Menu
Pilnā versija
Foto

Ventspilnieki vāc parakstus, baidoties par pilsētas mežu

700 Ventspils pilsētas iedzīvotāji · 22.05.2011. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Lai novērstu vairāk nekā 100 hektāru meža iekļaušanu rūpnieciski apbūvējamajā zonā, Ventspils mēra Aivara Lemberga opozīcija pilsētas domē, deputāti Ivars Landmanis (Vienotība), Vladislavs Šafranskis un Jeļena Garbuzova, kā arī iepriekšējā domes sasaukuma deputāts Aivis Landmanis (Jaunais laiks) uzsākuši ventspilnieku parakstu vākšanu pret grozījumiem Ventspils pilsētas teritorijas plānojumā 2006.-2018. gadam. Nedēļas laikā izdevies savākt vairāk nekā 700 parakstus, kurus akcijas noslēgumā plānots nosūtīt valdībai. Ventspils pilsētas domei, lai pasargātu šos cilvēkus no iespējamām sankcijām, parakstu lapas netiks izsniegtas.

Par Ventspils pilsētas teritorijas plānojuma (2006.-2018.) grozījumu un Teritorijas plānojuma sastāvā esošā Vides pārskata tālākas virzības apturēšanu.

Šā gada 25. martā Ventspils pilsētas dome ar savu lēmumu nodeva sabiedriskajai apspriešanai un atzinuma saņemšanai Ventspils pilsētas domes pārskatu, tādējādi paredzot vērienīgu Ventspils pilsētas mežu zemju teritoriju iekļaušanu rūpnieciskajā teritorijā.

Dokumenta sagatavošanas procesā tika klaji ignorētas vides speciālistu un mūsu bažas, secinājumi un ieteikumi. Proti:

-          Plānotā Ventspils brīvostas teritorijas atrodošo mežu zemju transformācija samazinās meža zemju teritorijas Ventspils pilsētā, kā rezultātā pasliktināsies gaisa kvalitāte un iedzīvotāju dzīves kvalitāte;

-          Meža zemju transformācija teritorijā „Ostas mežs 1” skatāma kontekstā ar Staldzenes teritorijas kā ekskluzīvas dzīvojamās un atpūtas vietas, kas integrēta piejūras dabas vidē (saskaņā ar Staldzenes detālplānojuma darba uzdevumu), attīstību. Pēc mežu izciršanas teritorija būs vairāk pakļauta valdošajiem vējiem, piesārņojumam no SIA Ventspils nafta termināls rezervuāra parka un teritorijā „Ostas mežs 1” izvietotajiem ražošanas objektiem;

-          Plānotā meža zemju transformācija tik lielā apjomā un rūpniecisko teritoriju paplašināšana var ietekmēt pilsētas tūrisma un rekreācijas attīstības potenciālu, līdzsvaru starp šīm dažādajām pilsētas aktivitātēm padarot nenoturīgāku;

-          Nav apgūtas spēkā esošā Teritorijas plānojumā paredzētās, vairāku simtu hektāru lielās rūpnieciskās un ostu termināļu teritorijas;

-          Transformācijai paredzētās un blakus esošās mežu teritorijas ir vienas no visvecākajām un vērtīgākajām mežaudzēm Ventspilī, kurās konstatētas vairākas retas un īpaši aizsargājamas sugas.

-          Vides pārraudzības valsts biroja rekomendācijas nav izpildītas. Respektīvi, Vides pārraudzības valsts birojus Atzinumā par pašreiz spēkā esošo teritorijas plānojumu atzīmēja, ka būtiski tiek samazinātas „zaļās teritorijas” un sniedzot rekomendācijas, atsaucas uz teritorijas plānojuma 8.nodaļu „Risinājumi būtiskāko ietekmju novēršanai un samazināšanai”, t.i., „...lai kompensētu ievērojamo pilsētas zaļās zonas samazināšanos Pārventā, jāparedz apbūve ar lielu brīvo teritoriju īpatsvaru, kas būtu paredzēts apstādījumu veidošanai. Īpaši nozīmīga būtu jaunās zaļās zonas (parku un skvēru) izveidošana starp plkānoto rūpniecības zonu un Pārventas dzīvojamo masīvu”.

-          Pirms paredzēt mežu zemju transformāciju, ir jāzina informācija par to, kādus objektus un ar kādām iespējamām darbībām/emisijām tajos plānots izveidot, lai sabiedrība un vides speciālisti varētu objektīvi izvērtēt iespējamo ietekmi uz vidi un potenciālo labumu, kādu, degradējot vidi, attiecīgais rūpniecības objekts sniegtu sabiedrībai.

