Menu
Pilnā versija
Foto

Vai jums tas neko neatgādina?

Pietiek lasītājs · 19.04.2016. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Krimināllikuma steidzamo "Āboltiņas - specdienestu" grozījumu pieņemšanas priekšvakarā atradu interesantu un pamācošu lasāmvielu -"Krievijas PFSR Kriminālkodeksa 58. pants. Sevišķā daļa. Pirmā nodaļa. Valsts noziegumi. 1. Kontrrevolūcionāri noziegumi". Vai tā jums neko neatgādina?

 

581. Par kontrrevolūcionāru uzskatāma jebkuŗa darbība, kas tiecas gāzt, gŗaut vai vājināt strādnieku-zemnieku padomju varu un šo padomju, uz PSR Savienības Konstitūcijas un savienoto republiku konstitūciju pamata, ievēlēto PSR Savienības vai savienoto un autonomo republiku strādnieku-zemnieku valdību varu, vai gŗaut vai vājināt PSR Savienības ārējo drošību un proletāriskās revolūcijas saimnieciskos, polītiskos un nacionālos pamatiekaŗojumus.

Pamatojoties uz visu darba ļaužu starptautiskās solidaritātes interesēm, tāda pati darbība atzīstama par kontrrevolūcionāru arī tad, kad tā vērsta pret jebkuŗu citu darba ļaužu valsti, kaut arī tā neietilptu PSR Savienībā.

581a. Tēvijas nodevība, t.i. nodarījumi, kuŗus izdarījuši PSR Savienības pilsoņi, kaitējot PSR Savienības militāram spēkam, viņas valsts neatkarībai vai viņas teritorijas neaizskaŗamībai, piemēram, spiegošana, militāra vai valsts noslēpuma izpaušana, pāreja ienaidnieka pusē, bēgšana vai pārlidošana uz ārzemēm, sodāma —
ar augstāko kriminālsoda veidu — nošaušanu, konfiscējot visu mantu, bet mīkstinošos apstākļos ar brīvības atņemšanu uz desmit gadiem, konfiscējot visu mantu1).

581b. Tie paši noziegumi, ja tos izdarījušas kaŗa dienesta personas, sodāmi —
ar augstāko kriminālsoda veidu — nošaušanu, konfiscējot visu mantu.

581c. Kad aizbēg vai aizlido uz ārzemēm kaŗa dienesta persona, viņas pilngadīgie ģimenes locekļi, ja tie kaut kādi veicinājuši gatavoto vai izdarīto nodevību, vai arī kaut tikai zinājuši par nodevību, bet nav par to ziņojuši attiecīgām iestādēm, sodāmi — ar brīvības atņemšanu no pieciem līdz desmit gadiem, konfiscējot visu mantu.

Pārējiem nodevēja pilngadīgiem ģimenes locekļiem, kas nozieguma izdarīšanas brīdī dzīvojuši ar viņu kopā vai atradušies viņa apgādībā, — atņemamas vēlēšanu tiesības un viņi izsūtāmi uz attālākiem Sibīrijas rajoniem uz pieciem gadiem.

581d. Kaŗa dienesta personai, kas nav ziņojusi par gatavotu vai neizdarītu nodevību par to noteikta — brīvības atņemšana uz desmit gadiem.

Pārējie pilsoņi (kas nav kaŗa dienesta personas) par neziņošanu vajājami pēc 5812. p.

582. Par bruņotu sacelšanos vai apbruņotu bandu iebrukumu kontrrevolūcionāros nolūkos padomju teritorijā, par varas sagrābšanu centrā vai uz vietām tajos pašos nolūkos un, starp citu, ar nolūku atraut varu no PSR Savienības un atsevišķas savienotās republikas kādu tās teritorijas daļu vai lauzt PSR Savienības noslēgtos līgumus ar ārvalstīm, noteikts — augstākais sociālās aizsardzības līdzeklis — nošaušana vai izsludināšana par darba ļaužu ienaidnieku, konfiscējot mantu un atņemot savienotās republikas pilsonību un, līdz ar to, arī PSR Savienības pilsonību un izraidot no PSR Savienības robežām uz visiem laikiem, bet mīkstinošos apstākļos pielaižot pazeminājumu līdz brīvības atņemšanai uz laiku, ne mazāku par trim gadiem, ar visas mantas vai kādas tās daļas konfiskāciju.

