Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kaut gan Salacgrīvas iedzīvotāji fiksējuši pat grāvi, pa kuru neattīrīti notekūdeņi tiešā ceļā ietek jūrā, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija neko no fotoattēlos redzamā nav pamanījuši un paliek pie sava - notekūdeņu sistēma strādājot atbilstoši normatīviem.

Vienā no Pietiek rīcībā esošajām Salacgrīvas iedzīvotāju vēstulēm, kas adresētas atbildīgajām institūcijām, aprakstīts, kā neattīrīti notekūdeņi jūrā Salacgrīvā ieplūst jau gadiem ilgi:

"2009. gadā nejauši pastaigājoties pa Salacgrīvas pludmali uzgājām vietu, kur acīmredzami jūrā tiek laisti neattīrīti ūdeņi un fekālais piesārņojums. Cik mums zināms, relatīvi nesen esot uzstādīta jauna attīrīšanas iekārta ar Eiropas Savienības fondu atbalstu.

Tomēr 2012. gada augustā atkal uzgājām baisu skatu Lauteru pusē. Nolēmām rīkoties un paņemt analīzes gan no tās vietas, kur piesārņojums ir acīmredzams, gan no Salacgrīvas pludmales centrālās daļas, arī bildes esam sagatavojuši.

Kā jau minēju, situācija ar katru gadu pasliktinās. Esam informējuši atbildīgās iestādes, taču rīcība nesekoja.

2013. gada 2. jūnijā nevarēju atturēt bērnu no peldēšanas jūrā, bet vakarā atgriežoties Rīgā secinājām, ka viņam uz ķermeņa ir uzmetušies ādas krāsas izsitumi un āda ir raupja, kas neapšaubāmi ir no piesārņotā jūras ūdens.

Kā arī mūsu sunim, kuram no netīriem, stāvošiem ūdeņiem-dīķiem mēdz uzmesties slapjais dermatīts un nekad tas nenotika pēc peldes jūrā, šajā pavasarī pēc peldes Salacgrīvas jūrā izveidojās šis iekaisums, ko viņš sakasīja un veterinārārsts bija spiests noskūt spalvu, lai varētu jēlo brūci apkopt un tā varētu sadzīt.

Diemžēl, atkārtoti atrodoties Salacgrīvā, protams, nevarējām atturēt suni no peldēšanas un sadzijusī vieta atkal iekaisa, un tikai tagad beidzot ir izdevies iekaisumu saārstēt.

Zinot, ka Salacgrīvā kādu laiku atpakaļ tika uzbūvēta attīrīšanas iekārta par vairākiem miljoniem latu, mēs, kā Salacgrīvas iedzīvotāji, vēlamies, lai mums parāda, kur tā atrodas un kā tā funkcionē. Esam ar mieru braukt un rādīt, kur atrodas fotogrāfijās redzamā vieta."

Taču, kā redzams no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vēstulēm, ko šodien tāpat publicējam, ministrija nekādus pārkāpumus un notekūdeņu nokļūšanu jūrā nav saskatījusi, pie visa esot vainojamas aļģes:

"Saskaņā ar Valsts vides dienesta Valmieras reģionālās vides pārvaldes sniegto informāciju Rīgas jūras līča piekrastē Salacgrīvas posmā, tai skaitā arī vietā, kur līcī ietek Lautergrāvis, katru gadu vairāk vai mazāk intensīvi tiek izskalotas jūras aļģes, kas uzkrājas lagūnā vai tieši pašā piekrastē. Bioloģiskās noārdīšanās procesi, aļģēm sadaloties, nav nedz vizuāli, nedz citādi patīkami un pēc smakas atgādina sadzīves notekūdeņus."

Savukārt konstatēt neattīrītu notekūdeņu iepludināšanu jūrā ministrijas struktūrām esot "visai problēmātiski":

"Protams, nevar pilnībā izslēgt, ka nenotiek arī neattīrītu notekūdeņu iepludināšana no tuvumā esošajām privātmājām Lautergrāvī, ko dabā konstatēt var būt visai problemātiski, īpaši, gadījumā, ja tas tiek veikts epizodiski. Valsts vides dienesta Valmieras reģionālā vides pārvalde iespēju robežās veic apsekojumus arī šajā teritorijā. Tomēr pat vainīgās personas konstatēšana un sodīšana neatrisina problēmu ilgtermiņā."

