Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ēģiptiešu miljardieris Nasevs Savirs (Nassef Sawiris) - viens no sešiem investoriem, kurus Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdībai kā savus partnerus bankas Citadele iegādē nosaucis ASV investīciju fonds Ripplewood Holdings, īsi pirms Latvijas valdības zaļās gaismas darījuma slēgšanai Ēģiptē notiesāts uz trim gadiem cietumā saistībā ar apsūdzībām par izvairīšanos no nodokļu nomaksas 2 miljardu ASV dolāru apmērā. Tikmēr valdošās partijas Vienotība politiķi un sabiedrisko attiecību speciālisti medijos izvērsuši plašu "skaidrošanas" kampaņu, Citadeles darījumā iesaistīto starptautisko investoru vārdus pasniedzot kā veiksmes stāstu un apliecinājumu respektablu investīciju ienākšanai Latvijas banku sektorā.

Ēģiptes tiesa pirms pāris nedēļām Nasevu Saviru (attēlā) notiesājusi uz trim gadiem cietumā par nodokļu nomaksas apiešanu 2 miljardu ASV dolāru apmērā, - tas noticis dienu, pirms Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdība izlēma banku Citadeli pārdot investoru grupai, kurā ir arī Savirs - 15. septembrī, ziņojusi aģentūra Reuters.

Tiesa, 16. septembrī spriedums pārsūdzēts, un Ēģiptes tiesai iesniegti papildu dokumenti, tādēļ gala lēmums būs zināms 28. oktobrī. Papildus trīs gadu cietumsodam Saviram piespriests arī samaksāt soda naudu 50 miljonu Ēģiptes mārciņu apmērā.

Saviru ģimenei piederošā Orascom Construction Industries tika apsūdzēta nodokļu apiešanā 2 miljardu ASV dolāru apmērā, pārdodot vienu no koncerna meitasuzņēmumiem, cementa ražotni Orascom Building franču firmai Lafarge. Darījuma summa bijusi 12 miljardi ASV dolāru, ziņo aģentūra Reuters. Drīz vien Savirs tika iecelts Lafarge direktoru padomē.

Darījums bija noslēgts jau 2007. gadā, kad pie varas vēl bija Ēģiptes prezidents Hosnī Mubaraks. Strīds par nenonamsāktajiem nodokļiem ar miljardieru ģimeni sākās, kad pēc vecā režīma gāšanas pie varas bija nācis prezidents Mohameds Mursi.

Biznesa žurnāla Forbes interneta versija Savira profilā raksta, ka miljardieris jau 2013. gada aprīlī panācis kompromisa vienošanos ar Ēģiptes valdību, ka līdz 2017. gadam samaksās nodokļos pusi no apsūdzībās minētās summas - 1 miljardu ASV dolāru.

Tomēr Savirs samaksājis tikai daļu un pārtraucis šīs vienošanās pildīšanu, kad Mursi tika gāzts no amata. Šī gada jūlijā Savirs atsācis sarunas ar jaunā Ēģiptes premjera Ibrahima Mahlaba valdību par nodokļu strīda jaunu noregulējumu.

Saistībā ar šīm apsūdzībām iespējamā nodokļu apiešanā Saviram pērn vismaz uz laiku bijis noteikts aizliegums izceļot no Ēģiptes, lai gan jau informācijas parādīšanās brīdī nebija skaidrs, vai Savirs vispār atrodas valstī. 2013. gada martā aģentūra Associated Press ar atsauci uz Ēģiptes valsts ziņu aģentūru vēstīja, ka Nasevam Saviram un viņa tēvam Onsi Saviram ar valsts prokurora lēmumu noteikts aizliegums izceļot no valsts.

Tas noticis pēc tam, kad pēc Ēģiptes finanšu ministra iniciatīvas tika uzsākta kriminālizmeklēšana par iespējamu izvairīšanos no nodokļu nomaksas.

Novērtē šo rakstu:

0
0