Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Facebook lapas ar Rīgas pašvaldības informāciju savulaik izveidoju es pats, un, tiesai pieņemot lēmumu par nepieļaujamību komunicēt citās valodās, bija tikai divi varianti – tās vienkārši slēgt vai pārņemt atpakaļ privātā kontrolē. Šādi pēc vairāku dienu klusuma Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs pirmdien Pietiek skaidroja savu redzējumu par situāciju ap Facebook lapām.

Kā zināms, aizvadītajā nedēļā, tiesai nepieņemot apelācijas sūdzību, stājās spēkā Ušakovam kā Rīgas domes priekšsēdētājam piemērotais 140 eiro naudas sods. Tas viņam tika piemērots sakarā ar pašvaldības īstenoto saziņu sociālajos tīklos arī svešvalodās - krievu un angļu valodā.

Uz šo sodu un tiesas nolēmumu Ušakovs reaģēja, paziņojot, ka turpmāk saziņu sociālajos tīklos uzturēšot par saviem, nevis pašvaldības līdzekļiem. Līdz ar to valodas likumdošana uz viņu vairs neattiekšoties, jo „šo saziņu neīstenos pašvaldība, bet gan vienkārši personu grupa, kas vēlas palīdzēt pašvaldībai un rīdziniekiem”.

„Līdz Satversmes tiesas spriedumam esošās Rīgas domes Facebook lapas krieviski un angliski uzturēšu es pats un mani kolēģi. Un tikai par saviem, nevis pašvaldības līdzekļiem. Šajās lapās mēs turpināsim izvietot visu nepieciešamo informāciju, kā arī atbildēt uz rīdzinieku jautājumiem tajās valodās, kurās būs rīdziniekiem ērtāk komunicēt, tajā skaitā krieviski,” publiski paziņoja Ušakovs.

Jau pašlaik iepriekšējo pašvaldības Facebook profila lapu krievu valodā rotā uzraksts – tāpat krievu valodā – „šī lapa tiek uzturēta ar brīvprātīgo un personiski Nila Ušakova atbalstu”. Tas nozīmē, ka lapas „prihvatizācija” jau ir notikusi.

Tas nozīmē, ka Ušakovs kā privātpersona kopā ar saviem vārdos nenosauktajiem domubiedriem pašlaik ir „prihvatizējis” pašvaldības izveidoto un par nodokļu maksātāju naudu uzturēto pašvaldības Facebook profilu, kuram pašlaik ir vairāk nekā 20 000 sekotāju – vērā ņemams resurss gaidāmo vēlēšanu gaidās.

Pats Ušakovs Pietiek gan saka – viņš, protams, apzinoties, ka situācija nav viennozīmīga un skaidri vērtējama, tā ka viena viedokļa pārstāvji notikušo varot uzskatīt arī par „prihvatizāciju”. Taču, viņaprāt, skaidrību lietā par pieļaujamību vai nepieļaujamību pašvaldības vārdā komunicēt ne tikai valsts valodā vien viesīs tikai Satversmes tiesas lēmums.

Savukārt pašlaik pirmās instances tiesas nolēmums un apgabaltiesas lēmums nepieņemt apelāciju, kā skaidro Ušakovs, radījis situāciju, ka abas Facebook lapas, kas publicējušas identisku pašvaldības informāciju latviskajai lapai, tikai attiecīgi krieviski un angliski, būtu vienkārši jāslēdz. Vienīgais alternatīvais risinājums bijis – pārņemt tās atpakaļ savā pārziņā un arī informācijas ievietošanu turpmāk administrēt par saviem, nevis pašvaldības līdzekļiem.

Ušakovs norāda uz to, ka visas trīs – gan latviskā, gan krieviskā un angliskā – Facebook lapas faktiski „ved” uz Rīgas pašvaldības interneta lapu. Arī tagad, kad krieviskā un angliskā lapa pārgājušas „privātpersonu” rokās, nekas nemainīšoties – tajās attiecīgi krieviski un angliski tikšot publicēta tā pati informācija, kas latviskajā Facebook lapā.

Tiesa, pašvaldības darbinieku darbs abu „privāto” lapu administrēšanai vairs netikšot izmantots, tāpēc nākšoties mainīt arī dažu darbinieku amata aprakstus. Taču jebkurā gadījumā, kā uzskata Ušakovs, nevarot apgalvot, ka ir „prihvatizētas” sociālo tīklu lapas, kurās ieguldīti pašvaldības līdzekļi. Tiesa, viņš atzīst, ka šis ir „labs jautājums”, kurš var tiek traktēts principiāli citādāk – tāpat kā jautājums, vai Facebook lapas vispār ir uzskatāmas par īpašumu.

Kā zināms, Pietiek ar aicinājumu izvērtēt notikušo ir vērsies gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), gan Valsts policijā. KNAB jau ir paziņojis, ka sācis pārbaudi par šiem faktiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0