Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Edmunda Sprūdža vadīto Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) neapmierina Jelgavas domes atrastais risinājums iepriekš Valsts kontroles (VK) revīzijā konstatēto pārkāpumu novēršanā, liecina Pietiek rīcībā esošās ziņas.

Noprotams, ka VARAM ieskatā Jelgavas dome VK revīzijā atklāto pārkāpumu novēršanai piegājusi „radoši”, faktiski neatrisinot VK norādītos pārkāpumus pēc būtības. Tikmēr Jelgavas pašvaldība sakās esam pilnīgi pārliecināta, ka VK norādītās problēmas atrisinājusi un nekā „radoša” vai viltīga tās darbībās nav.

Tomēr ministriju pašvaldības rīcība, kura Pietiek raksturota kā „to pašu vēžu ielikšana citās kulītēs”, nav pārliecinājusi, tādēļ VARAM aicina saukt pie atbildības amatpersonas un darbiniekus, kas pieļāvušas pārkāpumus, kā arī prasa atlīdzināt radušos zaudējumus.

VK ar Jelgavas domei netīkamu revīzijas ziņojumu klajā nāca 1.jūnijā. Tajā VK konstatēja, ka Jelgavas pilsētas pašvaldība nav uzraudzījusi savu publisko aģentūru darbību, tādēļ tās nepamatoti iztērējušas finanšu līdzekļus 51 773 latu apmērā.

Pēc Pietiek noskaidrotā, Jelgavas dome VK norādītos pārkāpumus iecerējusi labot, veicot vien „kosmētiskas” izmaiņas, - tas ir, pārveidojot pašvaldības aģentūras par pašvaldības iestādēm, tādējādi formāli izpildot VK norādījumus.

Revīzijā konstatēto nepilnību novēršanai VK Jelgavas pilsētas pašvaldībai kopumā sniedza septiņus ieteikumus, no kuriem triju ieteikumu ieviešana pašvaldībai bija jānodrošina jau līdz šā gada 31.jūlijam un četru ieteikumu ieviešanu - līdz 2013.gada 31.janvārim.

Pietiek atzina Jelgavas Domes komunikācijas un mediju attiecību galvenā speciāliste Līga Klismeta, Jelgavas Dome ar VK ziņojumu esot iepazinusies un atradusi VK norādītās „problēmas” risinājumu. Proti, pēc Klismetes teiktā, Jelgavas dome esot nolēmusi no nākamā gada aģentūras pārveidot par pašvaldības iestādēm un tādā veidā VK norādīto problēmu atrisināt.

Klismeta uzsvēra, ka Jelgavas pilsētas pašvaldība ņēmusi vērā VK kontroles revīzijas ieteikumus attiecībā par pašvaldības izveidotajām aģentūrām, kā arī veikusi aģentūru darbības lietderības, efektivitātes un ekonomisko izvērtējumu: „Pašvaldībā tika sastādīts laika grafiks minēto aizrādījumu novēršanai, un tie tiek novērsti.”

Viņa arī piebilda, ka ar 2013.gada 1.janvāri pašvaldības aģentūras Zemgales INFO, Pilsētsaimniecība un Kultūra tiks pārveidotas par pašvaldības iestādēm. Reorganizācija tikšot veikta, lai nodrošinātu pašvaldības institucionālās sistēmas pilnveidošanu un darbības efektivitāti, kā arī pašvaldības līdzekļu racionālu un lietderīgu izlietošanu.

Tomēr, kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija VARAM uzskata, ka tieši Jelgavas dome ir tā institūcija, kas primāri pārrauga pašvaldību aģentūru darbību, un ka pilsētas domei ir pienākums nodrošināt pašvaldības aģentūru darbību atbilstoši normatīvo aktu prasībām, kā arī pastāvīgi to izvērtēt un pilnveidot.

Pietiek rīcībā esošās ziņas arī liecina, ka VARAM pieprasījusi Jelgavas Domei sniegt skaidrojumu par VK konstatēto pārkāpumu pieļaušanas iemesliem un lūdz nodrošināt, lai pašvaldības aģentūras darbotos, ievērojot Publisko aģentūru likuma prasības, kā arī, lai konstatētie pārkāpumi tiktu novērsti un turpmāk netiktu pieļauti.

VARAM ieskatā, ja „pašvaldības amatpersonas ar savu darbību (bezdarbību) ir radījušas pašvaldībai zaudējumus, tad pašvaldībai pašai ir jāpieprasa vainīgajām amatpersonām tos atlīdzināt”. Tādēļ VARAM pieprasījusi izvērtēt, kuras pašvaldības amatpersonas (darbinieki) ir pieļāvušas normatīvo aktu pārkāpumus un ar savu rīcību radījušas pašvaldībai zaudējumus, cik lielā apmērā, kā arī sniegt viedokli par to, kādā veidā pašvaldība plāno šos zaudējumus piedzīt.

