Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Eksprezidenta dzīvesbiedrei Lilitai Zatlerei izdevies nosargāt divas kristāla vāzes no nelabvēļiem, kuri uzskatīja – tā kā šīs vāzes Spānijas karaļpāris dāvanā pasniedzis savas valsts vizītes laikā Latvijā, tās uzskatāmas par oficiālām dāvanām, kuras gadījumā, ja prezidents pēc pilnvaru beigām vēlas paturēt tās savā īpašumā, ir jāizpērk. Zatlerei par savu pārliecību, ka vāzes ir personiski viņai dāvinātas un tātad pienākas viņai bez maksas, izdevies pārliecināt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB).

Saskaņā ar KNAB priekšnieka pienākumu izpildītājas Jutas Strīķes parakstīto atzinumu birojs uzskatījis par pamatotu to, ka sākotnēji kā dāvana Valsts prezidentam reģistrētās vāzes Valsts prezidenta kancelejas dāvanu novērtēšanas komisijas šā gada 7. jūnija sēdē tika izslēgtas no dāvanu reģistra kā „kļūdaini reģistrēta” dāvana.

No Strīķes parakstītā dokumenta izriet, ka KNAB ieskatā Lilita Zatlere konkrētajā gadījumā bijusi uzskatāma par „personu, kas pavada Latvijas valsts amatpersonu”, un uz šādām personām pasniegtām dāvanām Latvijā spēkā esošie normatīvie akti neattiecas. Līdz ar to Zatlere, pieņemot (un paturot savā īpašumā) karalienes Sofijas pasniegtās vāzes, normatīvo aktu prasības neesot pārkāpusi.

„Biroja ieskatā ar normatīvajiem aktiem būtu nosakāms regulējums dāvanām, ko ārvalstu delegācija vai oficiāla amatpersona pasniedz personai, kas pavada Latvijas valsts amatpersonu, diplomātiskajā protokolā noteiktajā kārtībā, nosakot, ka šīs dāvanas ir attiecīgās valsts institūcijas īpašums, un nosakot šo dāvanu pieņemšanas, reģistrēšanas un izmantošanas (t.sk. izpirkšanas) kārtību,” piebildusi Strīķe.

KNAB šo pārbaudi veica pēc Pietiek pārstāvja šā gada 18. jūnija iesnieguma saņemšanas. Pietiek jau informēja, ko saraksta ar oficiālajām dāvanām, kuras savas prezidentūras četros gados saņēmis Zatlers, pēdējā brīdī bija pazudušas divas Spānijas karaļpāra dāvinātās kristāla vāzes.

Lai gan 2009. gada ziņās par Spānijas karaļa Huana Karlosa I un karalienes Sofijas vizīti Latvijā bija atrodams fakts par šo vāžu dāvināšanu, abi priekšmeti nebija atrodami arī starp tām četrām dāvanām, kuras Zatlers nolēmis par savu naudu izpirkt, pametot amatu.

Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, abas vāzes par sev personiski dāvinātām, tādēļ oficiālo dāvanu sarakstā neiekļaujamām uzskatījusi Lilita Zatlere, tādēļ, lai Zatlera prezidentūras pēdējās dienas neaizēnotu ar saimnieciska rakstura domstarpībām, diskutablais jautājums izšķirts par labu nu jau eksprezidenta kundzei.

Kad pēc Zatlera nepārvēlēšanas uz otro termiņu pārbaudīts, vai savā vietā ir visi oficiālo dāvanu sarakstā atrodamie priekšmeti, atklājies, ka abas vāzes nav atrodamas. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, lai izšķirtu domstarpības par to, kam ir tiesības uz abiem kristāla traukiem, pat pētītas Spānijas karaļpāra vizītes laikā uzņemtās fotogrāfijas un video materiāli, kuros tiešām konstatēts, ka šo velti karaliene Sofija nodod tieši Lilitas Zatleres rokās.

Ņemot vērā, ka uz prezidenta dzīvesbiedru neattiecas amatpersonu darbību ierobežojošie noteikumi, un to, ka situācija tiešām bijusi diskutabla, izlemts domstarpības tulkot par labu Lilitai Zatlerei, kam piekritusi arī Valsts kontrole.

Kārtību, kādā reģistrējamas, novērtējamas, izmantojamas un izpērkamas dāvanas, kas pieņemtas, pildot valsts amatpersonas pienākumus, un kas ir valsts institūcijas īpašums, regulē Ministru kabineta 2008. gada 28. oktobrī pieņemtie noteikumi Nr.888. Tie cita starpā noteic, ka Valsts prezidenta pieņemtās dāvanas tiek nodotas Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam valsts prezidentu dāvanu kolekcijas papildināšanai. Ja prezidents, pilnvarām beidzoties, nolemj kādu no dāvanām paturēt savā īpašumā, viņam ir tiesības to izpirkt par īpašas komisijas novērtēto summu, kas tālāk tiek ieskaitīta valsts budžetā.

Šī valdības apstiprinātā kārtība rīcībai ar Valsts prezidenta oficiālajām dāvanām ir izdota saskaņā ar likumu Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā. Problēmas šajā gadījumā radījis prezidenta dzīvesbiedres statusa nepietiekamais regulējums. Lai gan ir skaidrs, ka dāvanu no Spānijas karalienes Sofijas rokām Lilitai Zatlerei ļāva saņemt tikai un vienīgi viņas tābrīža statuss – tas, ka viņa bija Latvijas Valsts prezidenta dzīvesbiedre un atradās blakus savam vīram, pildot reprezentatīvas funkcijas – pati prezidenta kundze uzskatījusi, ka dāvanu ir saņēmusi kā privātpersona un līdz ar to uz viņu neattiecas amatpersonu darbību ierobežojošie normatīvie akti.

Novērtē šo rakstu:

0
0