Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Domāju, ka lielākā daļa bērnībā ir lasījusi Džanni Rodāri grāmatu “Dželsomīno melu zemē”. Gadījumā, ja kāds nav lasījis – īsumā: melot ir slikti. To zina pat mazs bērns. Tomēr ir kāda zeme, kurā runāt patiesību ir aizliegts ar likumu. Šajā zemē, lai saskaitītu, ir jāatņem, bet, lai sareizinātu, - jādala.1 Melu zemē, kurā visu laiku ir jāmelo, jo citādi valdnieka Džakomones spiegi notvers un ieliks cietumā. Vai arī trakonamā.

Bērnībā, lasot šo grāmatu, domāju, kur gan varētu būt šāda zeme un būtu ļoti interesanti uz turieni aizbraukt. Tagad ir zināms, kur šī zeme atrodas, un pašlaik uz turieni nu nepavisam negribas braukt. Vismaz, kamēr tur pie varas ir karalis Džakomone, ai, atvainojiet – Putins. Putins ir aizgājis tālāk nekā Džakomone. Bez ielikšanas cietumā vai trakonamā var arī nogalināt.

Viena daļa tagad padomās – atkal pār nabaga Krieviju tiek velti apvainojumu kalni un aizskarts kristāldzidrais Putins un viņa godīgā administrācija, kuras rūpes ir tikai tautas labklājība un cieņpilnas attiecības ar kaimiņvalstīm. Par cieņpilnām kaimiņattiecībām Putina gaumē parunāsim kādu citu reizi. Šoreiz par meliem. Ne jau atkal par šķietamām vēlēšanām Krievijā, kur, lai panāktu apmeklētību, tika organizētas loterijas utt., bet – par meliem sev, savai tautai.

Sākoties Covid-19, bija pamats uzskatīt, ka Krievija slēpj patiesos datus. Toreiz rakstīju, pamatojoties uz loģiku un tendencēm citās valstīs, kuras neslēpj savus datus.

Tagad apstiprinājumu manis teiktajam var gūt jau no Krievijas amatpersonām, kurām, visticamākais, ir kauns, ka notiek tādas lietas, kādas notiek. Tas būtu: Krievijas Krasnojarskas apgabala Noriļskas mērs apsūdzējis reģiona centrālās pārvaldes amatpersonas reālo jaunā koronavīrusa inficēto un ar Covid-19 slimo skaita neatspoguļošanā.

Rinats Ahmetčins ziņo, ka pretēji oficiāli izziņotajiem 293 inficēšanās gadījumiem ar koronavīrusu pilsētā patiesībā tādu ir 832, turklāt pieckāršojies pneimonijas gadījumu skaits to vidū, kuri vēl nav testēti.2 Respektīvi, saslimušo skaits ir gandrīz trīs reizes lielāks, nekā tiek publiskots. Nu, būsim precīzi – 2,8 reizes.

Te nu kāds tagad iesauksies: tā noteikti vietējo vietvalžu iniciatīva – atspoguļot situāciju labāku, nekā patiesībā tā ir. Nu, nu, vispār – Krievijā pilnīgi nekas nenotiek bez centrālās varas akcepta. Tas tā vienkārši ir, jau no padomju laikiem. Tamdēļ – datu sagrozīšana ir Kremļa akceptēta.

Varbūt kāds cits tagad pateiks – nūuu, nevajag no viena gadījuma tagad izdarīt tik tālejošus secinājumus. Piekritīšu, no viena nevajadzētu, bet šis nav viens gadījums. Ilustrācijai atskatīšos uz to, kas jau reiz publiskots.

Aizdomas, ka Krievija slēpj patieso Covid-19 gadījumu skaitu.3 Krievijas opozicionāri uzskata, ka valstī apzināti tiek slēpta informācija par Covid-19 slimnieku patieso skaitu.4 Russia’s Covid-19 outbreak is far worse than the Kremlin admits. Like its Soviet predecessor, Vladimir Putin’s system is steeped in falsehoods5 (Krievijas Covid-19 uzliesmojums ir daudz lielāks, nekā to atzīst Kremlis. Tāpat kā tās padomju priekšgājējs, Vladimira Putina sistēma ir būvēta uz meliem.)

