Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valdība otrdien sēdes slepenajā daļā, atkārtoti skatot jautājumu, kas Latvijas valsts intereses pārstāvēs 50 miljonu eiro vērtajā investīciju strīdā tā dēvētajāWinergy lietā, izlēma noraidīt Valsts kancelejas lūgumu atvēlēt 30 000 eiro trīs konsultantu algošanai, kas palīdzētu sagatavoties lietas skatīšanai starptautiskajā šķīrējtiesā. To var uzskatīt par centienu ietekmēt gatavošanos tiesvedībai, nevēloties pieļaut tiesībsargājošo iestāžu līdzšinējās taktikas, kas valsti noveda līdz tiesvedībai, apšaubīšanu.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, Valsts kanceleja pēc tam, kad valdība novembrī tai uzdeva pārstāvēt valsts intereses šajā starptautiskajā investīciju strīdā, lūgusi palīdzību trim ekspertiem no advokatūras, tiesību teorētiķu un tiesībsargājošo iestāžu bijušās vadības vidus. Ekspertu sagatavotie jautājumi un informācijas pieprasījums pirms gadu mijas bija radījuši satraukumu Ģenerālprokuratūras vadībā, kam šogad gaidāma pārvēlēšana.

Tieši Ērika Kalnmeiera vadītā iestāde uzrauga Ekonomikas policijas izmeklēšanu Winergy lietā, savukārt igauņu investoru pieteikums starptautiskajai šķīrējtiesai lielā mērā balstās apsūdzībās. No valdošo partiju labvēlības atkarīgas Kalnmeiera pārvēlēšanas izredzes. Vairākām valdības partijām no Winergy lietas "otrās puses", krievu investora Grigorija Guseļņikova (attēlā) kontrolētās Norvik bankas pārstāvjiem nesen kontos ieripoja ievērojami ziedojumi, par ko Pietiek jau informējis.

Valsts kanceleja Winergy lietā piesaistījusi zvērinātu advokātu Saulvedi Vārpiņu, kādreizējo Valsts policijas priekšnieku, tagad Rīgas Stradiņa Universitātes Juridiskās fakultātes profesoru Aldi Lieljuksi un Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes Krimināltiesisko zinātņu katedras profesori Āriju Meikališu.

No avotiem Ģenerālprokuratūrā zināms, ka Valsts kancelejas piesaistīto ekspertu sagatavotie jautājumi un informācijas pieprasījums netieši norādījuši uz trūkumiem gan tiesībsargājošo iestāžu darbībās, gan Ģenerālprokuratūras uzraudzībā. Tādēļ tajos saskatīts apdraudējums valsts pozīcijas uzturēšanai Winergy lietā tā, kā to vēlas Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdība, iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski (Vienotība) ieskaitot.

Premjeres dēls AS Norvik banka Korporatīvo klientu pārvaldes vadītājs Ģirts Straujums gadu mijā pameta amatus vairākos bankas dibinātos uzņēmumos-čaulās, kuri saistīti ar tā dēvēto Winergy strīdu, kurā igauņu investori vērsās starptautiskajā šķīrējtiesā pret Latvijas valsti, par ko Pietiek jau rakstīja.

Citos saimnieciskajos strīdos starp Norvik banku un kreditoriem bija redzama shēma - par arestētās mantas pārvaldnieku tiek iecelta bankas uzticības persona, zibenīgi tiek izveidoti jauni uzņēmumi, kuru valdēs ir arī bankas cilvēki, bet īpašums, par kuru notiek strīds, tiek pārņemts ar metodēm, kuras otra konfliktējošā puse raksturo kā reiderismu, bieži - ar skandalozās apsardzes firmas TM security palīdzību.

Formāli dēla aiziešana no šo firmu valdes locekļa amata premjerei Straujumai ļauj izvairīties no pārmetumiem interešu konfliktā, valdībai lemjot par valsts tālāko taktiku investīciju strīdā par tā dēvēto Winergy vēja enerģijas biznesu. Tiesa, Pietiek no avotiem valdībā zināms, ka vēl novembrī, kad tika lemts, kas pārstāvēs valsti starptautiskajā šķīrējtiesā, premjere slēgtajā valdības sēdē piedalījusies diskusijā.

Valdība pērnā gada 19. novembrī lielā slepenībā skatīja premjeres Straujumas virzīto jautājumu par to, kas pārstāvēs Latviju starptautiskajā šķīrējtiesā par ne mazāk kā 51 miljona eiro piedziņu, ko prasa Igaunijas miljonārs Indreks Kuivaliks, kurš investējis vēja parku attīstītājā Winergy - uzņēmumā, par kuru jau ilgstoši notiek cīņa ar Norvik banku. Banka Winergy pārmet kredīta izkrāpšanu. No saimnieciska strīda par starptautisku investīciju strīdu Winergy lieta pārtapusi pateicoties igauņu pārmetumiem, ka Norvik bankas pusē konfliktā negodīgi nostājušās tiesībsargājošajās iestādes un politiķi, līdz ar to Latvijas valsts pārkāpusi vienošanās par investīciju aizsardzību.

Novērtē šo rakstu:

0
0