Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Par to, cik vēsturiska un grūta bijusi šī izšķiršanās, liecina arī lēmuma pieņemšanas apstākļi - Zatlera reformu partijas (ZRP) valde to pieņēmusi naktī uz 1. oktobri, jau pēc pusnakts. Plašā koalīcija no trim partijām ar Saskaņas centru, Vienotību un ZRP jāveido premjera Valda Dombrovska vadībā, uzskata partija. "ZRP izsvērta situācijas analīze rāda, ka Latvijai šobrīd ir nepieciešams lēmums par Saskaņas centra aicināšanu valdībā. Plašā ZRP, Vienotības un Saskaņas centra koalīcija nodrošinās iespēju vislabāk īstenot Latvijas vēlētāju vairākuma gribu. Aicinām Valdi Dombrovski uzņemties šīs koalīcijas valdības vadīšanu!" savā lēmumā paziņo ZRP. Pietiek šo eksprezidenta Valda Zatlera partijas paziņojumu publicē pilnībā.

ZRP lēmumu par nepieciešamību veidot plašo koalīciju no ZRP un Vienotības ar nepieciešamību stiprināt Latvijas tautas saliedētību un veikt reformas ar plašu politisko atbalstu. SC līderis Nils Ušakovs šo ziņu Pietiek šonakt raksturoja kā vēsturisku. "Valdis Zatlers jau otro reizi šogad ir pieņēmis vēsturisku lēmumu. SC augsti vērtē ZRP valdes lēmumu, kas ir pieņemts, rūpējoties pirmām kārtām par valsts interesēm. Mēs esam pārliecināti, ka arī Vienotība būs gatava uzņemties atbildību un kopā veidot plašu un stabilu koalīciju, kas būs spējīga nostrādāt Latvijas labā trīs gadus. SC ir gatavs runāt par sava atbalsta sniegšanu Valdim Dombrovskim kā premjeram, ja Vienotība piekritīs strādāt lielajā koalīcijā," naktī uz svētdienu Pietiek teica Ušakovs.

Oficiāla komentāra no Vienotības līderiem par šo ZRP lēmumu šonakt vēl nav. Kāds ietekmīgs Vienotības pārstāvis Pietiek neoficiāli par šo ZRP izšķiršanos teica, ka "šis ir vēsturisks brīdis, jo vēlēšanās lielākā latviešu partija aicina krievu partiju valdībā". "Tas izraisīs vai nu politisku krīzi vai politisku katarsi. Un viena neizslēdz otru," ZRP vēsturiskā lēmuma sekas Pietiek neoficiāli komentēja Vienotības pārstāvis. Pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas Vienotība, lai gan tās biedru vidū ir lielāks atbalsts valdības veidošanai kopā ar Nacionālo apvienību, šo piedāvājumu nenoraidīs un izmantos iespēju veidot valdību Dombrovska vadībā ar ZRP un SC. Neoficiāli no Vienotības iepriekš izskanējušas bažas, ka šādā valdībā ZRP un SC būtu vairākums ar 53 balsīm un Vienotība var izrādīties "mazā brāļa" lomā. Tāpat dažiem Vienotības līderiem šķiet, ka koalīcijā ar Nacionālo apvienību partijai būtu lielākas iespējas sev iegūt politisko kontroli pār ietekmīgām ministrijām.

ZRP valdes lēmumā teikts:

"Latvijas valsts ir tik stipra, cik saliedēta ir Latvijas tauta. Spēcīga Latvijas valsts ir mūsu pamatvērtība. Jau ilgu laiku to vājina etniskā sašķeltība un neuzticēšanās. Mēs ilgstoši tērējam enerģiju, meklējot iekšējus ienaidniekus, kamēr mūsu kaimiņi savā attīstībā virzās uz priekšu. Viens no Zatlera Reformu partijas pamatprincipiem ir nepārprotams uzstādījums – pārtraukt sabiedrības naida un nesaskaņu vairošanu un pārnest fokusu uz diskusiju par Latvijas nākotni un to, kā pārveidot valsti par tādu, kurā cilvēki grib dzīvot un audzināt bērnus.

"Piedaloties Saeimas ārkārtas vēlēšanās, ZRP apsolīja aizstāvēt un īstenot reformas un veidot tiesisku valsti un saliedētu sabiedrību. Vēlēšanās ZRP guva nepārprotamu mandātu rīcībai valdībā, lai īstenotu nospraustos mērķus. Mēs apzināmies, ka izšķiršanās par valdības koalīcijas sastāvu ir liela atbildība, un jebkurš šāds lēmums nav nedz viegls, nedz vienkāršs.

