vai vēl kādam citam. Arī brīvostas pārvaldes struktūra, apstiprināta vēl šogad, nekādus “padomniekus” neparedz.

Novērtē šo rakstu:

119
4