Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas medicīnas sistēmas ierēdņi sagatavojuši jaunu apliecinājumu savam skatījumam uz līdzcilvēkiem: Pietiek rīcībā nonākušā vēstulē tiesai Veselības ministrijas valsts sekretārs Kārlis Kertners gari un plaši izklāsta, kādi normatīvie akti ļauj ierēdņiem liegt 22 gadus jaunā multiplās sklerozes pacienta dzīvībai nepieciešamās zāles, ja tās nav iekļautas kompensējamo medikamentu sarakstā, bet ne ar vārdu nemin pašu svarīgāko – izrādās, šīs zāles no šā gada 2.novembra ir iekļautas kompensējamo medikamentu sarakstā un līdz ar to jaunietim ir pieejamas bez jebkādas birokrātijas.

Pietiek jau ziņoja, ka Nacionālais veselības dienests jaunietim atteicis medikamentu kompensāciju, jo kompensējamo medikamentu sarakstā ir iekļautas citas zāles: ierēdņiem nav šķitis vērā ņemams arguments, ka šīs zāles viņam pēc deviņu ārstu konsīlija ieskatiem izrādījušās nederīgas.

To pašu tiesai tagad apgalvo ministrijas augstākais ierēdnis. Sešu lapaspušu garā izklāstā valsts sekretārs min virkni normatīvo aktu, kuru dēļ valsts drīkst atteikt apmaksāt dzīvībai nepieciešamas zāles, ja izrādījies, ka kompensējamo medikamentu sarakstā iekļautas konkrētai diagnozei paredzētas citas zāles.

Par savām tiesībām uz dzīvību jaunietis mēģināja cīnīties arī Satversmes tiesā, uzskatot, ka, atsakot viņam nepieciešamos medikamentus, ir pārkāpts Satversmes 93.pants, kas nosaka, ka ikviena tiesības uz dzīvību aizsargā likums.

Taču Satversmes tiesa viņa sūdzību nepieņēma, norādot, ka pirms vēršanās konstitucionālajā tiesā jaunietis nav izgājis visas zemākās tiesāšanās pakāpes. Tāpēc viņš ar prasību vērsās administratīvajā tiesā, kurā viņam pretī stājas Veselības ministrija.

Administratīvā tiesa izmisušā jaunieša sūdzību pieņēma, pieprasot Veselības ministrijai sniegt skaidrojumus. Ketners tajos atsaucies uz virkni citu tiesas spriedumu, minējis vairākus normatīvos aktus, lai pamatotu, kādēļ ierēdņiem ir tiesības atteikt kompensēt medikamentu.

Taču Veselības ministrijas valsts sekretārs ne ar vārdu nav minējis jaunietim pašu svarīgāko – ka šā gada 2.novembrī kompensējamo medikamentu saraksts ir papildināts un tajā iekļauts arī medikaments Tysabri, kurš ir jaunieša pēdējā cerība, jo pārējās zāles, kas palēnina multiplās sklerozes attīstības tempu, viņam izrādījās nederīgas.

Kā noskaidroja Pietiek, par to, ka jaunietis var saņemt medikamentu, viņam nesen paziņojis ārstējošais ārsts, un jau novembrī viņš saņēmis pirmo injekciju. Ārsts arī apliecinājis, ka turpmāk viņam katru mēnesi jāierodas slimnīcā medikamentu injicēšanai.

Kā jau ziņots, pirmās slimības pazīmes puisim parādījās 15 gadu vecumā, bet pēc četriem gadiem slimība sāka strauji progresēt. Valsts kompensētās pirmās līnijas imūnmodulējošās zāles, kurām būtu jāpalēnina slimības gaita, izrādījās nepietiekami efektīvas, tādēļ pēc gada deviņu ārstu konsīlijs lēma viņam piešķirt jau otrās līnijas medikamentus.

Tomēr arī tie neapturēja agresīvi uzbrūkošo slimību, turklāt organisms tās nepieņēma, un parādījās nevēlamas blakus parādības. Tādēļ vēl pēc gada ārstu konsīlijs rekomendēja viņam trešās līnijas imūnmodulējošos preparātus.

Gan pirmās, gan otrās līnijas zāles, kuru izmaksas ir attiecīgi tūkstotis un pusotrs tūkstotis eiro mēnesī, ir iekļautas valsts kompensējamo medikamentu sarakstā, taču trešās līnijas zāļu, kuru cena bija divi tūkstoši eiro mēnesī, sarakstā nebija.

Iespējams, ka zāles iekļautas kompensējamo sarakstā, jo ražotājs samazinājis to cenu – tagad to cena kompensējamo sarakstā norādīta 1606 eiro.

Līdz 2012.gada beigām pacientiem, kam bija nepieciešamas šādas zāles, bija pieejamas individuālas kompensācijas, ja par to lēma multiplās sklerozes centru kopējais konsīlijs.

Taču no 2013.gada 1.janvāra tika veiktas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos, nosakot, ka gadījumos, ja konkrētai diagnozei kompensējamo medikamentu sarakstā ir iekļautas citas zāles, individuālas kompensācijas vairs nepienākas.

Kad pērnā gada aprīlī deviņu ārstu konsīlijs jaunajam puisim rekomendēja trešās līnijas zāles, Nacionālais veselības dienests zāļu kompensāciju atteica.

“Ar multiplās sklerozes centru kopējā konsīlija 2015.gada 1.aprīļa atzinumu ir atzīts, ka, tā kā ārstēšana ir bijusi neefektīva un slimība turpina strauji progresēt, man ir indicētas zāles, kuras nav iekļautas valsts kompensējamo zāļu sarakstā, bet ir vienīgās, kuras reāli uztur manas dzīvības funkcijas. Ar Nacionālā veselības dienesta direktores Dainas Mūrmanes-Umbraško 2016.gada 27.jūlija lēmumu man tika atteikts kompensēt zāļu iegādi, bet man nav šādu līdzekļu, kā arī maniem tuviniekiem vairs nav iespēju tās man iegādāties, līdz ar to tiek pārkāptas man “it kā” valsts garantētās pamattiesības uz dzīvību,” pieteikumā Satversmes tiesai rakstīja slimais jaunietis.

Tā kā slimība strauji progresē, viņam ir gan grūti pārvietoties, gan nopietni redzes un koordinācijas traucējumi, kā arī citi neiroloģiski simptomi. Turklāt ārstu konsīliju slēdziens ir strikts: “Ņemot vērā, ka pacients ir gados jauns vīrietis, un neturpinot immunsupresējošu terapiju, slimība var turpināt strauji progresēt un pāriet smagākā slimības formā ar sekundāri progresējošu norisi. Šāda slimības forma un gaita var izraisīt neatgriezeniskus neiroloģiskus centrālās nervu sistēmas bojājumus un potenciāli dzīvībai draudošas komplikācijas.”

Novērtē šo rakstu:

0
0