Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Gadījumā, ja valdība nespēs pildīt savas saistības un līdz gada beigām pārdot banku Citadele, Latvijas valstij ļoti īsā laikā jeb faktiski nekavējoties būs jāatrod vairāki desmiti miljonu eiro, lai no Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) atpirktu tai piederošos 25%+1 akciju.

Tā ar bankas Citadele akcionāru līguma nosacījumiem iepazinušies kompetenti avoti Pietiek skaidro kontekstu ziņu aģentūras Bloomberg piektdien izplatītajai vēstij, ka ar ERAB noslēgtā 2009.gada vienošanās tai paredz put option jeb pārdevuma iespēju.

Citiem vārdiem, Latvijas valstij neizpildot virkni akcionāru līgumā atrunāto nosacījumu, ERAB ir tiesības prasīt, lai Latvijas puse ierobežotā laikā par noteiktu summu izpērk ERAB piederošās akcijas. Informēti avoti Pietiek norāda, ka faktiski tas būtu jādara nekavējoties un valdībai ļoti īsā laikā nāktos atrast vairākus desmitus miljonu eiro.

Ar bankas Citadele akcionāru līgumu iepazinušies avoti, atrunājoties ar konfidencialitātes saistībām, ko uzņēmušies, atteicās izpaust konkrētu summu vai procentus, kas ļautu aprēķināt no ERAB atpērkamo akciju vērtību. Tomēr summa būtu lielāka par ERAB pirms gandrīz 5 gadiem bankā ieguldīto. Kompetenti avoti to sauc par "saprātīgu".

Kā zināms, ERAB Parex bankā, kas tika sadalīta "labajā" bankā Citadele un AS Reverta, ieguldīja 57,5 miljonus latu (aptuveni 82 miljonus eiro) un vēl aptuveni 15 miljonus eiro bankas subordinētajā kapitālā, liecina Privatizācijas aģentūras informācija. ERAB daļa Citadele bankā, kā liecina bankas 2013. gada pārskats, ir 25% plus 1 akcija - apmaksātā pamatkapitāla daļa ir 25,75 miljoni latu (36,68 miljoni eiro).

Valdošās koalīcijas partijām nav vienprātības par bankas Citadele pārdošanas laiku un nosacījumiem, kā arī to, vai valstij to būtu lietderīgi darīt vispār. Koalīcijas pastarītis Nacionālā apvienība, kuras ministri pielaides valsts noslēpumam dēļ ir izolēti no lēmumu pieņemšanas par bankas Citadele pārdošanu, iestājas pret šo soli.

Neitrālu pozīciju ieņēmusi Zaļo un zemnieku savienība, lai gan tās neformālais līderis Ventspils mērs Aivars Lembergs nesen asi kritizēja bankas pārdošanas procesu, to nosaucot par "blēdību", kā arī apšaubot pašu pārdošanas nepieciešamību un lietderību.

Novērtē šo rakstu:

0
0