Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Zatlera reformu partija (ZRP) visticamāk nekavēsies ar ārkārtas kongresa sasaukšanu, par ko izskanējušas prasības atsevišķās partijas reģionālajās nodaļās, un to varētu sasaukt jau agrā pavasarī, kad tikko būs apritējušas pirmās 100 dienas amatos jaunajiem ZRP ministriem, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Partijas līderis Valdis Zatlers Pietiek apliecināja, ka nebaidās no ārkārtas kongresa, kurā, kā runā politikas kuluāros, var notikt mēģinājums nomainīt ZRP vadību un valdi. Zatleraprāt, partijas ministri 100 dienās parādīs, ka tā caur grūto sākumu ir spējusi iziet kā uzvarētāja. 

Sagaidāms, ka ZRP ministriem, kas šos amatus ieņem pirmo reizi, nebūs vieglas dienas un tieši viņu veikums pirmajās 100 valdības dienās būs atskaites punkts, pēc kura vērtēt, vai partija ir spējusi kā uzvarētāja iziet no smagā sākuma, kad no tās atšķēlās 6 jaunievēlētie deputāti. Partijas līderis Valdis Zatlers ir pārliecināts, ka ministriem būs, par ko atskaitīties ZRP kongresam, tāpat kā partijas sarunvedējiem - par to, ka smagajās valdības veidošanas sarunās ZRP ieguvusi tieši tās atbildības sfēras, kurās solījusi reformas un izstrādājusi programmu, tādēļ jebkādām kuluāros klīstošām spekulācijām par mēģinājumu nomainīt partijas vadību nebūs pamata. "Neredzu pamatu - ministri ir sākuši strādāt, mums ir iespēja īstenot reformas," Pietiek saka Zatlers. 

Pat, ja kāds vēlētos īstenot plānu turpināt partijas šķelšanu, tas diez vai ļautu pārņemt kontroli pār ZRP. Kopš šķelšanās ZRP Saeimas frakcijā palikušie 16 deputāti ir saliedējušies, un tieši frakcija un ministri būs tie, kas nākamos trīs gadus noteiks toni partijā. Tādēļ neoficiāli izskan, ka pat ļaunākā scenārija gadījumā - ja izdodas turpināt ZRP šķelšanu un, iespējams, tiek nomainīts partijas līderis, Saeimas frakcija paliks saliedēta ap Zatleru. Noprotams, ka pats Zatlers šim ļaunākajam scenārijam netic. 

Par spīti optimismam oficiālajos izteikumos, partijas iekšienē vēl pastāv bažas, ka ZRP īsajā dibināšanas posmā politisko konkurentu iesūtīto šķeltnieku var būt vairāk nekā 6 jaunievēlētie deputāti, kas dienu pirms 11. Saeimas sanākšanas, paziņoja par savu atšķelšanos. Iespējams, tādēļ Zatlers pēdējas pāris nedēļas ir maz redzams Rīgā, jo intensīvi apbraukā reģionālās nodaļas, tiekoties ar partijas biedriem un ieklausoties viņu noskaņojumā. Partijas valde, šķiet, ir apzinājusies, ka līdzšinējā kārtībā, kad daudz ko noteica tā dēvētais "kodols", ir bijusi kļūdaina un daļēji ir vainojama pie šķelšanās nenovēršanas. Tādēļ līdzīgi kā citās daudzskaitlīgās partijās ZRP lielu lomu turpmāk grib atvēlēt Domei, kas pulcēs reģionālo nodaļu deleģētus pārstāvjus, Saeimas deputātus un valdes locekļus, lai kopīgi izdiskutētu lēmumus.  

Tāpat neoficiāli izskan, ka ārkārtas kongresa veiksme būs atkarīga arī no tā, vai vismaz daļa no bezpartejiskajiem ZRP deleģētajiem ministriem līdz tam laikam būs iestājušies partijā. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs šādu lēmumu solījuši apsvērt. ZRP biedra kartes nav arī izglītības un zinātnes ministram Robertam Ķīlim. ZRP biedri un dibinātāji ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs un iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. 

Tieši ministru veikums tuvākajos divos trīs mēnešos noteiks, vai ZRP ir atguvusies no šķelšanās un spēs no smagā sākuma iziet kā uzvarētāja. Ir bažas, ka izglītības ministru Ķīli sagaida grūts sākums, jo tiek prognozētas studentu un akadēmisko aprindu neapmierinātības izpausmes pret viņa iecerētajām reformām. Tās varētu organizēt arī ZRP politiskie konkurenti, ņemot vērā izglītības sfēru ilgstoši pārraudzījušās Zaļo un zemnieku savienības ietekmi studentu un akadēmiskajās organizācijās. Kā otrs ZRP ministrs, kuru pirmo varētu "palikt zem sitiena", tiek minēts vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs. Sagaidāms, ka deficīts 2012. gada valsts budžetā tiks mazināts lielā mērā uz pašvaldību rēķina, kas varētu nozīmēt nodokļu ieņēmumu pārdali un sociālā atbalsta pasākumu ierobežošanu. Jau tagad neoficiāli zināms, ka politiskie konkurenti, kuriem atšķirībā no ZRP ir gadu gadiem nostiprināta ietekme reģionos, var izmantot pašvaldību neapmierinātību, lai prasītu politisko atbildību jaunajam ministram.

Novērtē šo rakstu:

0
0