Pietiek rīcībā nonākušajā VK revīzijas ziņojumā Jelgavas pilsētas pašvaldības izveidoto aģentūru darbības efektivitāte, ekonomiskums un atbilstība normatīvo aktu prasībām, nodrošinot pašvaldības autonomo funkciju realizāciju konstatēts, ka Jelgavas dome, autonomo funkciju īstenošanai nepieciešamo pārvaldes uzdevumu veikšanu un pakalpojumu sniegšanu uzdodot aģentūrām, nav nodrošinājusi Publisko aģentūru likumā noteiktajām prasībām atbilstošu aģentūru darbības plānošanas dokumentu, ar kuru palīdzību varētu plānot un uzraudzīt pašvaldības aģentūru darbību, izstrādi, kā arī nav veikusi izveidoto aģentūru darbības uzraudzību. Turklāt, kā teikts VK ziņojumā, Jelgavas pilsētas pašvaldība nav nodrošinājusi efektīvu aģentūru pārvaldību, kā rezultātā aģentūru darbībā revidējamā laika posmā ir pieļautas neatbilstības normatīvo aktu prasībām un ir nepamatoti izlietoti pašvaldības līdzekļi vismaz 51 773 latu apmērā.

VK konstatējusi, ka Jelgavas pilsētas pašvaldības aģentūra Pilsētsaimniecība pretēji Darba likumā noteiktajam ir aprēķinājusi un izmaksājusi darbiniekiem algu un veikusi darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 36 603 latu apmērā par laiku, kad darba pienākumi faktiski nav veikti. Tāpat minētā aģentūra ir veikusi samaksu 3568 lati (bez PVN) par tādiem ielas labošanas darbiem, kas ielu uzturētājam saskaņā ar līgumsaistībām bija jāveic par saviem līdzekļiem.

 Pilsētsaimniecība arī apmaksājusi sniega kausēšanas pakalpojumu trīs tūkstošu latu (bez PVN) apmērā, kura iegādes nepieciešamība un saņemšana nav pamatota ar attaisnojuma dokumentiem. 261 latu aģentūra nepamatoti samaksājusi par darbinieku vakcināciju. Pretēji Publisko iepirkumu likuma prasībām nepārtraucot iepirkumu Plūdu novēršanas darbi Jelgavas pilsētā, bet veicot grozījumus iepirkumu dokumentācijā, tā ierobežojusi piegādātāju brīvu konkurenci un nav nodrošinājusi vienlīdzīgu un taisnīgu attieksmi pret pretendentiem, teikts VK ziņojumā.

Savukārt Jelgavas Domes aģentūra Kultūra bez līgumos noteikto uzdevumu izpildes rezultātu apliecinošiem dokumentiem izmaksājusi atlīdzību līgumos norādītajiem izpildītājiem un veikusi darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas 8041 lata apmērā, kā arī nav noteikusi autotransporta izmantošanas kārtību, kas rada normatīvā akta prasībām neatbilstošas autotransporta izmantošanas risku. Turklāt tā arī ir veikusi samaksu 300 latu apmērā par degvielu, kas izlietota darbinieku braucieniem brīvdienās un atvaļinājumu laikā.

VK bijušas arī pretenzijas pret Jelgavas pilsētas pašvaldības aģentūras Zemgales INFO darbu. Šī aģentūra nav noteikusi autotransporta izmantošanas kārtību, kas rada normatīvā akta prasībām neatbilstošas autotransporta izmantošanas risku. Savukārt Jelgavas dome, nosakot pašvaldības aģentūras Zemgales INFO kompetenci, kā atzīmē VK, nav noteikusi sludinājumu publicēšanas pakalpojuma obligāto saistību ar pašvaldības darbības būtību un autonomo funkciju izpildi, kas rada aģentūras iesaistīšanās komercdarbībā risku.

Rakstīts, ka VARAM jau ilgstoši nav apmierināta ar Jelgavas domes darbību. Pietiek jau ziņoja, ka Sprūdžs pat pieļāvis iespēju izmantot likumā dotās tiesības un rosināt Jelgavas mēra, viena no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) smagsvariem Andra Rāviņa (attēlā) atcelšanu no amata. Pārkāpumus domes darbā konstatējis arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un Iepirkumu uzraudzības birojs, kuriem ir iebildumi pret Jelgavas pilsētas domes SIA Jelgavas autobusu parks iepirkumiem, par vairāk nekā 7 miljoniem latu kopš 2006. gada bez konkursa slēdzot līgumus par autobusu apkopi. Ministrija arī saņēmusi Jelgavas iedzīvotāju sūdzības par pilsētas pašvaldības plānu ieviest jaunu skolēnu braukšanas sistēmu no mācību gada sākuma, paredzot, ka visiem skolēniem ir jāatver konts SEB bankā un nepilngadīgo skolēnu vecākiem jāierodas skolā pēc noteikta grafika līguma noslēgšanai ar konkrēto kredītiestādi.

VARAM joprojām gaida no Jelgavas pilsētas pašvaldības paskaidrojumus, un, ja tie būs tikpat formāli kā iepriekšējie, ministrs ir gatavs radikālai rīcībai.

Novērtē šo rakstu:

0
0