Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Starp Liepājas metalurga potenciālajiem pircējiem, kuru identitātes kā arī piedāvātās pirkuma summas un nosacījumi vēl netiek atklāti, ir arī kompānijas no Čehijas un Somijas, kā arī ar Krievijas kapitālu saistīti potenciālie pircēji, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija.

Par piedāvājumiem, kas nākuši caur čehu un somu investoriem, un par Liepājas metalurga pārdošanas procesu informēti avoti Pietiek izteikuši aizdomas, ka aiz tiem varētu slēpties viens no metalurģijas uzņēmuma vecajiem akcionāriem Sergejs Zaharjins. Viņš tādā veidā caur maksātnespējas procesu varētu censties atgūt kontroli pār uzņēmumu, kura vietā valsts nomaksāja daudzu desmitu miljonu aizņēmumu Itālijas bankai.

Tāpat starp Liepājas metalurga potenciālajiem pircējiem procesā iesaistīti avoti Pietiek min jaunu pretendentu ar Krievijas izcelsmes kapitālu - Iževskas metalurģijas un mašīnbūves rūpnīcu Ižmetmaš, kas pieder Krievijas miljonāra Igora Šamisa kompānijai Bummaš. Jūlijā parādījās informācija, ka Šamiss caur citu sev piederošu, Luksemburgā reģistrētu kompāniju United Group iegādājies grūtībās nonākušo Serbijas metalurģijas uzņēmumu Zelezara Smederevo.

Darījuma summa, par kuru krievu miljonārs vienojies ar Serbijas Ekonomikas ministriju, esot 1 ASV dolārs, kas nozīmē, ka Serbijas valdība devusi zaļo gaismu darījumam, kas nodrošina investīciju ieplūšanu uzņēmumā ar 500 darba vietām, bet momentālu finansiālu ieguvumu no tā pārdošanas negūst.

Tikmēr Liepājas metalurga maksātnespējas administrators Haralds Velmers (attēlā) un piesaistītā pārdošanas konsultanta Prudentia pārstāvis Kārlis Krastiņš 22. jūlijā pēc tam, kad valdībā aiz slēgtām durvīm bija ieguvuši akceptu sarunu turpināšanai ar sešiem iespējamiem uzņēmuma pircējiem, optimistiski apgalvoja, ka pārdošanas rezultātā izdosies apmierināt visu kreditoru prasības, tostarp, lielākā - valsts.

Valsts Finanšu ministrijas un Valsts kases personā pērnvasar samaksāja uzņēmuma ņemto un valsts garantēto kredītu Itālijas Unicredit Bank - 67 miljonus eiro. No Liepājas metalurga pārdošanas cenas tieši atkarīgas valsts izredzes atgūt šo naudu, kā arī uzņēmuma uzturēšanā ieguldītos līdzekļus un citus izdevumus.

Pietiek jau rakstījis, ka Velmers iecerējis maksātnespējīgā metalurģijas uzņēmuma pamatražotni pārdot nevis izsolē, bet gan "labākā piedāvājuma" iesniedzējam - pēc shēmas, kāda savulaik tika aktīvi izmantota Latvijas kuģniecības privatizācijā. Šādā veidā Velmers prognozējot saņemt pat 112 miljonus eiro, kas ir oficiālais ražotnes novērtējums.

Velmera plānā apgalvots, ka administrators izvērtējis uzņēmuma mantas (ieķīlātās un neieķīlātās) pārdošanu un secinājis, ka kreditoru ieguvums no mantas pārdošanas uzņēmumu vai lietu kopības ietvaros būs augstāks, nekā pārdodot katru mantas vienību atsevišķi, par vērtību, kas nosakāma attiecīgā uzņēmuma ietvaros saimnieciskās darbības neturpināšanas (likvidācijas vērtība). Tāpēc Velmers uzsākšot Liepājas metalurga mantas pārdošanu uzņēmumu vai lietu kopības ietvaros, nerīkojot izsoli.

Novērtē šo rakstu:

0
0