Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Republikas iedzīvotājiem nav tiesību pat savus mājokļus aizsargāt pret specdienestu pārstāvju vēlmi arī tajos noklausīties viņu sarunas, - šādu oficiālu atzinumu pēc divus gadus ilgas izvērtēšanas sniedzis LR tiesībsargs Juris Jansons. Neoficiāli zināms, ka šāds atzinums sniegts, pateicoties nopietnam dažādu drošības dienestu spiedienam uz Tiesībsarga biroju.

Šodien Pietiek pilnā apmērā publicē tiesībsarga atzinumu šajā lietā, kas tika sākta pēc Pietiek iesnieguma saņemšanas. Atzinuma īsais kopsavilkums ir šāds:

"1) likumdevējs ir ierobežojis personas tiesības ar tehniskiem līdzekļiem veikt aizsardzības pasākumus pret Satversmes 96.pantā garantēto tiesību aizskārumu;

2) Stratēģiskas nozīmes preču aprites likuma 5. pantā noteiktais ierobežojums iegādāties un lietot Noteikumu Nr.645 pielikuma sadaļas Nr.l0A905 e) punktā noteiktās ierīces ir samērīgs ar leģitīmo mērķi - novērst iespēju kavēt noziedzīgu nodarījumu izmeklēšanu, atklāšanu un novēršanu;

3) Labums, ko gūst sabiedrība no ierobežojuma iegādāties un lietot Noteikumu Nr.645 pielikuma sadaļas Nr. 10A905 e) punktā noteiktās ierīces, ir būtiskāks par personas interesēm nodarīto kaitējumu. Attiecīgi aizliegums privātpersonām iegādāties un glabāt ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai ir uzskatāms par samērīgu."

Pietiek, informējot par vairākkārt bez pārliecinošiem paskaidrojumiem pagarināto pārbaudi, jau ziņoja - neoficiāli zināms, ka kopš pārbaudes lietas sākšanas uz Tiesībsarga biroju izdarīts netiešs, taču vērā ņemams spiediens, lai pārbaudes rezultātā tiktu atzīts - tiesībsargs neuzskata, ka oficiālais liegums iedzīvotājiem pat savā privātīpašumā izmantot ierīces, kas policijas utml. struktūrām neļauj noklausīties sarunas un veikt novērošanu, aizskar Latvijas iedzīvotāju tiesības.

Iedzīvotājiem tiesības pat savā īpašumā rūpēties par savu sarunu privātumu liedz Krimināllikuma 237.1 pants, kas stājās spēkā 2009. gada rudenī, - "Stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšana". Šis pants paredz kriminālatbildību "par stratēģiskas nozīmes preču aprites noteikumu pārkāpšanu, ja ar to radīts būtisks kaitējums, vai par sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprites aizlieguma pārkāpšanu". Par šādiem pārkāpumiem paredzēts sodīt pat ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem.

Stratēģiskas nozīmes preču aprites likums gan ir ļoti vispārīgs, un tā 5.1 pants. "Sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītu vai pielāgotu iekārtu, ierīču vai instrumentu un to komponentu aprite" nosaka tikai, ka "fiziskajām personām aizliegts iegādāties, glabāt un lietot Latvijas Republikas Nacionālajā stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu sarakstā minētas, sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem speciāli radītas vai pielāgotas iekārtas, ierīces vai instrumentus un to komponentus (turpmāk — speciālās ierīces)".

Taču šis likums nosaka, ka ir jāizveido speciāli noteikumi, kuros kā pielikums ir ietverts "Nacionālais stratēģiskas nozīmes preču un pakalpojumu saraksts". Valda Dombrovska valdība šādu sarakstu arī paklusām apstiprināja, tajā cita starpā nostiprinot kriminālatbildību katrai personai, kas iedomāsies aizsargāt savu sarunu privātumu pat savās mājās. Kā izrādās, šajā sarakstā uzskaitītas arī "iekārtas un ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai" - speciālie indikatori, speciālie lokatori, skeneri, skrembleri, speciālie frekvenču mērītāji, plaša frekvenču diapazona trokšņu ģeneratori utt.

Ar aicinājumu izvērtēt, vai šie nosacījumi nepārkāpj Latvijas iedzīvotāju pamattiesības, Pietiek bija vērsies pie tiesībsarga, un 2012. gada pavasarī tiesībsargs ierosināja pārbaudes lietu "jautājumā par aizliegumu privātpersonām iegādāties un glabāt ierīces operatīvās darbības pasākumu traucēšanai". Sākotnēji Tiesībsarga birojs vēl norādīja, ka "LR Satversmes 96.pants garantē ikvienam tiesības uz privātās dzīves, mājokļa un korespondences neaizskaramību", taču galīgajā atzinumā jau ir citi akcenti un secinājumi.

Pietiek jau informējis, ka, pēc neoficiālām ziņām, Drošības policijā sākti vairāki kriminālprocesi pret personām, kas, uzstādot savās mājās vienkāršākas vai sarežģītākas ierīces, kas traucē tur slepeni uzstādītu mikrofonu un citu noklausīšanās ierīču darbību, šādā veidā mēģinājušas cīnīties ar aizvien biežāko pretlikumīgo un oficiāli nesankcionēto sarunu noklausīšanos.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0