Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Praktiskais piemērs ātrai datu analīzei "uz salvetes", lai varētu analītiski novērtēt apgalvojumu, kas kļuvis par vienas no "nometnēm" jājamzirdziņu, ka vakcinācija Izraēlā ir cietusi fiasko vai pilnīgu izgāšanos (atkarībā no lapas vai rakstītāja).

Lai novērtētu vakcinācijas efektivitāti vai neefektivitāti, absolūtie skaitļi neko nenozīmē. Jāņem vērā vakcinēto īpatsvars konkrētās vecuma grupās, kas ir visā valstī, kas tiek hospitalizēti, kam ir smagi gadījumi un kas nomirst. Ja 100% no iedzīvotājiem ir vakcinēti, tad VISI hospitalizētie un mirušie būs vakcinēti. Ja neviens no iedzīvotājiem nav vakcinēts, tad VISI hospitalizētie un mirušie būs nevakcinēti.

Tātad - ja vakcinēto īpatsvars hospitalizēto / mirušo vidū ir mazāks nekā vecuma grupā kopā, tad vakcīnai ir pozitīvs efekts. ja vakcinēto īpatsvars hospitalizēto / mirušo vidū ir lielāks nekā vecuma grupā kopā, tad vakcīnai ir negatīvs efekts.

Analīzei būtu ideāli, ja brīvi būtu pieejami šādi anonimizēti dati par katru hospitalizēto, smagi slimo vai mirušo - vecums, vakcinācijas datums, hospitalizācijas / miršanas datums (vai starpība dienās starp hospitalizāciju / miršanu un vakcināciju).

Tādu dati nav pieejami, bet aplēsei pietiks ar datiem no "Vakcinācijas izgāšanās" tvīta https://twitter.com/AlexBerenson/status/1416880859462971395 (Dati sakrīt ar Izraēlas veselības ministrijas publicētajiem datiem, ko atradu MOHreport Telegram kanālā.) Saskaitīju grafika datus manuāli par periodu no 1. līdz 15. jūlijam. Tātad izejas dati:

- hospitalizēti - 120 vakcinētie 2x, 53 nevakcinētie,

- smagā stāvoklī - 60 vakcinētie 2x, 26 nevakcinētie,

- miruši - 9 vakcinētie 2x, 3 nevakcinētie.

Papildus var noskaidrot, ja cilvēks ir vakcinējies, tad problēmas radušās faktiski tikai vecuma grupā 60+. https://www.timesofisrael.com/just-one-serious-covid...

Tātad noskaidrojam arī vakcinācijas īpatsvaru kopējā populācijā vecuma grupās 60+. Tas ir 87-93%, attiecība starp 2x vakcinētajiem un pārējiem ir ~9:1 (skat postā ar Chrome tulkotu grafiku no https://datadashboard.health.gov.il/COVID-19/general)

Ja vakcīnai nav nekāda efekta, tad jāsaglabājas 2x vakcinēto un nevakcinēto attiecībai apmēram 9:1 gan hospitalizēto, gan smago slimnieku, gan mirušo skaitā.

Rēķinām attiecības starp 2x vakcinētajiem un nevakcinētajiem:

- hospitalizēti - 120 pret 52 jeb 2,3:1,

- smagie gadījumi - 60:26 jeb 2,3:1,

- mirušie 9:3 jeb 3:1 (maz mirušo, viens mirušais var jūtami nosvārstīt attiecību).

Secinājumi:

* Apgalvojums, ka vakcinācija Izraēlā ir piedzīvojusi fiasko, galīgi neatbilst patiesībai.

* Patiess ir apgalvojums, ka vakcinācija Izraēlā nesasniedza gaidīto efektivitāti - vakcinācija hospitalizāciju un smagos gadījumus samazina tikai ~4 reizes, mirstību ~3 reizes (maz mirušo, samazinājums var jūtami nosvārstīties).

Lai iegūtu precīzākus skaitļus, būtu jārokas dziļāk, jāprot ivrits un jāuzkrāj vairāk datu. Bet tas ir pietiekami, lai izdarītu kādus secinājumus.

Piezīmes:

* Svarīgi saprast, vai 2x vakcinētajos iekļauj arī tos, kas ir saņēmuši 2. vakcīnu, bet nav vēl pagājis vakcīnas ražotāja noteiktais laiks, lai tiktu iegūta imunitāte

* Nav arī skaidrs, cik ilgs laiks pagājis pēc 2. vakcīnas saņemšanas, jo izskatās, ka imunitāte krītas straujāk, nekā varēja vēlēties. Izraēla vakcināciju sāka 2020. gada 19. decembrī.

* Iespējams, ka vakcīnas efektivitāte pret Delta variantu ir mazāka, nekā cerēts, taču pat 3-4x samazinājums ir būtisks.

P.S. Par Lielbritāniju bija līdzīgas satrauktas ziņas, ka vakcinēto skaits slimnīcās ir lielāks nekā nevakcinētos. Aprēķini līdzīgi, tur tikai vakcinēto skaits veco cilvēku grupās pārsniedza 90% un tuvojās 95%. Vakcīna deva apmēram 10x samazinājumu - labāku nekā Izraēlas 3-4x, bet iespējams tas tādēļ, ka Lielbritānijā Delta vēl nebija tik izplatīts, kad dati iznāca pirms laiciņa.

P.P.S. Šo postu uzrakstīju pats pēc savas iniciatīvas, kad, retu reizi ieejot Facebook, FB iemeta lentē kaut kādu rakstu un komentāru, kas iedvesmoja to izmantot par piemēru, kā palīdzēt cilvēkiem korektāk analizēt un interpretēt skaitļus. Ja kādam noderēs, būšu tikai priecīgs.

P.P.P.S. Anekdote par Petjku un Čapajevu, kas uzskatāmi parāda, kāpēc svarīgi skaitļus korekti interpretēt konkrētajā kontekstā.

Василий Ивановач:

-Петька, приборы!

Петька:

-120!

Василий Иванович:

-Что 120?

Петька:

-А что приборы?

Pārpublicēts no Facebook

Novērtē šo rakstu:

75
156