Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Augstākajā valdības līmenī rūpīgi slēpti finanšu shēmu arhitekti pērn ir parūpējušies par to, lai toreizējā Ministru prezidenta Valda Dombrovska dzīvesbiedres Ārijas un viņa bijušās padomnieces Sandras Bukanes vīra Induļa kopējā neveiksmīgā nekustamo īpašumu biznesa ņemtie kredīti Hipotēku un zemes bankā, notiekot tās reorganizācijai, tiktu iedalīti īpašā "izredzēto portfelī", ko ar īpašiem, pagaidām joprojām rūpīgi slēptiem nosacījumiem un par īpašu cenu pārņēmusi Rietumu banka, ar ko Bukani saista jau ilgstoša sadarbība.

Pēc aptuvenām aplēsēm, valsts zaudējumi tikai saistībā ar šo īpašo attieksmi pret Dombrovsku ģimenes biznesu varētu būt ap pusmiljonu eiro, Rietumu banka guvusi iespēju paklusām "piedot" ģimenei būtisku tās parādu daļu, par to nevienam neatskaitoties, savukŗt Dombrovskis nonācis tiešā finansiālā atkarībā no tās saimnieku - Esterkinu ģimenes labvēlības.

Pagājušā gada 21. maijā pēc valdības sēdes kādreiz Dombrovska, pēcāk - viņa partijas biedra Andra Vilka vadītā Finanšu ministrija oficiāli paziņoja, ka "atbilstoši konsultanta izvērtējumam un ieteikumam" Latvijas Hipotēku un zemes bankas komercdaļas pakete, kurā ir nekustamo īpašumu attīstītāju aizdevumi, tikšot pārdota Rietumu bankai, kuras piedāvājums esot ticis atzīts par atbilstošu tirgus situācijai.

Par šo lēmumu netika atklāts burtiski nekas - ne tas, cik liela ir pārdodamā pakete, ne tas, kāda ir bijusi tās nominālā vērtība, ne tas, ar cik lielu atlaidi to iegādāsies Rietumu banka, ne tas, kādi līdz ar to ir valsts zaudējumi, ne tas, kādi tieši kredīti ir iekļauti pārdodamajā paketē.

Tā vietā tika citēts Esterkinu ģimenei - tās pārstāvis Arkādijs Suharenko šā gada martā partijai Vienotība ziedojis rekorda cienīgos 16 tūkstošus eiro - un citiem īpašniekiem piederošās Rietumu bankas valdes loceklis Renāts Lokomets, kurš paziņoja, ka kopā ar Hipotēku bankas kolēģiem esot paveikts gandarījumu sniedzošs darbs un ka darījuma nosacījumi esot "izdevīgi visām pusēm".

Gan valdība, gan Finanšu ministrija, gan Rietumu banka un šajā darījumā īpaši ieinteresētie kredītņēmēji noklusēja to, ka šis - tā sauktais "3a" portfelis ir ticis mākslīgi izveidots, lai tajā iekļautu ļoti nelielu skaitu "īpašo" kredītņēmēju kredītu, kurus Rietumu banka bija gatava iegādāties uz īpašiem notikumiem.

Sākotnēji Pietiek kļuva zināms, ka viens no šiem nedaudzajiem "īpašajiem" kredītiem ir bijis tas, ko 2006. gada septembrī valstij piederošajā Hipotēku un zemes bankā paņēma Dombrovskai un Bukanam uz pusēm piederošā SIA Land Development, lai iegādātos zemi Stopiņos un uz tās uzbūvētu rindu mājas - Vējziedu projektu, no kura divas trešdaļas uzņēmumam nav izdevies pārdot joprojām.

Šī kredīta "atlikusī summa" 1 043 055 latu apmērā tad arī tika iekļauta īpašajā "3a" portfelī, ko 2013. gada maijā ar slepenu valdības protokollēmumu tika nolemts nodot Rietumu bankai.

Taču aizvadītajā nedēļā Pietiek kļuva zināms, ka šis nav vienīgais ar Dombrovsku ģimenes (ekspremjers vienmēr ir mēģinājis maldinoši uzsvērt, ka tas esot viņa sievas īpašums, taču patiesībā, tā kā Dombrovski nav reģistrējuši laulību līgumu, uzņēmums skaitās viņu abu kopmanta, kura Dombrovskis turklāt ieguldījis faktiski visus savus ietaupījumus) biznesu saistītais kredīts, kas nodots Rietumu bankai.

Kā atklāj Valsts vienotā datorizētā zemesgrāmata, līdztekus Land Development ņemtajam kredītam projekta attīstīšanai Hipotēku bankā kredītu kā fiziskas personas bija ņēmuši arī Ārija Dombrovska un Indulis Bukans.

Sākotnēji, 2005. gadā aizņēmušies Rietumu bankā, viņi jau 2007. gada 19. martā slēguši aizņēmuma līgumu ar valstisko Hipotēku banku, ieķīlājot zemi par 380 tūkstošiem latu, bet tā paša gada novembrī summa tikusi palielināta līdz 1,16 miljoniem latu.

Arī šis Dombrovska dzīvesbiedres un viņa bijušās padomnieces vīra valstiskajā Hipotēku bankā ņemtais kredīts ar valdības lēmumu pagājušā gada maijā paklusām ir nodots Rietumu bankai.