Kā ziņo ministrija, vēl šā gada 17.jūlijā veikta Kohēzijas fonda projekta „Ūdenssaimniecības attīstība Austrumlatvijas upju baseinos” ietvaros noslēgtā līguma „Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu izbūve Salacgrīvā” pēcieviešanas pārbaude projekta īstenošanas vietā un secināts: "Notekūdeņu attīrīšanas iekārtas darbojas atbilstoši normatīvo aktu prasībām, par ko liecina regulāri veiktais notekūdeņu monitorings un testēšanas pārskati."

Pirms nedēļas notika Salacgrīvas iedzīvotāju tikšanās ar novada domes priekšsēdētāju Dagni Straubergu, taču arī no viņa varējis noprast, ka pašvaldībai šajā jautājumā nekas reāli neesot darāms - tas esot "globāls process". Kāda Pietiek lasītāja šajā sapulcē apspriesto apraksta šādi:

"Uz manu jautājumu, kas īsti notiek Lauteros, Dagņa Strauberga atbilde bija, ka tur privātmājas pa tiešo laiž jūrā kanalizāciju. Man tikai nav skaidrs, kāpēc to nevarēja atzīt jau 2009. gadā? Kāpēc visiem vides dienestiem utml. bija jāsacer pasaciņa par dabīgām jūras aļģēm un lagūnām?

Valsts veselības inspekcija 2010. un 2012. gadā bija pat noteikusi aizliegumu peldēties Salacgrīvas pludmalē. Nekur citur Vidzemes jūrmalā tāda aizlieguma nav bijis. Sapulces laikā atnākušie vietējie zināja stāstīt, ka arī AS Brīvais vilnis pa tiešo laižot jūrā savus notekūdeņus. Arī tagad, kad jūra Salacgrīvas piekrastē ir acīmredzami piesārņota un, var pat teikt, mirusi, oficiālā iestāžu versija ir, ka tas esot globāls process, nevis Salacgrīvas pilsētas vaina, un tur neko nevarot darīt.

Vēl 90. gados Salacgrīvas jūrmalas lagūnās un niedrēs dzīvoja zaļās vardes, kas dzīvo tikai tīrā vidē. 2000. gadu sākumā Salacgrīvas pludmales lagūnās bija brūnās vardes un arī mazās zivtiņas un citi ūdens dzīvnieciņi. Pēdējos četrus gadus jūra Salacgrīvā ir kā izmirusi. Arī piekrastes zvejnieki tur vairs nevienu zivi nevar noķert.

Man patiešām sāp, ka viss ir aizlaists tādā postā un maniem bērniem nav iespēja redzēt ne vardes, ne zivtiņas ne kādu citu dzīvu radību Salacgrīvas jūrmalā un viņi arī nevar vairs peldēties jūrā, kā es to varēju darīt savā bērnībā. Un trakākais, ka valsts iestādes šo briesmīgo piesārņošanu Salacgrīvā vismaz līdz šim nav vēlējušās pat atzīt, kur nu vēl risināt.

Jāpiebilst, ka sapulces laikā pāris vietējie pārmeta mums, Salacgrīvā nedeklarētajiem, ko mēs te vispār ņemamies, viss taču esot kārtībā. Tomēr ir tā, ka rīdzinieki, kas pa vasarām jau kādus 30 un vairāk gadus brauc uz savām Salacgrīvas vasarnīcām atpūsties, skaidrāk redz vides pārmaiņas nekā vietējie, kuri visbiežāk vispār pat neaiziet līdz jūrai. Un nav taču man jāpierāda, ka Baltijas jūras piekraste un ūdeņi ir visas tautas īpašums.

Mans secinājums ir, ka Latvija zaļa ir tikai uz papīra, jo papīrs jau pacieš visu. Augsti ierēdņi izkāruši ekonomiskā izrāviena vadmotīva saukli "Latvija 2020.gadā būs zaļākā valsts pasaulē", tai pat laikā atsakoties atzīt piesārņošanas faktu, piemēram, Salacgrīvā. Ko viņi saprot ar "zaļāko valsti pasaulē"?"

No Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Pietiek pagaidām nav izdevies saņemt nekādus komentārus par notiekošo Salacgrīvā.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Foto

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

0
0