Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) faktiski ieslēdzis atpakaļgaitu decembrī jau konceptuāli izlemtajā jautājumā par Latvijas Bankas iekļaušanu vienotajā atalgojuma sistēmā. Noteikts, ka Finanšu ministrijai (FM) līdz 1. jūnijam Saeimā jāiesniedz attiecīgs likumprojekts, bet Vilks uz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdi trešdien virza priekšlikumu šo datumu pārcelt uz 1. septembri, kas mazina cerības, ka jau ar 2012. gada 1. janvāri uz Latvijas Banku attieksies tie paši atalgojuma ierobežojumi, kādi uz citām valsts un pašvaldību iestādēm, tostarp arī Finanšu un kapitāla tirgus komisiju (FKTK). Informēti avoti valdībā un Saeimā Pietiek norāda – tā ir apzināta „gumijas stiepšana, cerot, ka jautājumu izdosies noņemt pavisam”. Neoficiāli tiek pieļauts, ka vienošanās panākta Latvijas Bankas vadības, finanšu ministra un premjera Valda Dombrovska, kurš politikā savulaik ienāca tieši no Latvijas Bankas, līmenī.

Pērnajā decembrī pieņemtais Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums, kas regulē vienoto atalgojuma sistēmu, pašlaik ir atvērts Saeimā grozījumu izdarīšanai attiecībā uz amatpersonām, kas gājušas bojā vai guvušas ievainojumu, kas vēlāk izraisījis nāvi, atrodoties komandējumā starptautisko militāro operāciju rajonos.

Izmantojot to, priekšlikums likuma grozījumiem uz otro lasījumu iesniegts arī no finanšu ministra Andra Vilka. Ministrs rosina par trim mēnešiem pagarināt likuma pārejas noteikumos noteikto termiņu, kādā valdībai jāizstrādā un jāiesniedz izskatīšanai Saeimā likumprojekts, kas vienotajā atalgojuma sistēmā iekļautu arī Latvijas Banku.

Pašlaik likuma pārejas noteikumos teikts, ka Ministru kabinets līdz 2011. gada 1. martam izstrādā likumprojektu un sāk nepieciešamās konsultācijas par Latvijas Bankas amatpersonu (darbinieku) atlīdzības regulējuma iekļaušanu likumā, risinot svarīgākos atlīdzības jautājumus un nodrošinot Latvijas Bankai pietiekamas patstāvības garantijas. Starp svarīgākajiem atlīdzības jautājumiem minēts, piemēram, solidaritātes princips un tā piemērošanas noteikumi, atklātības princips un tā piemērošanas noteikumi, padomes locekļu mēnešalga, citu šīs institūcijas darbinieku mēnešalgas noteikšanas galvenie principi, likumā noteikto atlīdzības veidu kataloga piemērošana ar detalizētiem nosacījumiem vai bez tiem. Likumprojekts Saeimai iesniedzams līdz 2011. gada 1. jūnijam.

Pirms vairākiem mēnešiem, pagājušā gada decembrī faktiski bija panākts politiskais atbalsts Latvijas Bankas iekļaušanai vienotajā atalgojuma sistēmā, bet jautājuma izlemšana, likumā ierakstot pārejas noteikumus, tika atlikta, lai dotu laiku šo risinājumu saskaņot gan ar pašu Latvijas Banku, gan ar Eiropas Centrālo banku. Tieši šī iemesla dēļ likuma pārejas noteikumos ietvēra 2011. gada 1. jūniju kā termiņu, kad FM izstrādātajiem likuma grozījumiem jānonāk Saeimā. Tieši ar to, ka nepieciešams vēl vairāk laika, visticamāk tiks argumentēts, kādēļ jāgroza pārejas noteikumi, 1. jūniju nomainot uz 1. septembri.  

Tikmēr informēti avoti Pietiek norādījuši, ka reāli pa šiem četriem mēnešiem nekas nav paveikts, lai gan likumprojekta izstrāde tādu laiku neprasot. „Tur tehniski nav ko izstrādāt – jāņem par pamatu tā pati shēma, kāda ir attiecībā uz FKTK. Tehniski viss ir izstrādāts, vajag tikai zaļo gaismu no augšas, bet Vilks marinē, kas nozīmē, ka uz nākamā gada 1. janvāri Latvijas Banka vienotajā sistēmā vēl nebūs,” Pietiek norāda zinošs avots. 

Novērtē šo rakstu:

0
0