Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Nespējot atspēkot publiskotos faktus saistībā ar viņa netiešā daļējā īpašumā esošā uzņēmuma Varavīksnes nami darījumiem 2007. un 2008. gadā, pašreizējais tieslietu ministrs Aigars Štokenbergs ķēries pie meliem. „Ir samaksāti visi nodokļi, kas paredzēti Latvijas normatīvajos aktos,” Štokenbergu citē portāls TVNET, kaut uzņēmuma gada pārskati un kreditoru sapulces dati rāda, ka nodokļi nebūt nav samaksāti, - Varavīksnes nami valsts budžetam palikuši parādā iespaidīgas summas.

Šādi tieslietu ministrs publiski izteicās pēc tam, kad Pietiek rīcībā nonāca neatkarīgo auditoru slēdziens par Varavīksnes namu darbībām, no kura izriet – mākslīgi sadalot nekustamo īpašumu dzīvokļos un zemē, uz kuras daudzdzīvokļu māja uzbūvēta valsts pievienotās vērtības nodokļa maksājumos saskaņā ar auditoru aprēķinu nav saņēmusi vairāk nekā 358 tūkstošus latu, - šāda bijusi „faktiskā starpība aprēķinātajam PVN, kas būtu bijis jāiemaksā budžetā, ja objekts tiktu realizēts kā vienots par 2007. un 2008. gadu”.

Ne uz vienu no Pietiek jautājumiem Štokenbergs nevēlējās atbildēt, savukārt portāls TVNET publicējis šādu ministra skaidrojumu: „Ir samaksāti visi nodokļi, kas paredzēti Latvijas normatīvajos aktos. Ja zeme netiktu pārdota atsevišķi, tad dzīvokļus varētu pārdot tikai pēc pēdējās no sešām mājām nodošanas ekspluatācijā un nevienu dzīvokli pircēji nevarētu ierakstīt zemesgrāmatā. Rakstā minētās interpretācijas ir tālu no realitātes.”

Taču, kā rāda nu jau maksātnespējīgo Varavīksnes namu kreditoru sapulces protokols, kas datēts ar pagājušā gada 9. novembri, Štokenbergs nerunā taisnību, - dažādu nodokļu maksājumos tagadējā ministra uzņēmums valstij palicis parādā vairāk nekā 395 tūkstošus latu.

Kreditoru sapulces protokolā aplēsts, ka Štokenberga firma uzņēmumu ienākuma nodokļa maksājumos kā pamatsummu nav nomaksājusi vairāk nekā 247 tūkstošus latu, savukārt vēl vairāk nekā 92 tūkstoši latu aprēķināti kā nokavējuma nauda.

Štokenbergs trešdien nevēlējās sniegt atbildi uz jautājumu – kāpēc viņš melo, publiski apgalvojot, ka „ir samaksāti visi nodokļi, kas paredzēti Latvijas normatīvajos aktos”, ja reiz SIA Varavīksnes nami kreditoru sapulces protokols rāda, ka uzņēmums valstij nav nomaksājis ievērojamas summas?

Pietiek jau informējis, Štokenberga uzņēmums ne tikai palicis valstij parādā ievērojamas summas, bet arī laikā, kad jau slīcis nodokļu parādos, tomēr prāvas summas pārskaitījis saviem īpašniekiem – tostarp SIA Kapitāla virsotne, kurā Štokenbergam pieder 12,5% kapitāldaļu.

Līdz 2008. gada 15. augustam Štokenberga firmai valstij uzņēmumu ienākuma nodoklī vajadzēja nomaksāt vairāk nekā 463 tūkstošus latu, taču, kā rāda auditoru ziņojums un Lursoft dati, līdz gada beigām uzņēmums valstij parādā tā arī palika aptuveni 257 tūkstošus latu.

Toties šajā laikā, kā norādīts auditoru ziņojumā, Štokenberga firma, nespējot atrast naudu nodokļu maksājumiem, tomēr spēja nodrošināt līdzekļus citām vajadzībām. Tā četrus mēnešus pēc nodokļu nomaksas termiņa, 2008. gada 17. decembrī Varavīksnes nami divos maksājumos nomaksājuši aizdevumus (dzēsuši saistības) Kapitāla virsotnei.

„2008. gada 17. decembrī, ar identifikācijas Nr. 1.12.2008 un Nr. 2-12.08, veicot arī divus ierakstus par saistību dzēšanu grāmatvedībā summā EUR 59035.54 un EUR 52007.50, kas attiecināti uz saistību pret Kapitāla virsotne dzēšanu, attaisnojuma dokumenti par minētiem ierakstiem nav atrodami,” par šiem maksājumiem no vienas kabatas otrā teikts auditoru slēdzienā. Turklāt nodokļu parādos grimstošā Štokenberga firma maksājumus veikusi arī citai tās līdzīpašniecei – Svetlanai Vāverānei, kurai atdoti aizdevumi 94 tūkstošu latu un 98 tūkstošu eiro apmērā.

Rezultātā Štokenbergs un viņa kompanjoni daļu līdzekļu no grimstošā nekustamo īpašumu uzņēmuma atguva, un rezultātā Štokenberga tiešā līdzīpašumā esošā Kapitāla virsotne, kā rāda Lursoft dati, 2008. gadu beidza ar nepilnu 50 tūkstošu latu peļņu.

49% kapitāldaļu SIA Varavīksnes nami pieder SIA Kapitāla virsotne, kurā sapulcējusies raiba kompānija: kā rāda Lursoft datu bāze, tā vienlīdzīgās daļās reizē ar Štokenbergu pieder arī bijušajam Lattelecom un Parex bankas vadītājam Nilam Melngailim, kādreizējā Krājbankas prezidenta Arnolda Laksas uzņēmumam AL Investīcijas, juristiem Gundaram Ceram un Ivaram Gruntem, bijušajam baņķierim Vilim Dambiņam, kā arī mazāk pazīstamajiem uzņēmējiem Raitim Tumaševskim un Jurijam Petuhovam.

Novērtē šo rakstu:

0
0