Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tuvojas laiks, kad varēsim izvērtēt, cik lemtspējīga un ne tikai draudzīga vien ir esošā premjera Māra Kučinska komanda. Kaut iedzīvotāji izteica un iesniedza Saeimā vērtēšanai iniciatīvu par nodokļa samazināšanu nekustamam īpašumam un noteikt vienīgajam īpašumam 0% likmi, ar šo uzdevumu MK tā arī netika galā. Drīz tuvojas termiņš Danas Reiznieces – Ozolas pieteiktajai ambiciozajai nodokļu reformai, kam jau arī strauji rūk atbalstītāju skaits, tiek izvirzītas dažādas pretenzijas un parādās būtiskas neskaidrības.

Ne mazāk gaidīti ir uzlabojumi veselības aprūpē, uz ko ir norādījusi gan Eiropas komisija, gan Latvijas banka, gan Pasaules banka. Diemžēl Veselības ministrijas (VM) izstrādātais un ministres Andas Čakšas prezentētais informatīvais ziņojums par reformām veselības aprūpē nesniedz atbildes un reālus uzlabojumus esošajā sistēmā. Turklāt ir divi atšķirīgi ziņojumi – viens, kas tiek prezentēts EK, lai pamatotu nepieciešamību budžeta deficīta palielināšanai, un otrs, kurš domāts vietējai sabiedrībai.

Diemžēl Čakšas prezentētajā dokumentā trūkst daudzu fundamentālu lietu, ko parasti izmanto plānošanas dokumentos: ja palielinās finansējums, tad kādi ir avoti, stacionārai aprūpei raksturojošs lielums ir gultu skaits pa profiliem, nav ticamu statistikas datu un precīzu aprēķinu, nav kartes, kur sevi atrod mediķi, un pacientiem ir vēl mazāka skaidrība, kur un kas būs. Ir vēlme palielināt mediķu algas, taču nekur nav atrodams darba ražīguma aprēķins.

Pacientiem plāns vispār ir nesaprotams, taču, ņemot vērā, ka valdība regulāri neievēro pieņemtos dokumentus un ignorē pat likumu, kā tas bija, piemēram, ar Valda Dombrovska laikā pieņemto iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, tad nekādas lielas intereses no iedzīvotāju puses par jauno reformu nav. Arī šobrīd esošie tiesību akti visiem visu nodrošina, taču realitāte ir cita, arī attiecībā pret bērniem, kur Ziedot.lv nemitīgi vāc līdzekļus, un ir apbrīnojami, ka tiek runāts par ideālo ģimenes ārstu modeli, kaut šodien ir reģioni, kur ārsts vispār nav pieejams.

Neticību vairo fakts, ka Čakša savas minstrēšanas laikā nevar lepoties ar aktīvu darbu un uzlabojumiem veselības aprūpē. Izslavētais zaļais koridors darbojas tikai ambulatorā līmenī un tikai dažām diagnozēm, bet nenodrošina ārstēšanu. Vēža atklāšanas gadījumi ir palielinājušies tikai par dažiem procentiem, bet, zinot statistikas precizitāti, arī šie dati varbūt brīvi interpretēti. Turpmāk pacienti nevarēs izvēlēties speciālistus, pie kā vērsties, kas ir klajš pacientu tiesību īpatsvars, veicinās korupciju, un atsevišķiem mediķiem tiks radīti labvēlīgi apstākļi cenu celšanai savām konsultācijām.

Lai arī premjers Kučinskis slavē Čakšu kā gudru un strādīgu, nozares viedoklis ir gluži pretējs, ik dienu aug neapmierinātība ar tukšiem solījumiem, tikmēr tagad ministrei naudas apjoma palielināšana jau tiek solīta arī bez reformām un nozares sakārtošanu. ZZS atkārtoti uzņēmās veselības jomas vadību, un Kučinskis kā pirmo sava kabineta ministru nosauca Gunti Belēviču; tikai tagad viņš atzīst, ka darbs ar šo ministru ir bijis grūts un sastrādāšanās kā komandas cilvēkam nav bijusi.

