Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vēlos vērst uzmanību uz vienu no pēdējo mēnešu lielākajiem nesmukumiem Jūrmalas pilsētā, ko saviem vēlētājiem un visiem pilsētas iedzīvotājiem „prezentējis” Gata Trukšņa vadītās pilsētas domes deputātu vairākums. Ignorējot vairākus Latvijā spēkā esošus normatīvos aktus, Truksnis turpmāk saņems atalgojumu par pašvaldības kapitāla pārraudzīšanu vairākās pašvaldības kapitālsabiedrībās, tā faktiski dubultojot atalgojumu, kas viņam pienākas par domes vadītāja pienākumu pildīšanu.

Šā gada 12. septembrī Jūrmalas domes deputāti nobalsoja par to, ka pilsētas domes vadītājs Gatis Truksnis kā pašvaldības kapitāla daļu turētājs kapitālsabiedrībās saņems divreiz lielāku algu nekā līdz šim. Lēmuma tekstā ir piesaukti vairāki likumi, saskaņā ar kuriem Truksnis esot tiesīgs saņemt 3195 latus mēnesī.

Te būtu vietā piezīmēt, ka citu pilsētu vadītāji algas par kapitāla daļu pārstāvēšanu nesaņem, jo tas ietilpst domes priekšsēdētāju tiešajos pienākumos – vārdu sakot, Jūrmala atkal izcēlusies un diemžēl atkal ne uz to pozitīvāko pusi. Vienkāršiem vārdiem, Truksnis izdomājis veidu, kā ar platu ķepu iebraukt pilsētas, respektīvi, mūsu, jūrmalnieku kabatā.

Jā, virspusēji lasot domes lēmuma tekstu, šķiet, ka no likuma viedokļa viss it kā ir kārtībā, tomēr, ielūkojoties dziļāk, paveras pavisam cita aina. Lūk, piemēram, likumā „Par valsts un pašvaldību kapitāla daļām un kapitālsabiedrībām” teikts:

“…(6) Atlīdzību pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvim un atbildīgajam darbiniekam, izņemot gadījumus, kad kapitāla daļu turētāja pārstāvis un atbildīgais darbinieks pienākumus pilda savu amata pienākumu ietvaros un atlīdzību par šo pienākumu pildīšanu saņem attiecīgajam amatam noteiktās mēnešalgas ietvaros, nosaka pašvaldība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem. Kapitāla daļu turētāja pārstāvis un atbildīgais darbinieks nedrīkst saņemt atlīdzību par jebkādiem tiesiskiem darījumiem, kas noslēgti ar attiecīgo kapitālsabiedrību.”

Savukārt likumā ”Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” teikts:

“ ... (2) Ja likumā nav noteikti stingrāki ierobežojumi, valsts amatpersonai, ievērojot šā likuma 7.panta otrajā, trešajā, ceturtajā, piektajā, 5.1, sestajā, septītajā, astotajā un trīspadsmitajā daļā noteiktos speciālos amatu savienošanas ierobežojumus, ir atļauts savienot savu valsts amatpersonas amatu ne vairāk kā ar diviem citiem algotiem vai citādi atlīdzinātiem amatiem citās valsts vai pašvaldības institūcijās, kapitālsabiedrībās, kurās valsts vai pašvaldības daļa pamatkapitālā atsevišķi vai kopumā pārsniedz 50 procentus, vai kapitālsabiedrībās, kurās valsts vai pašvaldība vai valsts vai pašvaldības kapitālsabiedrība ir dalībnieks.”

Savukārt Truksnis saskaņā ar 12. septembra domes sēdes lēmumu saņems atalgojumu no sešām pašvaldības kapitālsabiedrībām (plus vēl mēra amata atalgojumu).

Tāpat nav saprotams, par ko šim kungam piešķirts teju 1,5 tūkstošu latu algas pielikums, jo Komerclikuma 182. pantā „Sabiedrības naudas līdzekļu izmaksa dalībniekiem” (kapitāla daļu turētājs pašvaldības kapitālsabiedrībā šā likuma izpratnē ir uzņēmuma dalībnieks) skaidri un gaiši pateikts:

„(1) Sabiedrība drīkst izdarīt izmaksas dalībniekiem tikai tad, ja tiek izmaksātas dividendes vai samazināts pamatkapitāls vai ja sabiedrība tiek likvidēta un tās manta sadalīta starp dalībniekiem.

(2) Dalībniekiem izdarītās izmaksas, kas nav minētas šā panta pirmajā daļā, uzskatāmas par nepamatotām. Par sabiedrības līdzekļu nepamatotu izmaksu uzskatāmi arī gadījumi, kad dalībnieks bez maksas izmanto sabiedrības mantu, kad dalībniekam par sabiedrībai sniegtajiem pakalpojumiem izmaksā augstāku atlīdzību, nekā noteikts līgumā, vai kad sabiedrība pērk no dalībnieka mantu par paaugstinātu cenu.”

Citiem vārdiem, Truksnis ir pilsētas (resp., visu Jūrmalas nodokļu maksātāju) kapitāla pārraudzītājs, un attiecīgi algu viņam maksājam mēs, nodokļu maksātāji, Jūrmalas iedzīvotāji. Varbūt kādam pilsētas domnieki arī ir vaicājuši atļauju rīkoties ar mūsu līdzekļiem, bet mums noteikti neviens neko nav jautājis.... Kāpēc dome atļaujas pieņemt lēmumus bez mūsu ziņas, nav saprotams...

Nu, un visbeidzot minēsim citātu no Likuma par kapitālsabiedrībām, 14.panta „Pašvaldība kā kapitāla daļu turētājs”:

Laikrakstam Dienas Bizness Truksnis pirms dažām dienām teica: "Tas nav nekas jauns; pirmos mēnešus pēc savas ievēlēšanas par domes priekšsēdētāju strādāju bez maksas. Tagad nauda būs pat mazāka, nekā Ministru kabineta noteikumos paredzēts. Citu pilsētu mēri pelna, piemēram, ostu valdēs." Kāpēc tik bezkaunīgi jāmelo? Vai tiešām Truksnis būtu mēra krēslā sēdējis bez atalgojuma?

Publiski pieejamā informācija Jūrmalas domes mājas lapā http://jurmala.lv/upload/dome/augusts_2013.pdf liecina par pretējo, ka augusta mēnesī (kad, starp citu, viņš bija arī atvaļinājumā) G.Truksnis kā domes priekšsēdētājs saņēma 1191.68 latus.

Gata Trukšņa atalgojums par kapitāla daļu pārraudzīšanu

SIA Jūrmalas Siltums – 250Ls

SIA Jūrmalas Slimnīca – 250Ls

SIA Jūrmalas Ūdens – 250Ls

SIA Jūrmalas Namsaimnieks – 150Ls

SIA Dzintaru koncertzāle – 150Ls

SIA Jūrmalas Gaisma – 150Ls

* Žurnālists, biedrības 100% jūrmalnieks pārstāvis

Novērtē šo rakstu:

0
0