Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

„Mēs neesam ērti,” par Vienotības deputātiem Ventspils domē, kuri atšķirībā no valdības Rīgā atrodas opozīcijā Aivaram Lembergam, Pietiek saka Ivars Landmanis. Viņš kā Ventspils domes deputāts kopā ar brāli, Jaunā laika Ventspils nodaļas biedru Aivi Landmani pirmdien nosūtīja vēstuli Vienotības Saeimas frakcijai, aicinot neupurēt demokrātijas vērtības Ventspilī un ierobežot Lemberga ietekmē esošās Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) apetīti.

Latvijai un Ventspilij piedalās valdības koalīcijas sarunās, bet mūsu viedokli pat neprasa,” saka Ventspils domes deputāts Ivars Landmanis (Vienotība). Aicināti ar savu viedokli ventspilnieki neesot arī uz Jaunā laika vai Vienotības valdes sēdēm.

Kā noskaidroja Pietiek, arī pēc pēdējās Landmaņu izteiktās publiskās kritikas nekādu konkrētu plānu par viņu aicināšanu uz valdes sēdi nav vismaz tik ilgi, kamēr no gadu mijas brīvdienām Rīgā nav atgriezusies visa partiju apvienības vadība. „Lai veči atbrauc uz Rīgu, un parunāsim!” tikmēr Pietiek saka Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis, kuram pirmdien Landmaņi nosūtīja vēstuli.

Kad aizvadītajā vasarā neilgi pirms 10. Saeimas vēlēšanām Ventspilī oficiāli viesojās premjers Valdis Dombrovskis un Jaunā laika līdere Solvita Āboltiņa, fotozibšņu gaismā kopā ar viņiem zīmējies Lemberga partijas zieds, kamēr vietējie Vienotības deputāti nav pieaicināti. Pēc tam Dombrovskim un Āboltiņai gan bijusi tikšanās ar Jaunā laika Ventspils nodaļas biedriem, kur, atbildot uz jautājumiem, kādēļ valdības koalīcijā notiek sadarbība ar Lembergu, izskanējušas frāzes, ka „valsts labā ir jāiet uz kompromisiem”, atminas Aivis Landmanis.

Kad Vienotības partijām bijusi iespēja virzīt savus pārstāvjus Ventspils brīvostas valdē no politiski kontrolētajām Finanšu un Ekonomikas ministrijām, vietējo Ventspils nodaļas pārstāvju kandidatūras pat neesot izskatītas, un šajos amatos virzīti rīdzinieki. „Mums Rīgā pateica: personas uz brīvostu ir jāsaskaņo ar Aivaru [Lembergu], par jums nevarēsim vienoties,” saka Aivis Landmanis. Ivars Landmanis neslēpj, ka vietējie kolēģi no Latvijai un Ventspilij viņiem neoficiāli skaidrojuši – Lembergs viņu iekļāvis „svītrojamo sarakstā”, jo savulaik viņš pārstāvējis Ventspils mēra oponenta Olafa Berķa viedokli tranzītbiznesa uzņēmumos Ventbunkers un Latvijas naftas tranzīts. Ventspilī nekādu pazīmju pamieram, par kuru runā Rīgā, neesot.

Jaunā laika Ventspils nodaļas vadītājs Uģis Goldmanis izvairās sniegt savu vērtējumu par Landmaņu izvirzītajiem jautājumiem, sakot, ka nodaļā pieņemts lietas izdiskutēt un tad nākt ar kopīgu viedokli, ko šonedēļ arī plānots izdarīt. Aivis Landmanis savu publisko vēstuli ar partijas nodaļu saskaņojis neesot tāpat kā vēstuli Vienotības Saeimas frakcijas vadībai. Jautājums par Aivja Landmaņa izslēgšanu no Jaunā laika valdes sēdes dienaskārtībā nebūšot, saka Goldmanis. Landmaņi, no otras puses, noliedz, ka apsvērtu pāriešanu uz Saskaņas centru.

Vienotībai Ventspils domē ir divi deputāti – Dace Korna (Sabiedrība citai politikai) un Ivars Landmanis, kurš oficiāli nav iestājies nevienā no Vienotības partijām, bet neformāli ir saistīts ar Jauno laiku. No 13 deputātu vietām domē 8 ir Lemberga partijai Latvijai un Ventspilij, 3 vietas Saskaņas centram un 2 – Vienotībai. Vienotības deputāti bieži iniciatīvās sadarbojas ar Saskaņas centra kolēģiem, un šī veiksmīgā sadarbība Ventspilī, pēc Landmaņu domām, būtu jāpārnes uz Saeimu. „Uzskatām, ka tikai spēcīga, vairāku ietekmīgu partiju sadarbība var remdēt ZZS nepamatoti lielo apetīti, kas nav savienojama ar efektīvas valsts ekonomikas veicinošas politikas īstenošanu,” vēstulē Zaķim raksta Landmaņi. Skeptiska pret to ir Korna, kura atgādina – ne tikai Lembergam ir ietekme Ventspils uzņēmumos, bet arī ar Saskaņas centru saistītiem uzņēmējiem un sponsoriem. Ja kaut kas tiek pārmests vienam, esot jāpalūkojas arī uz otras puses darbību.

Samiernieciskāk par Landmaņiem noskaņota ir otra Vienotības deputāte Ventspils domē Dace Korna, kura nav parakstījusi vēstuli Saeimas frakcijas vadībai un ne vienmēr domes balsojumos ir opozīcijā Lembergam. „Pilsētā nav politiskā vara jādala, te vairāk tomēr ir saimnieciskās lietas. Ja es uzskatu, ka tas ir labi pilsētai, es balsoju par,” Pietiek atzīst deputāte. Pret to, ka Lembergs pašvaldības un valsts resursus netieši izmanto savas politiskās ietekmes nostiprināšanai, zāļu neesot, „diemžēl mūsu mazajā zemītē tā ir”, spriež Korna.

Āboltiņas atbilde Ivaram Landmanim, kas nosūtīta 25. novembrī ar Saeimas Sabiedrisko attiecību biroja starpniecību, atstāj klasiskas amatpersonu „atrakstīšanās” iespaidu. Tajā, atbildot uz bažām par gaidāmajiem grozījumiem likumā par ostām, sausi informēts, ka Landmaņa iesniegums pārsūtīts Saeimas Tautsaimniecības komisijai. To savukārt vada ar Lembergu saistītās ZZS deputāts, eksbaņķieris Andris Bērziņš.

Aivis Landmanis Pietiek stāsta, ka uz iepriekš Saeimas frakcijai sūtītām vēstulēm, kas parasti tiekot adresētas visiem Vienotības deputātiem, līdz šim elektroniskā pasta vēstulē atbildējusi vienīgi Ingrīda Circene, no pārējiem bijis klusums. Zaķis apgalvo – tā neesot tiesa. Vēl 9. Saeimas laikā, kad no ventspilniekiem ienākuši priekšlikumi likumam par ostām, viņš tos aizstāvējis Tautsaimniecības komisijā, bet atbalsta tiem neesot bijis pat visu Vienotības kolēģu vidū, tādēļ to iestrāde likumā nav izdevusies.

Novērtē šo rakstu:

0
0