Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirms kāda laika es kā LGBT kopienas pārstāvis vērsos pie veselības ministra, kā arī citās institūcijās ar īsu izklāstu par patieso situāciju mūsu valstī saistībā ar LGBT pārstāvju tiesībām. Taču citas iniciatīvas, izņemot ministra gozēšanos un fotomirkļus ar praida karogu diemžēl neesam manījuši. Ministram tolaik atklāti rakstīju par to, kā cilvēki kā es joprojām saskaras ar stereotipiem, aizspriedumiem un apvainojumiem tikai tāpēc, ka esam citādāki, nekā tas “pieņemts”.  

Stereotipi un aizspriedumi ir gan aptiekās, gan poliklīnikās un slimnīcās. Un, ja vēl viendzimuma pāris vēlas tikt pie bērna vai arī ved mazuli pie ārsta. Kā apmeklēt savu mīļoto cilvēku reanimācijā, ja patiesībā kā pāris juridiski neesi nekas? Un mēs kaut ko gadiem marinējam par civilo savienību. LGBTQ organizācijas ILGA-Europe šogad publicētais novērtējums "Rainbow Europe" (Varavīksnes Eiropa) diezgan precīzi atspoguļo Latvijas attieksmi - no 49 Eiropas valstīm LGBTQ tiesību aizsardzības jomā Latvija ieņemot 36.vietu, kas nav gluži pēdējā vieta, bet nav arī tuvu pat vidējai.  

Paldies gan jāsaka mūsu Iekšlietu ministrijai, kas pagājušā gadā aktualizēja cīņu ar naida runu un naida noziegumiem. Krimināllikums 2021.gadā tika papildināts, nosakot sociālo naidu, tostarp diskrimināciju pret LGBTQ, kā vainu pastiprinošu apstākli.  Taču arī Veselības ministrijai ir pēdējais laiks kļūt aktīvākai praktiski, ne tikai vārdos.  

Jau iepriekš vērsos pie Veselības ministrijas ar lūgumu izvērtēt attieksmi ministrijas pakļautības iestādēs pret mums, LGBT cilvēkiem - pret pacientiem ārsta kabinetā un pie aptiekas letes. Īpašs aicinājums mūsu veselības ministram un attiecīgajiem departamentiem izstrādāt plānu, kā veselības aprūpes jomu padarīt iekļaujošāku, saprotošāku un draudzīgu visiem pacientiem bez izņēmuma. Aicinu arī padomāt par medicīnas studentiem, lai tad, kad viņus apmāca pedagogi – dinozauri, neiepotētu šo naida nozieguma sērgu tālāk. Tāpēc praktiska rīcība būtu nepieciešama, izstrādājot stratēģiju un pieņemot MK noteikumus, lai veicinātu iekļaujošu attieksmi arī veselības aprūpes jomā.  

Ir saprotams, ka šobrīd valda priekšvēlēšanu gaisotne un politiķi ķer fotomirkļus pie katras iespējas. Taču mēs sagaidām vairāk reālas darbības, lai uzlabotu mūsu tiesības šajā valstī, un mazāk izrādīšanos Twitter postos. Ministra kungs, lūdzu, pastāstiet mums, ko esat darījis, lai Latvijas veselības aprūpes nozari padarītu tiešām iekļaujošāku!

Novērtē šo rakstu:

10
92