Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Līdz ar jaunās valdības apstiprināšanu un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izslīdēšanu no Reformu partijas (RP) rokām nav izslēgts, ka ienesīgos un saimnieciski ietekmīgos amatus Rīgas un Ventspils brīvostu valdēs varētu zaudēt šīs partijas no VARAM kvotas deleģētie pārstāvji Inga Antāne un Ģirts Kronbergs.

Jaunais pašvaldību ministrs Einars Cilinskis (Nacionālā apvienība) lūdzis mēneša laikā sniegt ziņojumu par savu darbību Rīgas un Ventspils brīvostu valdēs abiem no VARAM deleģētajiem RP pārstāvjiem – Antānei un Kronbergam, Pietiek informēja ministrs. Cilinskis uzsvēra, ka no šī lūguma nebūtu korekti izdarīt secinājumu, ka viņš jau būtu politiski izšķīries par Antānes un Kronberga nomaiņu.

Tiesa, ne līdz galam korekta ir medijos ceturtdien izskanējusī informācija, ka jaunais pašvaldību ministrs Antāni būtu pieņēmis darbā savā birojā kā padomnieci. Cilinskis skaidro, ka darba līgums ar Antāni noslēgts tikai uz vienu mēnesi,un šis laiks RP politiķei dots, lai dotu viņai laiku pabeigt aizsāktos darbus, par kuru rezultātiem viņa atbild. Runa esot par tādiem problemātiskiem jautajumiem kā Karvas HES lieta un gudrona dīķu lietas izvērtējums; tāpat Antānei jāpabeidz juridiskais izvērtējums par Siguldas pašvaldības ieviestajām atlaidēm sabiedriskā transporta biļetēm. “Līgums ir uz mēnesi,” uzsvēra Cilinskis.

Runas par Antānes cerībām palikt arī jaunā ministra birojā pieņēmās spēkā otrdien, kad demisionējusī Valda Dombrovska valdība savā pēdējā sēdē deva atļauju Antānei savienot amatu ministra birojā un Rīgas brīvostā. Reāli atļauja darbojās tikai vienu dienu, jo ministru biroju darbinieki kā politiski izraudzītas amatpersonas darbu zaudē līdz ar ministra demisiju. Tagad skaidrs, ka amatu savienošanas atļauja Antānei noderēs vēl vismaz mēnesi.

Attiecībā uz RP pārstāvju amatiem brīvostās ir mazāka skaidrība. Neoficiāli zināms, ka nosacījums par viņu nomaiņu bijis daļa no neafišētas vienošanās Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdības izveides gaitā, lai Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) samērā viegli atkāptos no prasības iegūt sev pašvaldību ministra portfeli. Vienotības spice jaunajam koalīcijas partnerim ZZS, ar ko labi sastrādājās jau 10. Saeimas laikā, devusi solījumu, ka koalīcijā nebloķēsies ar RP un nekavēs tās pārstāvju nomaiņu brīvostu valdēs, ja tāds būs pašvaldību ministra lēmums.

Saskaņā ar Ostu likumu savus pārstāvjus lielo ostu valdēs var deleģēt VARAM, Satiksmes ministrija un Ekonomikas ministrija. Šīs kandidatūras  jāapstiprina valdībai un vēl pirms tam – jāšķērso partiju savilktās interešu līnijas koalīcijas padomes sēdē, kur kāds no valdības partneriem var lēmumu bloķēt.

Šādu neoficiālu vienošanos, ko Pietiek negribīgi apstiprinājuši vairāki valdības veidošanas sarunās iesaistītie, var skaidrot gan ar partiju saimnieciskajām interesēm, gan atriebību. Proti, lēmumi par ZZS pārstāvju nomaiņu brīvostās no VARAM kvotas un Vienotības pārstāvju nomaiņu no Ekonomikas ministrijas kvotas bija vieni no pirmajiem, kurus koalīcijā 2011. gada nogalē centās panākt RP. Tas gan nenāca viegli un ātri, jo Vienotība tos bloķēja savu saimniecisko interešu dēļ, kā arī rēķinoties, ka agri vai vēlu koalīciju var nākties papildināt ar ZZS, kuri ņemtu ļaunā savu cilvēku nomaiņu.

RP savu pārstāvību abās lielajās brīvostās izmantojusi kā politisku ieroci pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu. Antāne arī spēlēja lielu lomu demisionējušā pašvaldību ministra Edmunda Sprūdža lēmuma sagatavošanā par Lemberga atstādināšanu. Vēlāk, kad Lembergs šī lēmuma likumību apstrīdēja Administratīvajā tiesā, Antānes bijusī darbavieta – advokātu birojs Trinity – tika nolīgts, lai par ministrijas maksātu honorāru pārstāvētu VARAM tiesā (tā pirmajā instancē tika zaudēta).

Saimnieciski ietekmīgie amati brīvostu valdēs arī ir magnēts, kas piesaista sponsoru labvēlību, un to RP ir izdevies iegūt no Ventspils uzņēmējiem, kuri savulaik sākuši kā Lemberga menedžeri, bet pēc apsūdzību celšanas liecinājuši pret viņu un atšķēlušies, pārvaldot Lemberga bijušajam advokātam Rūdolfam Meroni uzticētos uzņēmumus.

Antānes atsaukšana no Rīgas brīvostas valdes politikas kuluāros tiek apspriesta kā teju noticis fakts, ņemot vēra, ka viņa ir politiski pozicionējusies, viņas bijušā advokātu biroja piesaiste tiesvedībā ar Lembergu atstājusi interešu konflikta ēnu, kā arī viņas aktivizēšanās, aizstāvot pārmaiņas brīvostā, bijusi fragmentāra. Tiek pieļauts, ka viņas vietā VARAM uz Rīgas brīvostu varētu virzīt bijušo ekonomikas ministru Kasparu Gerhardu.

Novērtē šo rakstu:

0
0