-          Kādus lēmumus attiecībā uz mežu zemēs paredzētā projekta realizētāju, ofšoram piederošo SIA Baltic New Technologies, ir pieņēmušas Ventspils pilsētas domes iestādes un Ventspils brīvostas pārvaldes valde? Kāpēc no Ventspils pilsētas domes deputātiem tiek slēpts Ventspils brīvostas valdē lemtais?

Arī Ventspils pilsētas teritorijas plānojuma (2006.-2018.) grozījumu 1. redakcijas un Vides pārskata sabiedriskās apspriešanas laikā (no 11.04.2011. līdz 22.05.2011.) notikušajās tikšanās reizēs Ventspils pilsētas domes pārstāvji, vērienīgo mežu zemju transformācijas nepieciešamību nespēja argumentēt.

Bažas palielina plašsaziņas līdzekļos izskanējušie fakti, kas liecina par partiju Latvijai un Ventspilij un ZZS slēpti lobētām likumu izmaiņām, kā rezultātā Ventspils pašvaldība ieguva tiesības uz iespējamo meža zemju nekontrolētu degradāciju.

Jāsaka, ka arī sabiedriskā apspriešana tiek organizēta tā, lai pēc iespējas mazāk informētu sabiedrību par tik būtisku faktu kā pilsētas meža zemju iespējamo degradāciju. Grozījumu prezentācijās, oficiālajās publikācijās, pašā grozījumu materiālā mežu degradācijas fakts tiek maksimāli noklusēts. Uz ielas uzrunātie cilvēki gandrīz 100% atbild, ka neko nezin par paredzēto mežu zemju iekļaušanu rūpnieciskajā teritorijā, kas liecina par iespējamu referenduma nepieciešamību. Bez tam, daudzi piekrīt parakstu vākšanas nepieciešamībai, bet baidās parakstīties. Pastāv uzskats, ka atšķirīga viedokļa paudēji tiks apspiesti, ierobežoti.

Ņemot vērā augstāk minēto, 2011. gada 10. maijā pieņēmām lēmumu uzsākt parakstu vākšanu, lai apturētu Ventspils pilsētas teritorijas plānojuma (2006.-2018.) grozījumu un teritorijas plānojuma sastāvā esošā vides pārskata tālāku virzību, pieprasot Ventspils pilsētas domei:

1. Atteikties no Ventspils mežu teritorijas (Ventspils pilsētas mežu teritorijas Ostas mežs 1 aptuveni 100 ha platībā un Maurciema teritorija aptuveni 41,6 ha platībā) iekļaušanas rūpniecības teritorijā, tādējādi novēršot:

1.1. vērienīgu mežu izciršanu;

1.2. iedzīvotāju dzīves un gaisa kvalitātes pasliktināšanos;

1.3. Staldzenes teritorijas attīstības degradāciju, apzinātu īpašumu vērtību samazināšanu;

1.4. pilsētas tūrisma un iecienītu atpūtas vietu attīstības potenciāla graušanu;

2. Apturēt Ventspils pilsētas rūpniecības teritorijas paplašināšanu, kamēr:

2.1. Ventspils dome un Ventspils brīvostas pārvalde uzsāks visu atbildīgo pušu iesaistīšanu atklātos lēmumu izstrādes un pieņemšanas procesos;

2.2. nav apgūtas esošās rūpniecības teritorijas;

2.3. tiks publiskots neietekmējama vides vērtējuma atzinums;

2.4. Pārventā tiks izveidotas jaunas zaļās zonas (parki un skvēri) starp plānoto rūpniecības zonu un dzīvojamo masīvu;

2.5.tiks izstrādāts un realizēts mehānisms, kā īpašniekiem kompensēt to īpašumu vērtību potenciālos samazinājumus.

Informējam, ka astoņu dienu laikā, neveicot nekādas publiskas aktivitātes, jau ir savākti vairāk kā 700 Ventspils iedzīvotāju paraksti.

Pēc parakstu vākšanas pabeigšanas, parakstu oriģināli tiks nosūtīti Latvijas Republikas Ministru kabinetam tālāku lēmumu pieņemšanai.

Lai pasargātu savu viedokli izteikušos sabiedrības locekļus no iespējamām neērtībām, Ventspils domei parakstu lapas netiks izsniegtas.

Dokuments pdf formātā

Dokuments PDF formātā

Novērtē šo rakstu:

0
0