583. Par sazināšanos kontrrevolūcionāros nolūkos ar ārvalsti vai tās atsevišķiem pārstāvjiem, kā arī par atbalsta sniegšanu jebkādā veidā tādai ārvalstij, kuŗa atrodas ar PSR Savienību kaŗa stāvoklī vai cīnās ar to intervencijas vai blokādes veidā, noteikti — šā Kodeka 582. pantā norādītie sociālās aizsardzības līdzekļi.

584. Par palīdzības sniegšanu jebkādā veidā tai starptautiskās buržuazijas daļai, kuŗa, neatzīdama vienlīdzīgas tiesības komūnistiskai sistēmai, kas nāk nomainīt kapitālistisko sistēmu, tiecas to gāzt, kā arī par palīdzības sniegšanu tādām sabiedrības grupām un organizācijām, kuŗas atrodas minētās buržuazijas ietekmē vai arī tieši tās organizētas, lai reālizētu pret PSR Savienību naidīgu darbību, noteikta —
brīvības atņemšana uz laiku, ne mazāku par trim gadiem, konfiscējot visu mantu vai tās daļu, bet sevišķi pastiprinošos apstākļos ar paaugstināšanu līdz pat augstākajam sociālās aizsardzības līdzeklim — nošaušanai vai izsludināšanai par darba ļaužu ienaidnieku, atņemot savienotās republikas pilsonību un, līdz ar to, PSR Savienības pilsonību un izraidot no PSR Savienības robežām uz visiem laikiem, ar mantas konfiskāciju.

585. Par svešas valsts vai kādu tās sabiedrības grupu pamudināšanu, sazinoties ar viņu pārstāvjiem, izlietojot viltotus dokumentus vai citiem līdzekļiem — pieteikt kaŗu, bruņoti iejaukties PSR Savienības lietās vai izdarīt kādu citu naidīgu rīcību, starp citu, blokādi, PSR Savienības vai savienoto republiku valsts mantas sagrābšanu, diplomātisko sakaru pārtraukšanu, ar PSR Savienību noslēgto līgumu laušanu un taml., noteikti — šā Kodeka 582. pantā norādītie sociālās aizsardzības līdzekļi.

586. Par spiegošanu, t. i. tādu ziņu, kuŗas pēc sava satura ir sevišķi apsargājams valsts noslēpums, nodošanu, patvaļīgu paņemšanu vai vākšanu, ar nolūku tās atdot ārvalstīm, kontrrevolūcionārām organizācijām vai privātām personām, noteikta —
brīvības atņemšana uz laiku, ne mazāku par trim gadiem, konfiscējot visu mantu vai tās daļu, bet tajos gadījumos, kad spiegošana radījusi vai varējusi radīt sevišķi smagas sekas PSR Savienības interesēm — augstākais sociālās aizsardzības līdzeklis — nošaušana vai izsludināšana par darba ļaužu ienaidnieku, atņemot savienotās republikas pilsonību un, līdz ar to, PSR Savienības pilsonību un izraidot no PSR Savienības robežām uz visiem laikiem, ar mantas konfiskāciju1).

Par saimniecisku ziņu nodošanu, patvaļīgu paņemšanu vai vākšanu, ar nolūku tās nodot, par atlīdzību vai bez atlīdzības, augstāk minētām organizācijām un personām, ja šīs ziņas pēc sava satura nav sevišķi apsargājams valsts noslēpums, bet nav izpaužamas pēc likuma tieša aizlieguma vai pēc resoru, iestāžu un uzņēmumu vadītāju rīkojuma, noteikta — brīvības atņemšana uz laiku līdz trim gadiem.

1. piezīme. Par sevišķi apsargājamu valsts noslēpumu uzskatāmas ziņas, kuŗas minētas īpašā sarakstā, ko apstiprina PSR Savienības Tautas Komisāru Padome, vienojoties ar savienoto republiku tautas komisāru padomēm, un kas izsludināms vispārējai zināšanai.

