Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tā vietā, lai sniegtu skaidras atbildes par to, ar kādām ierīcēm Latvijas iedzīvotāji drīkst savos mājokļos rūpēties par savas privātās dzīves, tostarp sarunu neaizskaramību, Jāņa Reinika (attēlā) vadītā Drošības policija liek priekšā - ja jūsu rīcībā ir šādas ierīces, nododiet tās mums pārbaudei. Nekādas garantijas, ka pārbaudei nodotās ierīces tiks atdotas vai ka pret to iesniedzējiem netiks sākts kriminālprocess, netiek sniegtas.

Pietiek jau informējis, ka iedzīvotājiem tiesības pat savā īpašumā rūpēties par savu sarunu privātumu liedz Krimināllikuma 237.1 pants, kas stājies spēkā 2009. gada rudenī, - "Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana".

Šis pants paredz kriminālatbildību "par stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, vai par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprites aizlieguma pārkāpšanu". Par šādiem pārkāpumiem paredzēts sodīt pat ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem.

Stratēģiskas nozīmes preču aprites likums gan ir ļoti vispārīgs, un tā 5.1 pants. "Sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprite" nosaka tikai, ka "fiziskajām personām aizliegts iegādāties, glabāt un lietot Latvijas Republikas Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā minētas, sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas iekārtas, ierīces vai instrumentus un to komponentus (turpmāk — speciālās ierīces)."

Taču šis likums nosaka, ka ir jāizveido speciāli noteikumi, kuros kā pielikums ir ietverts "Nacionālais stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu saraksts". Valda Dombrovska valdība šādu sarakstu arī ir apstiprinājusi, tajā cita starpā nostiprinot kriminālatbildību katrai personai, kas iedomāsies aizsargāt savu sarunu privātumu. Kā izrādās, šajā sarakstā uzskaitītas arī "iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai" - speciālie indikatori, speciālie lokatori, skeneri, skrembleri, speciālie frekvenču mērītāji, plaša frekvenču diapazona trokšņu ģeneratori utt.

Nekas precīzāks gan sarakstā nav minēts, tāpēc Pietiek pārstāvis vērsās pie Drošības policijas vadības ar šādu iesniegumu:

"Vēršos pie Jums, lai saņemtu Drošības policijas skaidrojumu jautājumā, kas attiecas uz tās darbības specifiku.

Manā īpašumā ir interneta vietnē eBay no kāda Eiropas Savienībā reģistrēta tirgotāja iegādāta ierīce, kas, pēc manām domām, ieslēgtā veidā varētu ģenerēt skaņas signālu, kas neļauj veikt manu sarunu audioierakstus manā dzīvesvietā.

Tāpat manā īpašumā ir interneta vietnē eBay no kāda Eiropas Savienībā reģistrēta tirgotāja iegādāta ierīce, kas, pēc manām domām, ieslēgtā veidā varētu signalizēt par funkcionējošām slēptām audio un video ierakstu ierīcēm manā dzīvesvietā.

Ar šo vēlos saņemt atbildi uz šādiem jautājumiem:

1) vai esmu tiesīgs izmantot pirmo no aprakstītajām ierīcēm savā dzīvesvietā, ja šī ierīce funkcionē manis aprakstītajā veidā? Ja nē, kādi tieši Latvijas Republikas teritorijā spēkā esoši normatīvie akti man to aizliedz?

2) vai esmu tiesīgs izmantot pirmo no aprakstītajām ierīcēm ārpus savas dzīvesvietas, bet savām personiskām vajadzībām, lai aizsargātu savas tiesības uz privāto dzīvi, ja šī ierīce funkcionē manis aprakstītajā veidā? Ja nē, kādi tieši Latvijas Republikas teritorijā spēkā esoši normatīvie akti man to aizliedz?

3) vai esmu tiesīgs izmantot otro no aprakstītajām ierīcēm savā dzīvesvietā, ja šī ierīce funkcionē manis aprakstītajā veidā? Ja nē, kādi tieši Latvijas Republikas teritorijā spēkā esoši normatīvie akti man to aizliedz?

4) vai esmu tiesīgs izmantot otro no aprakstītajām ierīcēm ārpus savas dzīvesvietas, bet savām personiskām vajadzībām, lai aizsargātu savas tiesības uz privāto dzīvi, ja šī ierīce funkcionē manis aprakstītajā veidā? Ja nē, kādi tieši Latvijas Republikas teritorijā spēkā esoši normatīvie akti man to aizliedz?"

Taču tā vietā, lai sniegtu precīzu skaidrojumu, Drošības policija norādīja tikai uz Pietiek jau aprakstītajiem normatīvajiem aktiem un izteica aicinājumu "vērsties Drošības policijā ar iesniegumu, norādot detalizētu informāciju par šo ierīču parametriem, pievienojot iesniegumam ierīces, eksperta atzinuma saņemšanai".

Zīmīgi, ka Drošības policija nesniedz pārbaudei nodotās ierīces tiks atdotas vai ka pret to iesniedzējiem netiks sākts kriminālprocess.

Pietiek jau informējis, ka šā gada martā Drošības policija sākusi kriminālprocesu pat par to, ka kādas personas dzīvesvietā atradusi kriminālu ierīci - "atslēgu piekariņu ar atmiņas karti, kura speciāli radīta un izmantojama sevišķajā veidā veicamajiem operatīvās darbības pasākumiem, jo tajā iebūvētā videokamera un audio mikrofons ir maskēti, kā arī videokamera ir aprīkota ar adatas cauruma (pinhole lens) tipa lēcu".

Kā jau ziņots, tiesībsargs, kas šā gada martā pēc Pietiek pārstāvja iesnieguma ierosināja pārbaudes lietu par Latvijas normatīvajos aktos noteikto liegumu iedzīvotājiem pat savā dzīvoklī vai mājās rūpēties par savu sarunu privātumu un pasargāt tās no noklausīšanās, nekādi nespēj pārbaudi pabeigt, - nu tās jaunais izskatīšanas termiņš pārcelts uz 1. oktobri.

Novērtē šo rakstu:

0
0