Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts policijas vadība nevēlas atklāt, kādus rezultātus devuši tās masu "reidi", Jāņu dienas pēcpusdienā uz alkohola pārbaudēm izelpā apturot visus Rīgā iebraucošos transporlīdzekļus. Pietiek rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina - reidu nepārdomātās formas dēļ tie gan radījuši milzīgus sastrēgumus un snieguši policijas vadībai iespēju ziņot par cīņu pret dzērājšoferiem, taču devuši ārkārtīgi niecīgus rezultātus.

Kā zināms, sociālajos tīklos Līgo vakarā un Jāņu dienā masveidā tika ziņots, ka, neraugoties uz Valsts policijas solījumiem par inovatīvu pieeju dzērājšoferu reidu rīkošanā, ceļu policijas ekipāžas bijušas manāmas ļoti reti vai pat nemaz. Toties 24. jūnija pēcpusdienā, iebraucot Rīgā, piemēram, Berģos tika pārbaudīti tika pilnīgi visi autovadītāji, tā radot milzīgu sastrēgumu.

Radītajam sastrēgumam bija arī papildefekts - ikviens reibumā esošs autovadītājs jau laikus varēja noprast, kas notiek, un izvēlēties kādu no glābiņa variantiem - izmantot kādu no iespējām nogriezties no Vidzemes šosejas vai arī vienkārši pamest savu auto ceļmalā, tā izvairoties no pārbaudes un iespaidīga soda.

Vairāki Pietiek lasītāji ir ziņojuši, ka tieši šādas ainas 24. jūnija pēcpusdienā arī esot novērojuši. Arī Pietiek rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka aprakstīto iemeslu dēļ šie "reidi" gan radījuši iespaidu par Valsts policijas vadības vērienīgu un apņēmīgu rīcību, taču nav devuši faktiski nekādus praktiskus rezultātus.

"Visiem iereibušajiem un paģirainajiem šis pasākums deva iespēju jau laikus aizbēgt, savukārt visiem pārējiem uz nākamajiem svētkiem deva mācību - varat droši dzert, [Valsts policijas priekšnieks Ints] Ķuzis ar pārējiem "pokazušņikiem" nekādus reālus reidus nerīkos," rakstīja viens no Pietiek lasītājiem.

Izrādās, ka Valsts policijas vadība arī tiešām nevēlas atklāt, kādus tieši rezultātus devusi autovadītāju pārbaudīšana Berģos, iebraucot Rīgā. Lai gan ikvienā ceļu policijas protokolā ir norādīta arī tā sastādīšanas vieta, kas tiek ievadīta arī automatizētajā datu sistēmā, Valsts policijas preses pārstāve Sigita Pildava Pietiek paziņoja, ka esot pieejama tikai "kopējā statistika par reidiem visā Latvijā".

Vai tiešām informācijas pieprasītājs vēloties, "lai tiek tērēti policijas resursi un kāds tiek nosēdināts manuāli skaitīt protokolus", - ar šādu pretjautājumu Valsts policijas pārstāve atteicās sniegt šādus datus, uz atkārtotu jautājumu paziņojot, ka "atsevišķi par kādu no vietām [datu] nebūs".

Pašlaik Pietiek oficiāla iesnieguma formā ir nosūtījis virkni jautājumu Valsts policijas priekšniekam Intam Ķuzim. Pagaidām Ķuzis nav vēlējies sniegt atbildes uz šiem jautājumiem:

"Vēlos saņemt no Jums atbildes uz šādiem jautājumiem:

1) kura tieši Valsts policijas amatpersona pieņēma lēmumu par ceļu policijas "reida" rīkošanu uz Vidzemes šosejas Berģos, iebraucot Rīgā, 24. jūnija pēcpusdienā un vakarā?

2) kāds tieši bija šī "reida" mērķis, kas tieši bija noteicis šo mērķi?

3) kādi tieši resursi tika izmantoti šī "reida" organizēšanai?

4) cik tieši autovadītāji, kuru izelpā konstatētais alkohola daudzums pārsniedza pieļaujamo normu, tika fiksēti minētajā "reidā" minētajā laikā un vietā?

5) vai Valsts policijas vadība ir apmierināta ar šo rezultātu?

6) ja jā, sniedziet pamatojumu; ja nē - kādi secinājumi tiks izdarīti?

7) vai "reida" organizēšana, radot milzīgus sastrēgumus, un tā rezultāts attaisno tā organizēšanu (atbildi pamatojiet)?

8) šo sabiedrībai būtisko informāciju pieprasot Valsts policijas preses pārstāvei Sigitai Pildavai, tika saņemta šāda atbilde: "Vai Lato Lapsa vēlas, lai tiek tērēti policijas resursi un kāds tiek nosēdināts manuāli skaitīt protokolus?" Vai šī minētās S. Pildavas atbilde atbilst Valsts policijas vadības nostājai par sabiedrības informēšanu (atbildi pamatojiet)?

9) vai minētā S. Pildava šādu atbildi sniedza pēc personiskās iniciatīvas vai, pildot kādas Valsts policijas amatpersonas rīkojumu? Ja tika pildīts kāds Valsts policijas amatpersonas rīkojums, nosauciet šīs amatpersonas vārdu, uzvārdu, ieņemamo amatu un šāda rīkojuma pamatojumu?

10) vai atbilst taisnībai minētās S. Pildavas apgalvojums, ka, lai sniegtu pieprasīto informāciju par to, cik tieši autovadītāji, kuru izelpā konstatētais alkohola daudzums pārsniedza pieļaujamo normu, tika fiksēti minētajā "reidā" minētajā laikā un vietā, nepieciešams manuāli skaitīt protokolus?

Pieprasītā informācija nepieciešama, lai veicinātu tiesiskumu valsts pārvaldē un labas pārvaldības principus.

Informācijas prettiesiskas nesniegšanas gadījumā vērsīšos ar pieteikumu administratīvajā tiesā. Precīzas normatīvo aktu normu neievērošanas gadījumā vērsīšos ar pieteikumu administratīvajā tiesā."

Pagaidām vienīgais Valsts policijas skaidrojums uz jautājumiem par Berģu "reidu" ir šāds: "Aizvadītajās svētku brīvdienās Valsts policijas darbinieki visā Latvijā strādāja pastiprinātā režīmā, lai ar savu klātbūtni uz ceļiem iespēju robežās nepieļautu autovadītāju sēšanos pie stūres reibumā un novērstu smagus ceļu satiksmes negadījumus ar letālām sekām. Ceļu policijas darbinieki veica pārbaudes gan uz lielajiem ceļiem, gan vietējas nozīmes ceļiem, tāpat tika organizēti arī masveida reidi.

Policijas darba galvenais uzdevums šajā laikā bija ne vien kontrolēt un “pieķert” dzērāj šoferus, bet arī nodrošināt maksimālu policijas klātbūtni uz ceļiem tādējādi preventīvi novēršot autovadītāju vēlmi sēsties pie stūres reibumā.

Ceļu satiksmes drošības nodrošināšanā un reidos kopumā katru dienu bija iesaistīti vairāki simti ceļu policijas darbinieku. Kopumā sešās svētku dienās policijas darbinieki ir pārbaudījuši vairāk nekā 54 tūkstošus  autovadītāju, no kuriem alkohola reibumā pie stūres ir sēdušies 104, tāpat aizturēti arī 5 vadītāji narkotisko vielu reibumā."

Novērtē šo rakstu:

0
0