Pietiek nav droši zināmi nedaudzie citi "īpašie" kredītņēmēji, kuri līdz ar Dombrovsku un Bukanu ģimenēm iekļauti īpašajā portfelī, kas nodots Rietumu bankai, taču, pēc neoficiālām ziņām, šajā paketē ir ne vairāk kā uz divu roku pirkstiem skaitāmi kredīti un to ņēmēji.

Līdz ar šo darījumu tikai saistībā ar Dombrovsku ģimenes uzņēmuma kredītu un viņa sievas un bijušās padomnieces vīra kā fizisku personu ņemto aizņēmumu vien valstij, pēc aptuveniem aprēķiniem, ir nodarīts vismaz pusmiljonu eiro liels zaudējums.

Finanšu ministrija ir oficiāli paziņojusi, ka atlikušajām bankas izsniegto kredītu komercdaļām no privāto investoru puses esot tikuši saņemti "neapmierinoši zemas cenas piedāvājumi" (neviens konkrēts skaitlis nav nosaukts), tāpēc valdība pieņēmusi zināšanai, ka SIA Hipotēku bankas nekustamo īpašumu aģentūra kapitāldaļas tiks nodotas Privatizācijas aģentūra, kas ir alternatīvs risinājums aktīvu nodošanai privātajā sektorā.

Taču, kā liecina Pietiek rīcībā esošā neoficiālā informācija, ko neviena no darījumā iesaistītajām struktūrām nav ne apstiprinājusi, ne noliegusi, "īpašo portfeli" Rietumu bankai tikusi dota iespēja iegādāties ar vairāk nekā divu trešdaļu diskontu.

"Ja banka iegādājas kredītu ar teju 70% diskontu, tā neko nezaudēs, ja klients atdos tikai 30%. Privatizācijas aģentūras pakļautībā un tātad nosacīti caurspīdīgi tāda shēma nebūtu iespējama. Savukārt privāta šeit viena banka ar, maigi izsakoties, īpatnu reputāciju un viena privātfirma savā starpā vienosies un neviens nekad neko neuzzinās. Tā jau ir skaidra "korupcijas ēna" un valsts nozagšana, lietojot vismaigāko no Delnas leksikas," Pietiek atzina kāds bijušais Hipotēku bankas vadošs darbinieks. "Par to, kādā atkarībā no Rietumu bankas īpašnieku labvēlības nonāk Valdis Dombrovskis, nemaz nerunāsim."

Pietiek jau informējis, ka līdz pat Hipotēku bankas faktiskajam kraham un tās portfeļu izpārdošanai Dombrovsku un Bukanu bizness no tās saņēma visplašāko pretimnākšanu, neraugoties uz balansēšanu uz bankrota robežas. Taču līdz ar bankas reorganizāciju Dombrovsku biznesam, ja kredītdevēja funkcijas nonāktu "nepareizās" rokās, varēja pienākt straujas beigas.

Pagājušā gada maija beigās Pietiek, atsaucoties uz Land Development 2012. gada pārskatu Lursoft datu bāzē, jau informēja, ka Latvijas valstij piederošā Latvijas Hipotēku un zemes banka bija izglābusi no maksātnespējas un bankrota milzīgos parādos iekritušo uzņēmumu Land Development un tam laipni atļāvusi paņemtos iespaidīgos kredītus atdot vēl četrus gadus vēlāk - 2017. gadā.

Gada pārskats rādīja, ka 2012. gadā, laikā, kad Hipotēku bankas kredītportfelis vēl nebija nodots citām bankām, valstij piederošā kredītiestāde bija paspējusi atcelt premjera ģimenes uzņēmumam kredīta atdošanas termiņu par veseliem četriem gadiem - līdz 2017. gada martam: tikai tad Dombrovsku ģimenes uzņēmumam būtu jāatdod kredītu summas - Ls 102 750 un Ls 1 148 911.

Ja Land Development bankrotētu, finansiāli smagi ciestu ne tikai Dombrovska sieva, kurai pieder puse uzņēmuma, bet arī personiski premjers, kurš no personiskajiem uzkrājumiem uzņēmumam Land Development bezprocentu kredītā aizdevis 111 597 latus.

Valsts bankas īpašā attieksme pret Dombrovska un viņa juridiskās padomnieces Bukanes ģimeņu kopīgo nekustamā īpašuma biznesu atklājās jau 2011. gadā, kas noskaidrojās, ka banka Dombrovskai un Bukanam uz pusēm piederošajai SIA Land Development ļāvusi kopš 2008. gada nemaksāt 1,15 miljonu latu lielā kredīta pamatsummu.

Jau tad Lursoft datubāzē pieejamie SIA Land Development gada pārskati rādīja, ka premjera sievai un padomnieces vīram uz pusēm piederošā firma kopš 2008. gada nav maksājusi vairāk nekā miljonu latu lielā Latvijas Hipotēku un zemes bankas izsniegtā kredīta pamatsummu. Tā kopš 2008. gada 31. decembra nebija samazinājusies ne par latu un 2010. gada 31. decembrī bija 1,15 miljoni latu.

Ne Dombrovsku, ne Bukanu ģimenes pagaidām nav vēlējušās komentēt neko no līdz šim publiskotās informācijas.

Novērtē šo rakstu:

0
0