Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka vietniece Juta Strīķe ceturtdien nespēja paskaidrot, ar kādu oficiālo pamatojumu 29. jūlijā uz vienu dienu no atvaļinājuma tika atsaukts viens no pieciem KNAB ētikas komisijas locekļiem, lai komisijai būtu kvorums un tā paspētu vēl pirms KNAB priekšnieka Jaroslava Streļčenoka atgriešanās no atvaļinājuma izskatīt "Strīķes nometnes" pārstāvju sacerēto anonīmo vēstuli par Streļčenoka iespējamiem pārkāpumiem un ziņojumu varētu iesniegt premjeram. Tikmēr no avotiem KNAB Pietiek zināms, ka "kariņa" karstumā "Strīķes nometne" un viņas domubiedri vienkārši piemirsuši oficiāli noformēt gan šo, gan citus ar šo "kariņu" saistītos lēmumus.

Pietiek jau informēja, ka, turpinot cīniņu ar Streļčenoku un viņa vietnieci Ilzi Jurču, tā saukto "Strīķes nometni" aizstāvošā biroja ētikas komisija bija vērsusies pie premjera Valda Dombrovska ar ziņām par abu KNAB vadītāju iespējamiem Interešu konflikta novēršanas likuma pārkāpumiem saistībā ar atvaļinājuma pabalstiem. Iesnieguma saņemšanai, izskatīšanai un nosūtīšanai premjeram tā sauktā "Strīķes nometne" bija speciāli aprēķinājusi laiku, kad Streļčenoks un Jurča devušies atvaļinājumā un Strīķe iecelta par biroja priekšnieka pienākumu izpildītāju.

Strīķe šos pienākumus pildīja no 22. līdz 30. jūlijam, un tieši dienu pirms viņas pilnvaru beigām tad arī steidzami tika sasaukta KNAB ētikas komisijas sēde. Turklāt steiga bija tik milzīga, ka speciāli kvoruma nodrošināšanai no atvaļinājuma uz vienu dienu - 29. jūliju - tika izsaukts viens no pieciem ētikas komisijas locekļiem. Jau tai pašā dienā Strīķe kā KNAB priekšnieka pienākumu izpildītāja, pamatojoties uz ētikas komisijas sniegtajām ziņām, pieņēmusi lēmumu uzsākt disciplinārlietu pret Streļčenoku, savukārt ētikas komisija vērsusies pie premjera.

Taču viss šis pasākums noticis tādā steigā, ka piemirsies ētikas komisijas vēstuli premjeram reģistrēt KNAB lietvedībā, savukārt pati ētikas komisija arī pēc Streļčenoka atgriešanās no atvaļinājuma un pat pēc viņa pieprasījuma nav spējusi iepazīstināt ar dokumentētu komisijas lēmumu un dokumentus, uz kuru pamata tas pieņemts. Turklāt nu Pietiek kļuvis zināms, ka "Strīķes nometnei" piemirsies oficiāli noformēt arī citus ar šo "kariņu" saistītos lēmumus - tostarp arī piemeklēt atbilstošu pamatojumu kvorumam nepieciešamā ētikas komisijas locekļa atsaukšanai no atvaļinājuma. Tāpat parādījušās aizdomas, vai ētikas komisijas sēde reāli vispār notikusi un tikusi protokolēta.

Ar to izskaidrojams tas, ka ceturtdien Strīķe nespēja sniegt atbildi ne uz vienu no Pietiek uzdotajiem jautājumiem saistībā ar ētikas komisijas sēdi un tās sastāvu. Strīķe nespēja atbildēt ne uz jautājumu, kas tad īsti bija tie trīs ētikas komisijas locekļi, kuri izskatīja anonīmo iesniegumu, ne uz jautājumu, kura KNAB amatpersona īsti atsauca no atvaļinājuma kvorumam nepieciešamo komisijas locekli un kāds bija oficiālais pamatojums atsaukšanai no atvaļinājuma. Ne uz vienu jautājumu šonedēļ nav vēlējušies atbildēt arī komisijas locekļi.

Tiesa, kā izrādās, sabiedrību ir maldinājis arī Streļčenoks, kurš ceturtdienas vakarā paziņoja par faktisku pašreizējās ētikas komisijas atlaišanu un jaunu komisijas vēlēšanu sarīkošanu. Vēl trešdien paziņojumā medijiem Streļčenoks apgalvoja, ka "Ministru prezidents 05.08.2013. atbildes vēstulē apstiprināja KNAB priekšnieka iepriekš pausto informāciju, ka KNAB priekšnieka rīcība un citu KNAB atbildīgo amatpersonu rīcība, veicot atvaļinājuma pabalsta izmaksu KNAB priekšniekam, ir bijusi tiesiska un pamatota".

Taču patiesībā, kā skaidro premjera Valda Dombrovska preses pārstāvis, ētikas komisijai ir tikai paskaidrots, ka nav pietiekama pamata vērtēt Streļčenoka un Jurčas rīcību, - nekas par tās tiesiskumu un pamatotību premjera pienākumu izpildītāja vēstulē nav ticis teikts.

"Šī gada 2. augustā Ministru prezidenta pienākumu izpildītājs Andris Vilks ir nosūtījis atbildes vēstuli KNAB Ētikas komisijas vadītājam J.Pujātam, izklāstot juridisko argumentāciju saistībā ar Ministru prezidenta lomu atvaļinājumu piešķiršanā pārraudzības iestāžu vadītājiem un paužot uzskatu, ka konkrētajā situācijā nav pietiekama pamata vērtēt likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" pārkāpumu," skaidro Dombrovska preses pārstāvis.

Līdz šim KNAB ētikas komisijā bija pieci locekļi - Diāna Kurpniece, Inese Terinka, Andris Vitenburgs, Rimants Kuzma un komisijas priekšsēdētājs, "noslepenotais" KNAB darbinieks Juris Pujāts. Neraugoties uz KNAB ētikas kodeksa normām, neviens no viņiem tāpat kā Strīķe līdz šim nav vēlējušies paskaidrot savu lomu notikušajā un savas rīcības patieso motivāciju.

Novērtē šo rakstu:

0
0