Uzskaitīju tik dažus no rakstiem, bet tādu ir daudz.

Šajā sakarā man tīri hipotētisks jautājums – ja melo vienā jautājumā, tas nozīmē, ka visticamāk pārējos nemelo, jebšu, ja melo vienā jautājumā, tad visticamāk, ka melo arī visos pārējos jautājumos?

Visiem vēl ļoti labi vajadzētu atcerēties Putina teikto, ka Krimā nav Krievijas militārpersonu. Pēc kāda laika gan pats atzina, ka ir gan, turklāt – vēl pat valsts apbalvojumu par Krimas atbrīvošanu pieņēma.

PSRS laikos visi meloja visiem – valdība iedzīvotājiem un iedzīvotāji valdībai. Krievija ir PSRS mantiniece. Vismaz tā arī Putins ir teicis. Tātad arī melošana ir pārņemta. Tiesa, ka tas tā noticies – šaubu nav, jo Kremlis pieķerts melos ir vairākkārtīgi. Arī konstitucionālā līmenī Putins ir nostiprinājis PSRS sasaisti ar Krieviju, ierosinot grozījumu konstitūcijā, nosakot, ka Krievija ir PSRS tiesību pārņēmēja.6

Tas, ka melošana bija atzīta un atbalstīta, secināms arī no vienas interesantas lietas. PSRS nebija melu detektors. Ja tā paņem, kāda jēga no melu detektora, ja melo visi. Tiesa, lai būtu precīzs, darbs pie melu detektora izstrādē PSRS tika uzsākts tikai 1975.gadā, un darbu uzsākšanas mērķis bija nevis, kā atklāt, ka kāds melo, bet gan, kā izstrādāt metodiku, lai rietumvalstu specdienesti ar saviem melu detektoriem neatklātu PSRS aģentus. Melu detektorus Krievijas specdienesti sāk aktīvi izmantot tikai 1998. – 1999.gadā. Hmm, interesanti, ko viņi ar viņiem dara, jo kā jau minēju – tur visi melo visiem. Vispirmām kārtām – saviem iedzīvotājiem.

Secinājums – Melu zeme atrodas mums pavisam blakus, un tā ir Krievija. Ar tās virsvadoni – Putinu pie stūres. Kā īstai Melu zemei pieklājas, tiek melots par visu. Kā orientēties šajā melu jūklī? Pavisam vienkārši. Viss, ko saka Kremlis, ir tieši pretēji īstenībai.

Atliek tik cerēt, ka arī Krievijā drīz parādīsies Dželsomīno, kurš ar savu balsi sadrupinās Putina celtās melu pilis. Krievu tauta tak ir pelnījusi dzīvot no meliem brīvā valstī.

1 https://ltv.lsm.lv/lv/liela-lasisana/gramatas/dzelsomino-melu-zeme/3551/

2 https://www.delfi.lv/news/arzemes/covid-19-norilskas-mers-apstrid-krievijas-regiona-datu-patiesumu.d?id=52312775

3 https://www.tvnet.lv/6928523/aizdomas-ka-krievija-slepj-patieso-covid-19-gadijumu-skaitu

4 https://www.apollo.lv/6942585/krievijas-opozicionari-uzskata-ka-valsti-apzinati-tiek-slepta-informacija-par-covid-19-slimnieku-patieso-skaitu

5 https://www.economist.com/europe/2020/05/21/russias-covid-19-outbreak-is-far-worse-than-the-kremlin-admits

6 https://rg.ru/2020/03/02/putin-predlozhil-popravku-o-tom-chto-rossiia-iavliaetsia-pravopreemnikom-sssr.html

Novērtē šo rakstu:

18
13