Pēc 11. Saeimas vēlēšanām ZRP īstenoja pilnīgi jaunu praksi koalīcijas sarunu veidošanai. Esam veltījuši divas nedēļas, diskutējot par koalīcijas iespējām valdībā īstenot partiju priekšvēlēšanu programmas. Šajā konsultāciju gaitā esam sasnieguši būtisku progresu un varam konstatēt sekojošo.

ZRP neapšaubāmi atzīst, ka Vienotība ir tuvākais ideoloģiskais partneris ar pieredzi valsts pārvaldē un daudziem saskarsmes punktiem mūsu programmās.

Vienlaikus ZRP apzinās, ka mūsu izvirzītie reformu plāni ekonomikas, politiskās sistēmas, izglītības un citās jomās ir īstenojami tikai ar plaša vairākuma atbalstu Saeimā.

Sarunu rezultātā ZRP secināja, ka daļu programmatisko uzstādījumu ir iespējams vienlīdz labi īstenot koalīcijā ar Nacionālo apvienību un Saskaņas centru. Vienlaikus vairākos nozīmīgos jautājumos pastāv atšķirīgas iespējas. ZRP ekonomikas un izglītības programmas sadaļas ir daļēji iespējams īstenot koalīcijā ar Vienotību un Nacionālo apvienību, taču pilnvērtīgas reformas ir iespējamas plašākā koalīcijā. Savukārt vienas no prioritārajām ZRP programmas sadaļām – politiskās sistēmas reformas un sabiedrības saliedētības principus būs iespējams īstenot tieši koalīcijā ar Saskaņas centru.

ZRP vienmēr ir paudusi, ka mūsu mērķis ir Latvija kā stipra un tiesiska nacionāla valsts. Tāpēc sarunu gaitā esam ievērojuši jau iepriekš pasludinātos priekšnosacījumus sadarbībai ar Saskaņas centru: Latvijas okupācijas fakta un valstiskuma nepārtrauktības atzīšana, tiesiskuma principu ievērošana un atbildīga ekonomiskā politika. Mēs sagaidām neatgriezeniskus soļus no Saskaņas centra, kas skaidri apliecinās lojalitāti Latvijas valstij. Aizstāvot šīs pozīcijas sarunās ar Saskaņas centru, konstatējām šī politiskā spēka pausto gatavību konstruktīvi atbildēt uz šiem jautājumiem. Saskaņas centram jāatbrīvojas no interfrontes un komunistiskās partijas rēgiem, tāpat kā citām partijām jāatbrīvojas no iekšējā ienaidnieka meklēšanas.

Atcerēsimies, ka tieši etniskā sašķeltība ir kalpojusi par ideālu vidi oligarhiskajiem grupējumiem, izzogot valsti. Tiesiskums, caurspīdīga politika un taisnīgums ir sasniedzami tikai saliedētā sabiedrībā, kurā cilvēki spēj apvienoties kopīgo interešu īstenošanā. Šobrīd mums ir unikāla iespēja nojaukt etniskās neuzticēšanās mūri, lai veidotu vienotu tautu, kura īsteno varu neatkarīgajā Latvijas valstī. Plašai koalīcijai būs iespēja parādīt, ka visiem Latvijas pilsoņiem ir gan vienādas tiesības piedalīties valsts pārvaldīšanā, gan vienāda atbildība par Latvijas nākotni. Tāpēc mēs uzskatām, ka Saskaņas centram ir jāstrādā valdībā.

ZRP piedalījās vēlēšanās ar solījumu par jaunu sākumu. Saliedētas sabiedrības valdībā varētu un vajadzētu spēt strādāt gan Nacionālajai apvienībai, gan Saskaņas centram. Mēs apliecinām ZRP vēlmi un gatavību sadarboties gan ar Nacionālo apvienību, gan ar Saskaņas centru, taču diemžēl abi politiskie spēki ir devuši pietiekoši skaidrus signālus par nepārvaramām pretrunām.

ZRP apzinās sabiedrības viedokļa neviennozīmīgumu jautājumā par koalīcijas veidošanu ar Nacionālo apvienību vai Saskaņas centru. Tajā pašā laikā – daudzi patiešām nozīmīgi lēmumi ir saskārušies ar lielu sākotnējo pretestību visos laikos. Tomēr tieši tie parasti ir lēmumi, kas devuši nepieciešamo impulsu sabiedrības attīstībai.

