Menu
Pilnā versija
Foto

Sprūdžs pret Lembergu LNT: daži iespaidi no balagāna

Ex-seržants (literārs pseidonīms) · 18.10.2012. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Noskatoties tiešraides dueli E. Sprūdžs - A. Lembergs LNT 900 sekundēs, sajūta bija kā pēc lēta balagāna. Faktiski tas nebija duelis, bet sievu ecēšanās tirgus placī.

Nebūtu veltījis tam laiku, sacerot šo īso rakstu, ja vien neverending story ar nosaukumu Lemberggeita neatstātu daudz nopietnākas sekas, nekā tas kādam varētu likties, - arvien lielāka ierindas pilsoņu neticība savai valstij, kā rezultātā - emigrācija, nodokļu nemaksāšana, sociālā pasivitāte, korupcijas uzplaukums, jaunu vietējo ”ķeizariņu” rašanās ar visatļautības sajūtu un kā rezultāts visam - demokrātiskas sistēmas de facto sabrukums. Ja kādam ir vienalga, jo domā, ka tas personīgi viņu neskars, tad maldās.

Vīzija varētu būt sekojoša. Politiskās un ekonomiskās varas koncentrācija atsevišķas personas vai personu grupas rokās. Kontrole pār tiesībsargājošām iestādēm un tiesu sistēmu. Uzņēmējs, kas nemaksās otkatu, mēģinās savādāk spuroties vai, pasarg Dievs, līdīs politikā, tiks iznīcināts līdzīgi kā Hodorkovskis Krievijā. Neatkarīgs žurnālists, kas mēģinās vērsties pret kliķi, pēkšņi saindēsies ar sēnēm.

Vai tauta sāks dzīvos labāk, ja, štrunts ar demokrātiju, pie varas būs kāds ar izcila saimnieka dotībām, kas, kā te daži sasapņojusies, „ņems pats un dos arī citiem”? Nedzīvos labāk, jo visiem nepietiks. Pirmkārt, tāpēc, ka „ķeizariņi” nopakosies ne pa jokam paši un nopakos savus ģimenes locekļus. To, kas paliks pāri, atmetīs pietuvinātiem un „apkalpojošajam personālam”, kuri par atlikumiem no saimnieka galda būs gatavi paciest lamas un pazemojumu. Otrkārt, tāpēc, ka diktatori, kā rāda vēstures pieredze, pieļauj rupjas kļūdas gan politikā, gan ekonomikā, jo a priori uzskata sevi par nekļūdīgiem un nerēķinās ar citu viedokli.

Ja runā konkrēti par Ventspili, tad apspriest naftas plūsmas lomu šīs pilsētas uzplaukumā, politisko ietekmi, sadalot labumus uz citu reģionu rēķina, vai personīgo A.Lemberga ieguldījumu (pilnīgi noliegt to nevar) nav šī raksta tēma. Tāpat neizvirzīju uzdevumu apspriest jautājumu par to, cik daudz Lembergs ir nozadzis, vai vispār ir zadzis vai kā citādi „spļāvis tautai sejā”. Lai ar to nodarbojas tiesībsargi, bet, ja nav spējīgi, tad nopietni jāapsver jautājums par šo struktūru kompetenci.

Runa būs par to, kā valsts nodrošina savu tiesiskā ceļā pieņemto lēmumu izpildi un cik efektīvi ir šie lēmumi. Kontekstā ar pašreizējo jandāliņu ap Lemberga atstādināšanu/ atbrīvošanu/ atlaišanu precizēšu situāciju.

Saskaņā ar likuma "Par pašvaldībām" 65. panta trešo daļu priekšsēdētājs ir atbrīvots no amata, ja par to nobalso vairāk nekā puse no ievēlēto domes deputātu kopskaita. Tāpat likuma „Par pašvaldībām" 93.panta pirmā daļa nosaka: ja domes priekšsēdētājs nepilda likumos noteiktos pienākumus, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs pēc tam, kad ir saņemts attiecīgā domes priekšsēdētāja paskaidrojums, ar motivētu rīkojumu var atstādināt viņu no amata pienākumu pildīšanas. Turklāt šī panta trešā daļa nosaka, ka domes priekšsēdētājam 30 dienu laikā pēc vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra rīkojuma publicēšanas ir tiesības griezties tiesā ar iesniegumu par vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra rīkojuma atcelšanu. Tikai tad, ja domes priekšsēdētājs nav izmantojis šīs tiesības, viņš pēc 30 dienu termiņa izbeigšanās uzskatāms par atlaistu, bet, ja tiesa noraida domes priekšsēdētāja iesniegumu, domes priekšsēdētājs uzskatāms par atlaistu ar dienu, kad stājas spēkā tiesas spriedums.

