Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Vairākiem Zatlera reformu partijas (ZRP) valdes locekļiem bijusi tikšanās ar atsevišķiem Ventspils tranzītbiznesa pārstāvjiem, kuri pieskaitāmi tā dēvētajai „Rūdolfa Meroni nometnei”, kas Ventspils tranzīta karā pašlaik spēlē savu spēli un ir naidīgās attiecībās kā ar Aivaru Lembergu, tā ar viņa oponentiem. Šie uzņēmēji neslēpj, ka no ZRP gaida Lemberga politiskās ietekmes mazināšanu. Abas puses Pietiek apgalvo, ka saruna bijusi vispārēja un nav bijis nekādu vienošanos par finansiālu atbalstu un solījumu par gaidāmiem lēmumiem. Tomēr pirms trim dienām viens no ventspilnieku pārstāvjiem – Vladislavs Šafranskis ZRP ziedojis 3 000 latu, to drīzumā sola darīt arī Aivars Gobiņš. Abi pārstāv organizāciju Baltijas asociācija – transports un loģistika, kas pašlaik apvieno ar Meroni ietekmi saistītos uzņēmumus. 

Tiek pieļauts, ka Lembergam opozīcijā esošie Ventspils uzņēmēji, nesagaidot pietiekamu ieinteresētību no Vienotības, ar cerībām raugās uz ZRP, kuras līderis Valdis Zatlers pozicionējies asā opozīcijā Lembergam. Atšķirībā no ZRP Vienotība arī nav deklarējusi, ka pēc ārkārtas vēlēšanām nesadarbosies vienā koalīcijā ar Lemberga kontrolēto Zaļo un zemnieku savienību (ZZS).

ZRP valdes locekle Sandra Sondore-Kukule uzsver, ka saruna notikusi oficiālos apstākļos partijas birojā. Aivars Gobiņš, Vladislavs Šafranskis un Ivars Landmanis, kas pārstāv Ventspils uzņēmumu uzturēto biedrību Baltijas asociācija – transports un loģistika, pauduši vispārēju neapmierinātību ar tranzīta biznesa vidi Ventspilī. „Pārrunājām arī prezidenta Zatlera savulaik Saeimai atgrieztos grozījumus likumā par ostām. Par naudas ziedojumiem vispār nebija runa. Saruna bija diezgan vispārēja,” Pietiek skaidroja Sondore-Kukule. 

Sondore-Kukule bija piesardzīga, nesniedzot vērtējumus, vai partija būs atbalstoša šo konkrēto Ventspils tranzītbiznesa pārstāvju mērķiem. ZRP vēl aizvien gaidot šīs organizācijas solītos rakstiskos priekšlikumus. Partijas preses sekretāre Daiga Holma Pietiek atbildēja, ka ZRP pārstāvjiem nav bijusi tikšanās ar kādiem citiem Ventspils tranzīta kara pārstāvjiem – ne ar Olafu Berķi, ne Oļegu Stepanovu, ne ārvalstu investoru Vitol.

„Šafranskis ir ziedojis likumā noteiktajā kārtībā bez jebkādām iepriekšējām sarunām un apslēptām norādēm par naudas izcelsmi vai saistībām, kuras šāds ziedojums ZRP varētu uzlikt. Līdz šim ZRP pārstāvjiem nekādas sarunas Šafranska kungu par ziedojuma piesaisti nav bijušas, un viņa rīcības motivācija ir jāprasa viņam pašam,” ZRP oficiālo pozīciju Pietiek skaidroja Holma.

Aivars Gobiņš, kurš vada asociāciju un ir padomēs vairākiem Ventspils tranzītbiznesā būtiskiem uzņēmumiem - tādiem kā a/s Ventbunkers un a/s Latvijas naftas tranzīts, uzsver, ka konkrēti piedāvājumi nav izskanējuši ne no viņiem, ne no ZRP un par ziedojumiem vispār nav runāts. „Mēs par tādu lietu vispār nerunājām, kad mēs ar viņiem runājām, mums nebija ne mazākā ideja, vai viņi gribētu, lai mēs viņus atbalstām un vai mēs gribam viņus atbalstīt,” saka Gobiņš. Esot bijusi vēlme saprast ZRP ideoloģiju un nostāju ar tranzītbiznesa vidi saistītos jautājumos, lai izlemtu, vai ieteikt asociācijas biedriem šo partiju atbalstīt. Pašlaik Gobiņš esot nolēmis pats ZRP drīzumā ziedot, tāpat kā to jau ir izdarījis Šafranskis.

Šafranskis, kurš ir ne tikai asociācijas valdes loceklis, bet arī kazahiem piederošā Ventspils uzņēmuma a/s Ventspils Grain terminal valdes priekšsēdētājs, tiekoties ar ZRP pārstāvjiem, esot redzējis vēlmi kaut ko izmainīt, bet radušies arī jautājumi par šo cilvēku pieredzi un zināšanu pietiekamību par esošo situāciju. „Es uzskatu, ka situācija valstī ir jāmaina. No savas pieredzes zinu, ka oligarhu ietekme tik tiešām ir viens no lielākajiem ļaunumiem, kas neļauj citiem – atšķirīgi domājošiem, neatkarīgiem uzņēmējiem, pie kuriem es pieskaitu arī sevi, attīstīt projektus. Oligarhi konkrēti viena Ventspils cilvēka personā bremzē vairākas lietas, un es neredzu citu iespēju kā šo patvaļu apstādināt kā tikai atbalstot partiju, kurai es ticu. Varbūt es kļūdos, bet man gribas ticēt un cerēt, ka viņi šo situāciju grib izmainīt tik pat stipri kā es. Priekš manis Zatlera partija ir jaunā cerība, vienīgā cerība šajos apstākļos,” saka Šafranskis.