ZRP izsvērta situācijas analīze rāda, ka Latvijai šobrīd ir nepieciešams lēmums par Saskaņas centra aicināšanu valdībā. Plašā ZRP, Vienotības un Saskaņas centra koalīcija nodrošinās iespēju vislabāk īstenot Latvijas vēlētāju vairākuma gribu. Aicinām Valdi Dombrovski uzņemties šīs koalīcijas valdības vadīšanu!

ZRP līdz šim ir demonstrējusi savu izlēmību un atšķirību no līdzšinējās politiskās kultūras. Tieši progresīvas, no aizspriedumiem brīvas domāšanas un saliedētības idejas dēļ ZRP spēj pieņemt šo Latvijas valsts pastāvēšanai tik nozīmīgo lēmumu."

Pietiek jau piektdien rakstīja: par spīti tam, ka ceturtdienas vakarā Vienotības sastāvā esošās Pilsoniskās savienības valde mudinājusi par nākamās valdības koalīcijas trešo partneri aicināt Nacionālo apvienību un tāds pats visticamāk pirmdien būs visas Vienotības lēmums, vēl aizvien ir liela varbūtība, ka valdību kopā ar Vienotību un ZRP veidos SC. Durvis pavērtas SC dalībai jaunajā valdībā atstājusi gan ZRP, gan Rīgas pils, jo Valsts prezidents Andris Bērziņš izteicies par plašas koalīcijas vēlamību. Arī Vienotības valde pirmdien visticamāk izvairīsies no asas valodas, nesadedzinot visus tiltus, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija.

Vairāki Vienotības valdes locekļi Pietiek bija prognozējuši, ka partija pirmdien visticamāk pieņems lēmumu, ka tā dod priekšroku tā dēvētajai nacionālajai koalīcijai trijatā ar ZRP un Nacionālo apvienību. Tomēr neoficiāli tika norādīts, ka Vienotības paziņojums nebūs konfrontējošs ne pret SC, ne ZRP, atstājot durvis vaļā eksprezidenta partijai, ja tā izšķirsies argumentēt, kādēļ šajā politiskajā situācijā būtu attaisnojams lēmums par Saskaņas aicināšanu valdībā. 

ZRP jau bija atstājusi vaļā vairākas durvis tam, lai valdībā tiktu iesaistīts SC, nevis Nacionālā apvienība. Programmatiskajos dokumentos, kas top kopīgās ZRP un Vienotības politiķu darbagrupās, jau ir atstāti uzstādījumi, kuros abu partiju viedokļus līdz galam nav izdevies saskaņot, bet kuri raida signālus par iespējamo koalīcijas modeli. 

Runa ir gan par ZRP principiālo uzstādījumu pēc 1991. gada nepilsoņiem dzimušo bērnu naturalizācijas jautājumā, kas ietver automātisku pilsonības piešķiršanu, kamēr Vienotība uzskata, ka pietiktu ar birokrātiskās procedūras uzlabojumiem. Tas bija viens no solījumiem, ar kuriem pie vēlētājiem vērsās ZRP, un partija no tā negrasās atkāpties. Šāds princips nav pieņemams Nacionālajai apvienībai. Tādēļ tā ietveršanu programmatiskajos dokumentos, kurus Vienotība un ZRP nosūtīs iespējamajiem koalīcijas partneriem, var uzskatīt arī par politisku signālu tam, ka topošās valdības durvis ir vairāk atvērtas SC. 

Otrs politiskais signāls, kas nolasāms no programmatiskajiem dokumentiem, pie kā strādā abas partijas, ir ideja par Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtības maiņu, to nododot tautas rokās. Arī šajā ZRP virzītajā punktā tai nav izdevies rast vienošanos ar Vienotību, tomēr eksprezidenta partija no šī uzstādījuma neatsakās. Lai panāktu nepieciešamos grozījumus Satversmē, valdības koalīcijai jaunajā Saeimā nepieciešams konstitucionālais vairākums, tas ir, ne mazāk kā 67 balsis. Nacionālajai koalīcijai būtu tikai 56 balsis. Nepieciešamo vairākumu Saeimā toties varētu nodrošināt koalīcija ar SC, kurai kopā būtu 73 balsis. Vienlaikus tautas vēlēts prezidents ir arī Nacionālās apvienības uzturēts jautājums. Vienotība neformālajās sarunās ar kolēģiem no ZRP piedāvājusi, ka nepieciešamos grozījumus Satversmē var panākt arī bez konstitucionālā vairākuma Saeimā, tas ir, ejot referenduma ceļu. 

Novērtē šo rakstu:

0
0