Varbūt arī par Čakšu nāks šāda atklāsme, un ZZS pietiks drosmes atzīt, ka izvēle nav bijusi pareiza. Čakšas reputāciju bojā ne tikai milzīgā atalgojuma saņemšana valsts slimnīcās, kur lien āra viena vai otra nopietna problēma, bet arī padomnieku izvēle, kur lielu lomu un ietekmi ir Zaļās partijas biedre Alīda Vāne, par kuras „biznesu” Pietiek lasītājiem jau sen viss skaidrs.

No Veselības ministrijas puses netiek noraidīts priekšlikums atcelt samazināto PVN likmi zālēm, kas tagad būs tikpat augsta kā citam precēm - 21%. No šīs pozīcijas tik plānots papildus iegūt 86 miljonus eiro, - šī nauda tiks paņemta no slimiem cilvēkiem, kas šīs zāles pērk. Latvijā jau šobrīd ir visdārgākās zāles Baltijā un salīdzinot ar Poliju, dārgākas par pat 30-50- 100%, bet tagad cena tik pacelta vēl.

Izskanēja cerības, ka VM samazinās aptieku uzcenojumu, bet tas neizslēdz iespēju vairumtirgotājiem pacelt bāzes cenu, lai kopējie ieņēmumi nemainītos un saglabātu peļņu. Ja grib samazināt uzcenojumu par 9%, tad izskatās, ka aptiekām būs jāpiemaksā, lai cenas saglabātu esošā līmenī. Čakša par šo priekšlikumu celt PVN nodokļu trīspusējā sanāksmē neiebilda, viņai vispār nebija nekādu priekšlikumu, iebildumu vai prasību.

Tai pat laikā valsts uztur divas augstskolas un neskaitāmas koledžas, kas nav VM uzdevums, tur netiek plānota nekāda optimizācija, netiek pārskatīts kompensējamo medikamentu saraksts, valsts slimnīcās tiek šķērdēti miljoni, vadošie speciālisti saņem algas vairākus tūkstošus mēnesī un pamanās vienlaikus pasniegt augstskolās un daļu darba laika pieņemt privātpraksēs, valsts slimnīcās ir satraucoši augsts pelēkās ekonomikas īpatsvars, nepamatoti augsta samaksa ambulatorajā sektorā, nesekojot līdz kvalitātei.

Visās diskusijās veselības nozare tiek akcentēta kā svarīga, jo, lai vairotu valsts labklājību, ir nepieciešams vesels darbaspēks, pozitīva demogrāfija, pat investori, izvērtējot savu investīciju drošību, vērtē valsts veselības rādītājus, jo viņus interesē, vai būs, kas strādā, un cik naudas jāizdod slimības pabalstiem. Vispār nav skaidrs, kāda veselības sistēmas palīdzība būtu pieejama iedzīvotājiem lielu negadījumu, katastrofu vai kara gadījumā, - šo jautājumu vispār izliekas neredzam, ja jau pat brīvdienās nevar nodrošināt adekvātu palīdzību visaugstākā līmeņa slimnīcās.

Laikam jau vienīgais līdzeklis ir finansējuma palielinājums, kaut arī iedzīvotājiem no tā nebūs jūtama labuma, vismaz pastāvēs nozare, un būs kaut kādi aprūpes pakalpojumi bez noteiktiem kvalitātes standartiem: esošā ministre neko vairāk nespēj piedāvāt, bet, tā kā premjers ar šo ir apmierināts, tad arī pārējiem ir jāsamierinās vai jādodas prom labas laimes meklējumos uz citu valsti, jo tikt izārstētam Latvijas veselības aprūpē ir lielas veiksmes jautājums, nevis likumsakarība.

Novērtē šo rakstu:

0
0