2. piezīme. Attiecībā uz šī kodeka 1931. pantā minēto personu spiegošanu ir spēkā 19324. pants.

587. Par valsts rūpniecības, transporta, tirdzniecības, naudas apgrozības vai kredīta sistēmas, kā arī kooperācijas graušanu, kas izdarīta kontrrevolūcionāros nolūkos, attiecīgi izmantojot valsts iestādes un uzņēmumus vai strādājot pretim to normālai darbībai, kā arī par valsts iestāžu un uzņēmumu izmantošanu vai pretimstrādāšanu to darbībai bijušo īpašnieku vai ieinteresēto kapitālistisko organizāciju interesēs, noteikti — šā Kodeka 582. pantā norādītie sociālās aizsardzības līdzekļi.

588. Par teroristisku aktu izdarīšanu, kas vērsti pret Padomju varas pārstāvjiem vai strādnieku un zemnieku organizāciju revolūcionāriem darbiniekiem un par piedalīšanos tādu aktu izpildīšanā, kaut arī vainīgie nepiederētu pie kontrrevolūcionāras organizācijas, noteikti — šā Kodeka 582. pantā norādītie sociālās aizsardzības līdzekļi.

589. Par dzelzsceļu vai citu ceļu un satiksmes līdzekļu, tautas sakaru līdzekļu, ūdensvadu, sabiedrisku noliktavu, un citu ietaišu vai valsts vai sabiedriskas mantas izpostīšanu vai bojāšanu kontrrevolūcionārā nolūkā, spridzinot, aizdedzinot vai citādā kārtā, noteikti — šā Kodeka 582. pantā norādītie sociālās aizsardzības līdzekļi.

5810. Par propagandu vai aģitāciju, kuŗā aicina gāzt, graut vai vājināt Padomju varu vai izdarīt atsevišķus kontrrevolūcionārus noziegumus (šā kodeka 582.—583. p.), kā arī par tāda paša satura literātūras izplatīšanu, izgatavošanu vai glabāšanu, noteikta — brīvības atņemšana uz laiku, ne mazāku par sešiem mēnešiem1).

Par tiem pašiem nodarījumiem masu nemieros vai izlietojot masu reliģiskos vai nacionālos aizspriedumus, vai kaŗa apstākļos, vai apvidos, kuŗos izsludināts kaŗa stāvoklis, noteikti — šā Kodeka 582. pantā norādītie sociālās aizsardzības līdzekļi.

5811. Par visādu organizējošu darbību, kas vērsta uz šajā nodaļā paredzēto noziegumu sagatavošanu vai izdarīšanu, kā arī par piedalīšanos organizācijā, kuŗa nodibināta kāda šajā nodaļā paredzētā nozieguma sagatavošanai vai izdarīšanai, noteikti — sociālās aizsardzības līdzekļi, kas noteikti šās nodaļas atbilstošos pantos.

5812. Par noteikti zināma gatavota vai izdarīta kontrrevolūcionāra nozieguma nepaziņošanu noteikta — brīvības atņemšana, uz laiku ne mazāku par sešiem mēnešiem1).

5813. Par aktīvu darbību vai aktīvu cīņu pret strādnieku šķiru un revolūcionāro kustību, kas piekopta atbildīgā vai slepenā (aģentūras) amatā cariskajā iekārtā vai pie kontrrevolūcionārām valdībām pilsoņu kaŗa posmā, noteikti — šā Kodeka 582. pantā norādītie sociālās aizsardzības līdzekļi.

5814. Par kontrrevolūcionāru sabotāžu, t. i. par noteiktu pienākumu apzinīgu neizpildīšanu vai par to tīši nolaidīgu izpildīšanu ar sevišķu nolūku vājināt valdības varu un valsts aparāta darbību, noteikta — brīvības atņemšana uz laiku, ne mazāku par vienu gadu, konfiscējot visu mantu vai tās daļu, bet sevišķi pastiprinošos apstākļos ar paaugstināšanu līdz pat augstākajam sociālās aizsardzības līdzeklim — nošaušanai, ar mantas konfiskāciju.

1) Sk. KK 28. p.

Novērtē šo rakstu:

0
0