Menu
Pilnā versija
Foto

„Vienotība” noslaukās un klusē?

Dainis Lemešonoks, īpaši Pietiek · 15.02.2011. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Stils, kādā Augusts Brigmanis noraidīja Vienotības vēl pat nenosaukto piedāvājumu Tiesībsarga amatam, līdzinās tēvišķīgi veiktam sitienam pa... Piemēram, pa saules pinumu. Ne jau aiz ļauna prāta, vien trakulīgajam jaunulim labu gribēdams – "Puika, atslābsti un nedari muļķības!" Apsteidzošais atteikums lika saprast: mīļie partneri, mēs jums dodam "brīnišķīgu iespēju paklusēt", ļaujam Vienotībai saglabāt formālo pirmdzimtību koalīcijā un neizskatīties pavisam nožēlojamai plašas publikas acīs – ja jūs pagūtu izvirzīt savu kandidātu, vai tiešām Valda Dombrovska valdībai vajadzētu turpmākās problēmas, ko radītu izaicinājums "Paši Ziniet, Kam"?

Visticamāk, incidents sakņojas tikai izbrāķētā kandidāta – Augstākās tiesas senatora un tās bijušā priekšsēdētāja Andra Guļāna personībā. Tā ir otrā vai pat trešā "sērija" stāstam par 9.Saeimas balsojumu, kurā 2009.gada rudenī Māris Vīgants netika apstiprināts par Augstākās tiesas tiesnesi. Viņa "izšūpotāji" toreiz tika apsūdzēti iztapībā Aivaram Lembergam, jo "pārāk jaunais un straujais" Administratīvās apgabaltiesas tiesnesis bija aizdomās turētajam Ventspils pilsētas galvam kā drošības līdzekli noteicis arestu un tāpēc ticis sodīts ar nobremzētu karjeru. Guļāns pēc tam Saeimai asi pārmeta politikānismu, turklāt viņš bija dedzīgs iepriekšējā ģenerālprokurora Jāņa Maizīša atbalstītājs atkārtotai ievēlēšanai. Vīganta izbalsošana bija tikai iesildīšanās pavisam skandalozam Saeimas balsojumam pret Maizīti, jo deputātu vairākums rīkojās pretēji publiskajiem solījumiem, un tas tika vērtēts kā Lemberga varenības demonstrējums un viņa uzvara.

Zaļo un zemnieku savienības pēkšņās simpātijas Saskaņas centra Tiesībsarga amata kandidātam man šķiet sasteigts manevrs, lai spiestu pie sienas valdības partneri: ja spītēsieties un kaitināsiet mūsu alma pater, sarīkosim jums pazemojumu visas tautas priekšā – kaut mēs brāļosimies ar kreisajiem, jums pēc tam nāksies domāt, kā pēc šīs "laulības pārkāpšanas" saglabāt koalīciju un savus sirdij tik tuvos amatus. Citos apstākļos ZZS iespringtu un pati pieteiktu kaut vai hipotētisku kandidātu, lai apliecinātu sabiedrībai, ka tā spēj valsts pārvaldē nosegt visu "laukumu", ne tikai dažas interešu sfēras.

Galvenais secinājums – Dombrovska pirmās koalīcijas laika "profesiju aizliegumu" prakse turpinās. Cilvēki, kuri neglaimojoši izteikušies par Lembergu vai citiem ZZS pīlāriem, šajā valstī var atdurties pret politiskām barjerām, un turklāt tas vairs nevienu nepārsteidz. (Varbūt bijušā Satversmes tiesas priekšsēdētāja Aivara Endziņa nevēlēšanās atkārtoti kļūt par SC kandidātu valsts galvas amatam ir arī skaidrojama ar to, nevis tikai ar cienījamo vecumu.) Problēma nesakņojas zaļzemnieku visatļautībā, bet gan premjera un trejpartiju nevarībā. Diskriminēto vienīgais mierinājums: viņi ir upuris, ko Vienotība ziedo uz budžeta konsolidācijas un latviskas valdības altāra. Daļēju nevēlamo personu sarakstu, šķiet, darīja zināmu pats zaļzemnieku virslīderis: "Mans piemērs rāda, ka pat pie ļoti intensīvas antilemberga kampaņas, kurā iesaistījās pat augstākās valsts amatpersonas, piemēram, Vaira Vīķe-Freiberga, visi premjeri, ģenerālprokurors, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Guļāns un Satversmes tiesas priekšsēdētājs Endziņš, KNAB..., ir iespējams saglabāt pozitīvu sabiedrības attieksmi." (No Lemberga intervijas laikrakstam Neatkarīgā Rīta Avīze, 21.04.2010).

Tagad Vienotībai prātīgākais, bet reizē gļēvākais risinājums būtu izlikties, ka "nekas tāds" vispār nav noticis, ka tā nekādu Guļānu vispār nepazīst. Taču, ja pietiktu dūšas, trejpartijas varētu atspēlēties partnerim, vēl dedzīgāk atbalstot Jansonu, cildinot viņu kā Saeimu konsolidējošu kandidātu – iespējams, tieši tas dzītu ZZS sprukās un tiktu minstināties. Diez vai zaļzemnieku jūsma par SC izvēli ir patiesa, jo viņš tomēr ir "tumšais zirdziņš". Kā varu spriest, ZZS ne visai tīkama būtu Ingunas Sudrabas "nelāgā piemēra" atkārtošanās, kad agrāk bezzobaina iestāde un tās vadītājs iegūst autoritāti sabiedrībā, bet rada galvassāpes politiķiem, viņu patroniem vai klientūrai. (Sen aizmirsies, ka sākotnēji Valsts kontroliere dažam šķita vecā blēde, "Tautas partijas ieliktene no koruptīvās Parex bankas".)

Premjera komandai jāsaņemas, citādi abu partiju attiecības pārāk atgādina lomu spēli "dembelis & salaga". Es pat nebrīnītos, ja uz koalīcijas padomi Brigmanis ierastos, ģērbies no Dienvidparka varoņa Kenija mammas palienētā T-kreklā ar uzrakstu "I'm with stupid" un stātos blakus Dombrovskim, lai pozētu fotogrāfiem. Premjers (ar visiem saviem gandrīz astoņdesmit tūkstošiem plusu vēlēšanu biļetenos) un citi vienotībnieki izliktos, ka nesaprot tekstu.

FOTO - ZZS pārstāvis Raimonds Vējonis (no kreisās), Vienotības pārtsāvis Kārlis Šadurskis un Aivars Lembergs pērnruden valdības veidošanas sarunu laikā. (AFI)

Novērtē šo rakstu:

0
0