Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Apvienības Vienotība ētikas komisija, kas pirms dažiem mēnešiem nesaskatīja nekā nosodāma apvienības pārstāvja, ekonomikas ministra Arta Kampara darījumu un deklarācijas dīvainībās, pat nedomā izskatīt jautājumu par to, vai pašreizējā tieslietu ministra Aigara Štokenberga un viņa uzņēmumu līdzdalība likumīgajās nodokļu apiešanas shēmās, kurās valsts kopumā zaudējusi vairāk nekā 1,8 miljonus latu, ir atbildusi apvienības ētikas standartiem.

Kā zināms, sākotnēji Štokenbergam tika pārmests, ka viņam netieši daļēji piederošs uzņēmums Varavīksnes nami bija mākslīgi sadalījis pārdodamo nekustamo īpašumu dzīvokļos un zemē, lai tādējādi nebūtu jāmaksā ievērojamas summas pievienotās vērtības nodoklī. Ministrs apgalvoja, ka visus šos darījumus kārtojusi uzņēmuma valde, savukārt viņš bijis tikai neliels, neko nenosakošs līdzīpašnieks, taču tad atklājās, ka no likumīgas nodokļu apiešanas shēmas viņš guvis labumu arī pats personiski, 2005.-2006. gadā iesaistoties vismaz vienā likumīgā nodokļu apiešanas shēmā, kuras rezultātā valsts nodokļu maksājumos nesaņēma aptuveni 1,5 miljonus latu.

Visiem sešiem Vienotības ētikas komisijas locekļiem Pietiek uzdeva vienu un to pašu jautājumu – vai kāds no viņiem gatavojas rosināt Vienotības pārstāvja Štokenberga rīcības vērtēšanu ētikas komisijā, ņemot vērā atklātībā nonākušos faktus par viņa tiešu līdzdalību nodokļu apiešanas shēmā. Taču četri no sešiem izvēlējās par labāku no atbildes izvairīties – tās bija Jaunā laika pārstāves Guna Mickēviča un Liene Liepiņa (pazīstama ar atzinumu par Kamparu, attiecībā uz kuru „lietas nav tādas, kā izskatās”), Pilsoniskās savienības pārstāve Ilze Viņķele un Štokenberga partijas Sabiedrība citai politikai pārstāve Dace Kizino.

Komisijas priekšsēdētāja, Pilsoniskās savienības pārstāve Ina Druviete tāpat kā Kampara gadījumā visu atbildību pārcēla uz tiesībsargāšanas iestādēm – jautājums esot „tik specifisks, ka tas neatbilst Vienotības Ētikas komisijas kompetencei”. Tāpēc viņa nevēloties spriest, vai likumīga nodokļu apiešana ir vai nav ētiska, - tā vietā komisijas vadītāja atbalstot „visu Jūsu rīcībā esošo materiālu nodošanu izvērtēšanai attiecīgās valsts institūcijās”.

Arī komisijas loceklis Artis Strautiņš, kurš tāpat pārstāv Štokenberga partiju, likumīgā nodokļu apiešanā nekā nosodāma nesaskatīja: „Nedomāju ierosināt sasaukt Vienotības ētikas komisijas sēdi, jo viņa rīcībā nav saskatāmi normatīvo aktu pārkāpumi.”

Savukārt uz precizējošiem jautājumiem, vai Vienotības ētikas komisija izskata tikai gadījumus, kad ir pārkāpti normatīvie akti, un vai tas nozīmē, ka viņa partija atbalsta nodokļu likumīgas apiešanas shēmu izmantošanu, Strautiņš sniedza šādu atbildi: „Ja cilvēks dzīvo valstī, ievērojot tās likumdošanu, tad nav pamata runāt par ētikas neievērošanu attiecībā uz normatīvajiem aktiem, jo pretējā gadījumā būtu jāatzīst, ka pati likumdošana ir neētiska.”

Novērtē šo rakstu:

0
0