Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bijušais Valsts prezidents, jaunais Zatlera reformu partijas vadītājs Valdis Zatlers piektdien publiski meloja Latvijas Televīzijas skatītājiem, apgalvojot, ka par viņa prezidentūras laikā iegādātajiem un par valsts noslēpumu pasludinātajiem ārkārtīgi dārgajiem dīvāniņiem esot rīkots publisks iepirkums.

Runa, kā jau ziņots, ir par bijušā prezidenta Jūrmalas rezidencē novietotu ekskluzīvu mēbeļu komplektu, kas sastāv no pieciem ar sarkanu audumu pārvilktiem mīksto mēbeļu priekšmetiem – trīsvietīga dīvāna, diviem klubkrēsliem, pāris pufiem, kā arī galdiņa un etažeres. Pēc vairāku avotu teiktā, uz dārgo mēbeļu iegādi 2009. gada sākumā uzstājis pats Zatlers.

Zatlera kancelejas vadība, lai izvairītos no skandāla par izšķērdību, iegādājoties šo mēbeļu komplektu kopumā par aptuveni 44 000 latu (sarkanais dīvāniņš vien no valsts līdzekļiem bija izmaksājis vairāk nekā 7 000 latu), 2009. gadā bija interpretējusi likuma normas, panākot, ka tiek noslepenota gan telpa, kurā šīs mēbeles atrodas, gan pie reizes arī paši priekšmeti.

Veicot revīziju par finanšu tēriņiem 2009. gadā Valsts prezidenta kancelejā, Valsts kontrole bija atklājusi iepirkuma procedūras pārkāpumu attiecībā uz šo aptuveni 44 000 latu izlietojumu. Zatlera kancelejai bija nosūtīts starpziņojums, dodot laiku sniegt skaidrojumus un šos pārkāpumus novērst.

Bijusī Valsts prezidenta kancelejas vadība laiku kopš starpziņojuma saņemšanas bija izmantojusi, izdomājot ekskluzīvās mēbeles noslepenot kopā ar telpu, kurā tās atradās un izmantojot faktu, ka ar dārgajām mēbelēm iekārtota tā dēvētā „sarunu telpa”. Tādēļ tā noformēta kā komandpunkts, pasludinot, ka vairāk nekā 7 000 latu vērtais dīvāns kopā ar klubkrēsliem un kāju pufiem ir valsts noslēpuma objektu klasificētajā sarakstā.

Kad piektdien Zatleram LTV tika uzdots jautājums par dārgajām mēbelēm, viņš sākumā paziņoja, ka „bija slepenas telpas, un tādas ir jebkurā valsts iestādē, kurā notiek kādas tikšanās, kuras ir noslepenotas. Un to nenosaka Valsts prezidents, to nosaka drošības dienesti”. Savukārt uz jautājumu, kāpēc tur bija jābūt dīvāniem tieši par 44 tūkstošiem latu, eksprezidents sākotnēji paziņoja: „Redziet, jūs zināt informāciju, kas man nav zināma.”

Uz tālāko precizējošo jautājumu, vai Zatlers nav zinājis, cik tad šie dīvāni maksājuši, eksprezidents paziņoja, ka šis esot bijis publisks iepirkums un līdzekļi esot iztērēti atklāti un lietderīgi. „Visos dokumentos viss bija pieejams, viss iepirkumi, kādi bija veikti, viss bija publiski pieejami. Jebkuri bija publiski pieejami iepirkumi,” paziņoja Zatlers.

Izsakot šo apgalvojumu, eksprezidents meloja. Kad Pietiek pirmdien uzdeva jaunā Valsts prezidenta preses pārstāvei jautājumu, vai sakarā ar minētajiem dīvāniem savulaik ir ticis izsludināts publisks iepirkums un, ja jā, tad kur atrodams oficiālais paziņojums, bet, ja nē, tad kāpēc ne, sākotnējā atbilde bija pietiekami neskaidra.

„Valsts prezidenta Jūrmalas rezidencei atsevišķi nepieciešamie iepirkumi veikti saskaņā ar Publisko iepirkumu likuma 3.panta trešās daļas 1.punktu, kas cieši saistīts ar Ministru kabineta 2004.gada 26.oktobra noteikumos Valsts noslēpuma objektu saraksts Nr. 887 paredzēto. Ja kādam objektam un tehniskajiem līdzekļiem saistībā ar svarīgu valsts amatpersonu apsardzes un drošības pasākumu organizāciju bijis noteikts slepenības režīms un šā režīma ietvaros veikti attiecīgi iepirkumi atbilstoši minētajiem tiesību aktiem (normām), bet pēc tam slepenības režīms objektam kādu iemeslu dēļ tiek atcelts, slepenības atcelšanas fakts pats par sevi negroza iepriekšējās tiesiskās attiecības, proti, no tā vien automātiski neizriet, ka iepirkums bija jāveic citādi,” skanēja oficiālā atbilde.

Savukārt uz Pietiek uzdoto precizējošo jautājumu – „Tātad minētais iepirkums tad, kad tas tika veikts, bija publisks vai ne? Ja bija, kur var iepazīties ar paziņojumu par tā izsludināšanu?” – Valsts prezidenta preses pārstāves oficiālā atbilde jau bija nepārprotama: „Iepirkums nebija publisks.” Tāpat arī Pietiek rīcībā esošie Zatlera kancelejas 2009. gada grāmatvedības dati apliecina, ka šāds iepirkums publiski tiešām nav ticis veikts, - pretēji Zatlera publiskajam apgalvojumam dīvāni iegādāti paslepus, nerūpējoties par labāko cenu un izdevīgāko valsts līdzekļu izmantojumu.

Pietiek pirmdien ne no paša Zatlera, ne no viņa pārstāvjiem neizdevās saņemt skaidrojumu, kādu iemeslu dēļ eksprezidents izvēlējies publiski melot par šādu salīdzinoši nenozīmīgu jautājumu.

Novērtē šo rakstu:

0
0