Menu
Pilnā versija
Foto

Šogad es nesvinēšu "uzvaru pār nacismu", bet...

Vjačeslavs Dombrovskis · 28.03.2022. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vai es svinēšu 9. maiju? Teikšu uzreiz – esmu pret jebkādiem aizliegumiem šajā datumā. Aizliegumi tomēr ir tāds totalitāru, nebrīvu valstu iecienīts paņēmiens. Mums pašiem ir jānonāk pie saviem secinājumiem. Un, balstoties uz tiem, jāpieņem SAVI lēmumi, uzņemoties pilnu atbildību par sekām.

Tātad, ko mēs svinam 9. maijā? "Uzvaru pār nacismu"? Godinām Otrajā pasaules karā kritušo piemiņu? Vai arī tā ir kļuvusi par zināmu krievu kopienas "vienotības dienu"?

Ja tā ir "vienotības diena", tad datums izvēlēts ļoti neveiksmīgi. Jo tiem mūsu līdzpilsoņiem, kuriem latviešu valoda ir dzimtā, 9. maijs un pats vārds "atbrīvošana", maigi izsakoties, ir neviennozīmīgi jēdzieni. Atbrīvojoties no nacistiem, Latvija neieguva brīvību un suverenitāti. Un vispār, pareizāk būtu svinēt visu tautību Latvijas iedzīvotāju "vienotību". Taču šādai "vienības dienai" vispirms vēl ir jāpienāk.

Vai mēs godinām kritušo piemiņu? Man personīgi šī 9. maija interpretācija vienmēr ir bijusi vistuvākā. Ja mūsu priekšgājēji piedalījās un ir apglabāti Latvijā, tad pieminēt viņus vajadzētu kapu vietās. Vai mēs simboliski pieminēsim visus kritušos? Pie pieminekļa atbrīvotājiem? Nāksim, noliksim ziedus, klusēsim, atcerēsimies un aiziesim. Es nekad neesmu sapratis vēlmi no kritušo piemiņas vietas uztaisīt svētku laukumu ar alu un šašliku. Neesmu sapratis vēlmi veidot politisko karjeru uz kritušo piemiņas rēķina.

Daži teiks - mēs svinam "uzvaru pār nacismu"! Svin arī Eiropa un citas antihitleriskās koalīcijas valstis – tikai 8. maijā, kad 1945. gadā tika parakstīts Trešā reiha kapitulācijas akts. Taču Staļins uzstāja, ka viņam personīgi nepieciešams atkārtot kapitulācijas ceremoniju - tā arī radās 9. maijs.

Pēc šī gada 24. februāra svinēt “uzvaru pār nacismu” Staļina datumā? Ar saukļiem "cīņā pret nacismu" krievi uzsāka karu pret Ukrainu. Ar saukļiem “cīņā pret nacismu” Mariupole tika praktiski noslaucīta no zemes virsas, tika iznīcinātas citas pilsētas, ir miruši civiliedzīvotāji, sievietes un bērni. Putins izmantoja 9. maiju, mirušo piemiņas dienu, lai sasniegtu savus politiskos mērķus – izvēršot karu pret brālīgo tautu.

Putins ņirgājas par šo datumu, par kritušo krievu, ukraiņu un citu tautību piemiņu – kuri plecu pie pleca cīnījās tajā karā, aizstāvot savu zemi no iebrucēja. Un ziniet, es šogad nesvinēšu "uzvaru pār nacismu". Jo tas turpina dzīvot un plaukt. Un tieši tāpat šodien spēj iekļūt cilvēku prātos un sirdīs. Pat to, kuru senči reiz cīnījās pret nacismu.

Tā nu šogad 9. maijā es klusībā pieminēšu kritušos. Ar vectēvu, kurš piedzīvoja tos laikus. Šī ir sēru diena.

Tās ir manas pārdomas un mans lēmums. Jums ir jāpieņem savējie.

Novērtē šo rakstu:

82
26