Šafranska vadītajam uzņēmumam ir sadarbības problēmas ar Lemberga kontrolē faktiski esošo Ventspils brīvostu, bet Vienotības pārstāvji brīvostas valdē nevēlas konfrontēt ar Lembergu, kurš ir tās koalīcijas partneris valdībā. Šafranskis iepriekš bijis Saskaņas centra biedrs un ziedojis tam 2 000 latu 2005. gadā, šopavasar tika izslēgts no partijas, un neoficiāli tas tika skaidrots ar Lemberga prasību atbrīvoties no sev traucējošiem Ventspils opozicionāriem, tā ieeļļojot sadarbību ar SC Rīgā. Šafranskis uzskata, ka Ventspilī atšķirībā no pārējās valsts nav izteikts etniskais balsojums – ventspilnieki partiju sarakstus izvēloties pēc tā, vai tie ir par vai pret Lembergu, tādēļ ZRP Lembergam opozīcijā esošiem uzņēmējiem ir loģiska izvēle.

Gan Gobiņš, gan Šafranskis tiek pieskaitīti tā dēvētajai „Meroni nometnei” Ventspils tranzīta karā, kas pašlaik spēlē pati savu spēli un nesadarbojas ne ar Lembergu, ne viņa oponentiem Olafu Berķi un Oļegu Stepanovu. Gobiņš, nevēlēdamies, ka viņu pieskaita kādai no karojošajām nometnēm, Pietiek iebilda, ka Ventspils uzņēmumu padomēs pārstāvot to akcionārus. Šveices advokāts Rūdolfs Meroni, kurš iepriekš daudzu gadu garumā sniedzis pakalpojumus Lembergam ofšoru shēmu īstenošanā, jau vairākus gadus ir nostājies pret Ventspils mēru, kļūstot par būtisku liecinieku Lembergam celtajās apsūdzībās. Ģenerālprokuratūra Meroni uzticējusi Ventspils tranzīta uzņēmumu arestēto aktīvu pārvaldīšanu, par kuriem ir aizdomas, ka patiesā labuma guvējs no tiem ir Lembergs.

Meroni intereses pārstāv arī no ZRP nesen izslēgtais advokāts Artūrs Zvejsalnieks. Viņu izslēdza pēc tam, kad Zvejsalnieks partijas valdes loceklim Ainim Dābolam it kā izteicies mājienus par „V naudas” piesaisti, ar ko tikusi saprasta Ventspils nauda. Pats Zvejsalnieks to Pietiek ir noliedzis. ZRP ceturtdien norādīja, ka starp abiem gadījumiem – Zvejsalnieka it kā doto mājienu un Šafranska legāli pārskaitīto ziedojumu – redz principiālu atšķirību.

„Principiālā un acīmredzamā atšķirība ir starp provokatīvo veidu un formu, kādā Zvejsalnieks mēģināja piedāvāt ZRP finasējuma piesaisti, cenšoties diskrētos apstākļos un aizplīvurotā formā runāt par neskaidras izcelsmes naudu (jo izcelsmi viņš tā arī nenorādīja), dodot mājienus ZRP biroja darbiniekiem, ka viņam ir brīvi pieejams pietiekošs naudas resurss, lai iekārtotu ZRP Rīgas nodaļas biroju, nopirkt tam mēbeles u.tml. Starp citu, neviens Ventspils uzņēmējs vai uzņēmumu apvienība tā ari publiski nav apstiprinājuši vai pieteikušies kā tādi, kas būtu Zvejslanieku pilnvarojuši šadās sarunas vest ar ZRP valdes locekļiem,” partijas oficiālo viedokli Pietiek pauda Holma.

Ir izskanējušas aizdomas, ka caur apsardzes firmu TM security, kuras darbinieki kuplā skaitā iestājušies ZRP un arī ziedojuši tai vairākus tūkstošus latu, partijā ienākusi arī cita Ventspils tranzītbiznesa grupējuma, kas saistīts ar Berķi un Stepanovu, ietekme (oficiāli gan tas tiek kategoriski noliegts). TM security apsargāja a/s Ventbunkers biroju Ventspilī, kad tas vēl atradās šo Lemberga oponentu kontrolē un tie kavēja Ventbunkera nonākšanu Meroni kontrolē. Zvejsalnieks šajā strīdā pārstāvēja Meroni intereses un uz laiku pat panāca apsardzes licences atņemšanu TM security, tādēļ izskan neoficiāli minējumi, ka viņa izslēgšana no ZRP varēja būt provokācijas rezultāts.

Novērtē šo rakstu:

0
0