Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ingrīdas Circenes vadītā Veselības ministrija nesaskata ne savu vainu, ne atbildību, ne kādas ētiska rakstura problēmas tajā, ka pāris mēnešus pēc kāda pacienta nogalināšanas Aknīstes psihoneiroloģiskajā slimnīcā šīs medicīnas iestādes vadība saņēmusi ministrijas Atzinības rakstus. Ne pacienta nosišana, ne nogalinātā meitas vēstule ar detalizētu notikušā un situācijas slimnīcā aprakstu Circenei neesot uzskatāma par "faktiem, kas apliecinātu pārkāpumus slimnīcā vai mestu ēnu uz apbalvoto slimnīcas darbinieku darbu".

Pietiek jau informēja, ka šā gada sākumā Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes kriminālpolicijas nodaļa ir sākusi kriminālprocesu par kāda slimnieka piekaušanu līdz nāvei Aknīstes psihoneiroloģiskajā slimnīcā. Slimnīcas pacientu Viktoru O. piekāvis cits pacients, un kautiņa rezultātā Viktoram O. - vīram jau gados - pārdurtas abas plaušas, taču pienācīga medicīniskā palīdzība nav sniegta, un Jēkabpils slimnīcā viņš nogādāts tikai nākamajā dienā. Tur viņš nedēļu vēlāk arī nomiris.

Tikmēr pāris mēnešus pēc šīs traģēdijas, 2. maijā veselības ministre Ingrīda vairākiem desmitiem veselības aprūpes iestāžu darbinieku pasniegusi ministrijas atzinības rakstus, un apbalvoto vidū bijusi arī šīs pašas - Aknīstes psihoneiroloģiskās slimnīcas personāla vadītāja Ilze Zīberga, kas atzinības rakstu saņēmusi "par izcili godprātīgu darbu un pašatdevi slimnīcas attīstībā". Savukārt Aknīstes psihoneiroloģiskās slimnīcas izpilddirektors Pēteris Malnačs atzinības rakstu no Circenes rokām saņēmis "par izcili godprātīgu darbu un pašatdevi slimnīcas attīstībā un Latvijas psihiatrijas nozares pilnveidošanā".

Sākotnēji Veselības ministrija Pietiek apgalvoja, ka neko par notikušo vispār nezinot. "Veselības ministrijas un Apbalvošanas padomes rīcībā nav faktu, kas liecinātu par iespējamiem pārkāpumiem slimnīcā Jūsu minētās informācijas sakarā," Pietiek paziņoja ministrijas preses pārstāvis.

Taču patiesībā jau martā Tiesībsarga biroja Pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vadītāja vietniece Gundega Bruņeniece, saņemot bojāgājušā meitas iesniegumu, to bija pārsūtījusi Veselības ministrijai. Vēl vairāk, Bruņeniece telefoniski sazinājusies ar Veselības ministriju par šo tēmu. Savukārt šajā iesniegumā bija skaidri norādīts uz apstākļiem Aknīstes slimnīcā vispār un arī konkrēti saistībā ar notikušo noziegumu:

"Pirmkārt, mans tēvs tika piekauts dienas laikā, viņam bija salauztas ribas abās pusēs, caurdurtas plaušas un viņam bija grūti elpot un viņš sauca pēc palīdzības (to viņš liecināja policijā divas dienas pirms savas nāves, būdams pie skaidras apziņas), bet ātro palīdzību, kas viņu nogādāja Jēkabpils slimnīcā, personāls  izsauca tikai ap 12 naktī, pirms tam ļaujot viņam mocīties savā palātā bez palīdzības un aprūpes.

Otrkārt, kāpēc ir normāli, ka vienā psihiski slimu cilvēku slimnīcas nodaļā tiek turēti kopā dažāda tipa slimnieki – apzāļoti un nevarīgi kopā ar agresīviem, nenodrošinot agresīvu slimnieku turēšanu speciāla režīma nodaļās, kurās tiek rūpīgāk uzmanīta viņu uzvedība un rīcība?"

Nu Veselības ministrija nākusi klajā ar jaunu skaidrojumu, tagad atzīstot, ka informāciju par notikušo esot saņēmusi, taču tikai pēc Atzinības rakstu pasniegšanas, turklāt arī šī informācija neesot uzskatāma par faktiem, kas apliecinātu pārkāpumus slimnīcā. Šādus pārkāpumus, kā izriet no ministrijas skaidrojuma, varot apliecināt tikai policijas izmeklēšana.

Pilnībā šis jaunais skaidrojums ir šāds: "Veselības ministrija nav saņēmusi oficiālu iesniegumu no Tiesībsarga, kurā būtu informācija par iespējamiem pārkāpumiem pacientu aprūpē Aknīstes psihoneiroloģiskajā slimnīcā.

13. maijā Veselības ministrija elektroniski saņēma no Tiesībsarga pārsūtīto R.Ozoliņas  Tiesībsargam adresēto epasta vēstuli, kurā tiek lūgts sniegt konsultāciju par kārtību, kādā jāiesniedz iesniegums Tiesībsargam, saistībā ar notikumiem Aknīstes psihoneiroloģiskajā slimnīcā, kādi dokumenti iesniedzami un vai tas būtu jādara, kamēr policija vēl nav pabeigusi lietas izmeklēšanu.

Atbildot uz Jūsu jautājumu, kā ministrija reaģēja uz šo informāciju, informējam, ka Tiesībsarga pārsūtītā epasta vēstule tika nodota Veselības ministrijas galvenajam speciālistam psihiatrijas jautājumos Jānim Buģinam.

Vēršam uzmanību, ka VM Atzinības rakstu pasniegšana notika 2. maijā (pusotru nedēļu pirms informācijas saņemšanas no Tiesībsarga). Arī šobrīd, kamēr policija turpina izmeklēšanu VM rīcībā nav faktu, kas apliecinātu pārkāpumus slimnīcā vai mestu ēnu uz apbalvoto slimnīcas darbinieku darbu, kas tiešā veidā nav saistīts ar pacientu ārstēšanu un aprūpi." 

Novērtē šo rakstu:

0
0