Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Valsts Sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) datorprogramma vecāku pabalstus aprēķināja atbilstoši likumam, paziņojusi VSAA. Taču VSAA paliek pie sava, ka datorprogrammas „atbilstoši likumam” aprēķinātie „pārmaksātie” pabalsti jāatmaksā atpakaļ valstij. Tikmēr pabalstus saņēmušie vecāki ir neizpratnē, kādēļ atbilstoši likumam aprēķinātie pabalsti jāatmaksā un viņus vēl publiski sauc par krāpniekiem.

Pēc Pietiek aktualizētās problēmas ar vecāku pabalstiem Labklājības ministrijai uzdots precizēt likumu „Par valsts pensiju un valsts pabalstu izmaksu laika periodā no 2009. līdz 2012. gadam”, lai strādājošiem vecākiem nebūtu iespēju izmantot likuma robu, kas viņiem ļāva saņemt pilnu vecāku pabalstu, neskatoties uz to, ka likumā strādājošiem vecākiem paredzēta vien puse no pabalsta. Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā, kura vienīgā reaģēja uz nepilnībām likumā, VSAA direktora vietniece Maija Groduma taisnojās, ka aģentūras datorprogramma, kas analizē no Valsts ieņēmumu dienesta un tālāk no darba devējiem saņemtos datus, nav spējusi automātiski reaģēt, tādēļ arī vecākiem gada garumā nepareizi aprēķināti un izmaksāti pabalsti.

Pietiek vēlējās noskaidrot, kas tad vainojams VSAA datorsistēmas nepilnībās, taču VSAA preses sekretāre Edīte Olupe aprobežojās ar īsu atbildi: „Nav pamata apšaubīt VSAA IT sistēmas kvalitāti, jo sistēma strādāja atbilstoši likumam. Pat vispilnīgākā sistēma ne vienmēr spēj kompensēt tās neprecizitātes un nepilnības, kas ir likumā. Pašlaik Labklājības ministrijai uzdots šīs nepilnības novērst.”

Faktiski ar šo paziņojumu VSAA ir atzinusi, ka pabalsti aprēķināti likumīgi, tādēļ ir neizprotami, kādēļ šos likumīgi aprēķinātos pabalstus tagad vecākiem liek atmaksāt.

VSAA informācijas sistēma ir viena no dārgākajām valsts informācijas sistēmām, kurā jau kopš tās tapšanas sākuma pērnā gadsimta deviņdesmito gadu vidū ik gadu tiek ieguldīti vidēji divi miljoni latu. Pērn šīs sistēmas pilnveidošanai iztērēti vairāk nekā 800 tūkstoši latu un lauvas tiesu saņēmusi SIA Datakom. Pārējā summa samaksāta divām kompānijām – SIA Data Pro un a/s Exigen Services Latvia. Bezdarbnieku un slimības pabalstu piešķiršanas programmatūru 2008. gadā par 336 tūkstošiem latu izstrādāja SIA Data Pro, un tieši kopdarbā ar Exigen Services Latvia šai kompānijai bija arī jāveic izmaiņas datorprogrammā, lai tā pabalstus aprēķinātu saskaņā ar likuma izmaiņām.

Neskatoties uz prāvajiem līdzekļiem, kas ieguldīti gan sistēmas izveidē, gan tās pielāgošanā likuma izmaiņām, nepareizi aprēķinātos pabalstus VSAA darbinieki pamanīja, tikai manuāli pārbaudot datus.

Pietiek jau rakstīja, ka likuma pantu formulējums paredzēja iespēju turpināt saņemt pilnu pabalstu un strādāt, vien dažas dienas mēnesī noformējot bērna kopšanas atvaļinājumu. „Manipulatori un shēmotāji” – tā par vecākiem, kuri šādi interpretējuši likuma normu, otrdien Sociālo un darba lietu komisijas sēdē teica atbildīgās Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta direktore Jana Muižniece. Ar vienu no šādiem vecākiem Allu Babkinu VSAA sākusi tiesāšanos par 5,5 tūkstošu latu pārmaksātā pabalsta atmaksāšanu valsts budžetā.

Lai gan VSAA nespēj paskaidrot, kā tad īsti izpaudusies „manipulēšana un shēmošana”, paziņojums, ka pabalstus rēķinošā datorprogramma darbojas atbilstoši likumam, faktiski nozīmē, ka tie izmaksāti likumīgi un VSAA nav tiesību saņemtos pabalstus prasīt atpakaļ.

Interesanti, ka VSAA arī nespēj sniegt precīzas ziņas, cik vecāku un par kādām summām šādā veidā apgājuši pabalsta saņemšanas ierobežojumus, kas nozīmē, ka arī šādus datus VSAA informācijas sistēma nespēj piedāvāt.

Novērtē šo rakstu:

0
0