Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Grāmatas „Viltvārdis” autors Lato Lapsa ir nosūtījis vēstuli AS Latvijas Mediji, kura izdotais laikraksts aizvadītajā nedēļā publicēja interviju ar valsts prezidentu Egilu Levitu, nosaucot publikāciju par „patiesību par Egila Levita ģimeni, pilsonību un izglītību”. Šis ir nosūtītās vēstules teksts:

„Kā izriet no Jūsu uzņēmuma interneta lapā publicētās informācijas, Jūsu uzņēmums, kas darbojas mediju jomā, ir izstrādājis un savā darbībā ievērojot AS “Latvijas Mediji” žurnālistu ētikas kodeksu.

Šī kodeksa 3. punkts nosaka: „Žurnālists sabiedrībai sniedz patiesu, pārbaudītu un nesagrozītu informāciju, ievērojot viedokļu daudzveidību.”

Šā gada 16. jūlijā Jūsu uzņēmuma izdotajā laikrakstā „Latvijas Avīze” publicēta divas avīzes lappuses gara Jūsu laikraksta žurnālistu M. Libekas un M. Antoņeviča intervija ar pašreizējo valsts prezidentu E. Levitu.

Apmēram divas trešdaļas no šīs intervijas ir tieši vai netieši veltīta grāmatai „Viltvārdis” un man kā vienam no šīs grāmatas autoriem.

Abi minētie žurnālisti E. Levitam ir uzdevuši daudzus jautājumus par grāmatu un mani un kā intervijā uzrādītie tās autori publicējuši E. Levita atbildes uz tiem – tātad snieguši lasītājiem informāciju.

No žurnālistu jautājumiem nepārprotami izriet, ka viņi ir izlasījuši grāmatu „Viltvārdis” vai vismaz pietiekami rūpīgi ar to iepazinušies, jo uzdod jautājumus par tās satura niansēm.

Taču, pārkāpjot minētā ētikas kodeksa punktā noteikto, E. Levita atbildes viņi ir publicējuši – tātad snieguši informāciju -, nepārliecinoties par šīs informācijas patiesumu un to nepārbaudot. Rezultātā ir publicēta nepatiesa, nepārbaudīta informācija, tostarp attiecībā uz grāmatā minētiem vai neminētiem faktiem, E. Levita pieminētu personu biogrāfiskiem faktiem utml. Visa šī nepatiesā informācija būtu bijusi viegli pārbaudāma.

Lai gan, kā izriet no minētās intervijas, minētais E. Levits vairākkārt attiecībā uz mani ir lietojis ne tikai augstai valsts amatpersonai, bet arī vienkārši pieklājīgam cilvēkam nepieņemamus, aizskarošus izteikumus, iespējams, šādā primitīvā veidā paužot savu viedokli, Jūsu laikraksta žurnālisti pirms intervijas publicēšanas nav ievērojuši ētikas kodeksā noteikto viedokļu daudzveidības normu un noskaidrojuši arī manu kā aizskarošā formā pieminētas personas viedokli.

Ņemot vērā šo situāciju, aicinu Jūsu uzņēmumu un tā izdotā laikraksta vadību labot situāciju, lai tiktu mazināts ētikas kodeksa pārkāpums un manu tiesību aizskārums, tiem pašiem laikraksta žurnālistiem operatīvi publicējot līdzīga apjoma un ievirzes interviju ar mani.

Atteikuma gadījumā būšu spiests izvērtēt iespēju aizstāvēt savas intereses saistībā ar manu tiesību aizskārumu un Jūsu uzņēmuma ētikas kodeksa pārkāpumu, izmantojot civiltiesiskas metodes."

Novērtē šo rakstu:

246
24