Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts ieņēmumu dienests (VID) nevēlas atklāt ne konkrētās amatpersonas, kas augusta sākumā uzņēmējiem izsūtījušas „preventīvu vēstuli” ar daudzus aizvainojušu saturu, ne arī iemeslus, kāpēc šajā vēstulē piemirsies minēt konkrētus normatīvos aktus.

Pietiek jau informējis, ka šajās dienās VID uzņēmumiem izsūtījis vēstuli, kura daudziem adresātiem likusi izdarīt secinājumu – iestāde, kas mēģina izlikties, ka ir uzņēmēju palīgs un servisa nodrošinātājs, patiesībā viņus vienkārši uzskata par blēžiem. „Bez telefonu numura, bez izpildītāja, bez atsauksmes uz konkrētiem likuma pantiem, - tāds ir šis dokuments, ko daudzi grāmatveži un uzņēmumu finanšu direktori ir saņēmusi kā apvainojumu, ka viņi it kā neievērojot likuma normas,” – ar šādu piebildi Pietiek šo VID vēstuli pārsūtīja kāda grāmatvede.

„Ņemot vērā, ka Jūsu PVN deklarācijās ir ievērojams neatšifrēto darījumu īpatsvars, lūdzam Jūs pievērst uzmanību veikto darījumu korektai uzrādīšanai PVN deklarācijā, ne tikai iesniedzot deklarācijas un pārskatus par aktuālajiem taksācijas periodiem, bet arī izmantojot savas likumā „Par nodokļiem un nodevām” noteiktās tiesības, precizējot datus jau iepriekš iesniegtajās PVN deklarācijās. Valsts ieņēmumu dienests,” bija teikts vēstulē.

„Saņemot šādu vēstuli no VID, sanāk, ka a priori viņi mūs izskata par blēžiem, kaut gan mēs, nodokļu maksātāji, vienkārši izmantojam savas likumā noteiktās tiesības neatšifrēt darījumus zem 1430 €,” Pietiek šo vēstuli komentēja kāda finanšu direktore, kas arī saņēmusi šo vēstuli.

Kas ir šādas vēstules sagatavošanas un izsūtīšanas iniciators, kura konkrētā VID amatpersona ir šīs vēstules autors, kādu iemeslu dēļ šajā vēstulē nav norādīti konkrēti normatīvie akti un vēstules autors – uz šiem Pietiek jautājumiem VID tā arī nav vēlējies atbildēt. Savukārt uz jautājumiem, kādu iemeslu dēļ šī vēstule izsūtīta, kā atlasīti uzņēmumi, kuriem izsūtīta šī vēstule, un kāpēc VID iebilst pret to, ka nodokļu maksātāji izmanto savas likumā noteiktās tiesības neatšifrēt darījumus zem 1430 eiro, VID sniegtās atbildes ir šādas:

„Atbildot uz Jūsu uzdotajiem jautājumiem, informējam, ka saskaņā ar likumu “Par nodokļiem un nodevām” Valsts ieņēmumu dienesta pienākums ir kontrolēt nodokļu, nodevu, kā arī citu valsts noteikto maksājumu aprēķināšanas un maksāšanas pareizību, kā arī nodrošināt nodokļu, nodevu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu iekasēšanu Latvijas teritorijā un uz muitas robežas, kā arī nodokļu, nodevu un citu obligāto maksājumu iekasēšanu Eiropas Savienības budžetam. Lai nodrošinātu minētā uzdevumu izpildi, VID savā darbā izmanto arī preventīvas metodes, un viena no tām ir uzrunāt nodokļu maksātājus, aicinot viņus pievērst uzmanību deklarāciju pielikumos norādāmajai un norādītajai informācijai.

Šobrīd VID pastiprināti pievērš uzmanību PVN maksātājiem, kuri PVN deklarācijas pielikuma “Pārskats par priekšnodokļa un nodokļa summām, kas norādītas nodokļa deklarācijā par taksācijas periodu” I daļā “Nodokļa summas par iekšzemē iegādātajām precēm un saņemtajiem pakalpojumiem” kopējā summā norāda darījumus ar vienu darījumu partneri gadījumos, kad ar to saņemto preču un pakalpojumu kopējā vērtība bez nodokļa ir virs 1430 euro. Tāpat preventīvo pasākumu ietvaros VID pastiprināti pievērš uzmanību arī tiem nodokļu maksātājiem, kuri 2016.gada 1.pusgadā PVN deklarācijās ir atskaitījuši priekšnodokli par darījumiem zem 1430 euro, kas norādīti  kopējā summā. Minētajos gadījumos Valsts ieņēmumu dienests šiem nodokļu maksātājiem elektroniskās deklarēšanas sistēmā ievieto informatīvu ziņojumu ar aicinājumu pašiem pievērst uzmanību veikto darījumu korektai uzrādīšanai PVN deklarācijā un tās pielikumos.

Papildus vēršam jūsu uzmanību, ka šāds saziņas veids ar nodokļu maksātāju, izmantojot VID elektroniskās deklarēšana sistēmu, nav nekas neparasts. Kā zināms, viena no galvenajām VID prioritātēm ir nodokļu un muitas informācijas sistēmu pilnveidošana, tādēļ VID pastāvīgi pilnveido, modernizē un vienkāršo VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu, ieviešot tajā arvien jaunus un ērtākus pakalpojumus, lai nodokļu maksātājiem mazinātu administratīvo slogu un vienkāršotu nodokļu saistību izpildi. Tajā skaitā, par minētās sistēmas attīstību liecina tas, ka, ja EDS pirmsākumos tajā bija iespējams iesniegt tikai daļu no normatīvajos aktos noteiktiem pārskatiem un deklarācijām, tad nu jau vairākus gadus, izmantojot EDS, ir iespējams VID iesniegt visus nepieciešamos dokumentus, un EDS ir kļuvis arī par elektroniskās saziņas platformu ērtākai un ātrākai komunikācijai starp VID un nodokļu maksātājiem.”

Novērtē šo rakstu:

0
0