Atgādināšu, ka kriminālprocesa ietvaros A Lembergam kā drošības līdzeklis ir piemērots aizliegums pildīt Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja amata pienākumus. Šai sakarā jautājums - cik atstādināšanas ir nepieciešamas, lai Lembergs beidzot pārstātu pildīt amatu pienākumus? Bet varbūt viņš arī nepilda? Sēžot virtuvē un dzerot šņabi, aiz gara laika ieslēdzu radio un dzirdu SWH diktora priecīgo balsi: „ Šodien pie mums ciemos ieradies Ventspils mērs Aivars Lembergs, kurš pastāstīs, cik labi dzīvot Ventspilī.” Un viesis nemaz nekautrēdamies sāk ierasto stāstu par Ventspils panākumiem, kur mats nenokrīt bez viņa ziņas.

Varbūt kāds pateiks, ka autoram aiz pārmērīgas alkohola lietošanas dzirdes halucinācijas iestājas? Jeb varbūt Lemberga kungam piemirsies atgādināt žurnālistam, ka ir atstādināts? Kā tad. Aprēķins ir tieši uz to, lai, domes apmaksātā intervijā publiski paradītu - „redz, cik es esmu varens, tiesas lēmumi man ir pie kājas”. Tādējādi iespējamie liecinieki tiek iespaidoti arī netieši.

Ja kas, tad tas nav tikai mans viedoklis. Lūk, fragments no prokurora J.Jurisa teiktā atstāsta BNS 15.10.2012:

„Viņš atgādināja, ka savulaik prokurori tiesā ir atzinuši, ka, pēc viņu domām, Lembergs ir pārkāpis drošības līdzekli ‒ aizliegumu pildīt Ventspils mēra un Ventspils brīvostas vadītāja pienākumus. «Ja persona publiski uzstājas un akcentē, ka it kā turpina pildīt šo amatu [pienākumus], vienlaikus rodas situācija, ka tā vēlas ietekmēt lieciniekus, proti, lai tie būtu zem spiediena, ka viņš joprojām visu koordinē un valda,» klāstīja Juriss.”

Nākošais - vai atstādināšana kaut ko mainīs? Uz šo žurnālista jautājumu minētajā šovā atbild pats Lembergs - „nekas nemainīsies, kā strādāju budžeta komisijā un citās, tā strādāšu”.

Šeit loģisks secinājums - lai kaut kas mainītos, vai, precīzāk runājot, lai apsūdzētajam tiktu liegta iespēja iespaidot lieciniekus, jāuzliek aizliegums tuvoties Ventspils domei tuvāk par 3km un stāties jebkādos sakaros ar domes darbiniekiem. Vai valstij nav tehnisku iespēju to nodrošināt? Domāju ka ir, ņemot vērā Šlesera noklausītās sarunas. Cits jautājums, vai ir vēlme to darīt.

Ja aizliegums tiek pārkāpts, tad - uz nārām Tad, kad podeļņiki nejutīs bosa nomācošo klātbūtni, tad arī koļīties pamazām sāks, ja protams, būs par ko, jo šeit pilnīgi jāpiekrīt Lemberga teiktajam attiecībā uz nevainīguma prezumpciju un Sprūdža tirādes par „spļaušanu sejā tautai”’ un „zagšanu 20 gadu garumā” neko vairāk par ironisku smīnu neizraisīja.

Manuprāt, risinājums loģisks un demokrātisks. Esošie likumi to nepieļauj? Nu, tad arī šeit jāpiekrīt Lembergam, kurš iesaka Sprūdžam vērsties Saeimā ar attiecīgām likumdošanas iniciatīvām, kas neapšaubāmi ir ministra kompetencē. Pieļauju, ka tiesas darbi tad ritētu raitāk un, pilnīgi iespējams, A. Lembergs tiks attaisnots, un farsam tiks pielikts punkts. Šajā gadījumā RESPECT figurantam par izveicību un gudrību.

Novērtē šo rakstu:

0
0