Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Trešdien partijas sāks pirmo sarunu apli ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu par valdības izveidi, un, ņemot vērā, ka politiķi 10 dienu laikā kopš vēlēšanām nav spējuši vienoties par koalīcijas modeli un premjeru, pašlaik ir iespējami trīs nākamās valdības modeļi. No drošas informācijas, kas ir Pietiek rīcībā, jāsecina, ka Valdim Dombrovskim (Vienotība) būs sarežģīti saglabāt premjera amatu, bet nekādu izredžu uz to nav Zatlera reformu partijas (ZRP) kandidātam Edmundam Sprūdžam. Dažas stundas pirms sarunu sākuma Rīgas pilī ir izkristalizējusies reāla iespēja, ka ZRP var tikt atstāta opozīcijā, bet vieta koalīcijā varētu atrasties Zaļo un zemnieku savienībai. Kā iespējams šādas valdības premjers tiek minēts partijām nepiederošais bijušais ārlietu ministrs Aivis Ronis.

Pēdējās stundas pirms pirmā sarunu raunda ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu partijas izmantoja sev iespējami labvēlīgākas gaisotnes radīšanai Rīgas pilī. Ar prezidentam tuvu stāvošiem cilvēkiem sazvanījusies bija Vienotības līdere Solvita Āboltiņa, tiekamies ar Rīgas pils pārstāvjiem bija manīta arī Valdim Zatleram pietuvinātā ZRP valdes locekle Sandra Sondore-Kukule. To, vai partiju raidītie neformālie vēstījumi ir krituši auglīgā augsnē, rādīs tuvākās dienas.

Tomēr, kā liecina Pietiek rīcībā esošā informācija, situācijā, kad partijas 10 dienu laikā kopš vēlēšanām nav spējušas vienoties par koalīcijas modeli un premjera kandidātu, Rīgas pils patur atvērtas vismaz trīs koalīciju iespējas. Nopietnāk kā jebkad iepriekš tiek minēts koalīcijas modelis, kurā neatrastos vieta ZRP, jo pēdējā pusotra nedēļa ir parādījusi, ka Valdim Zatleram un citiem viņa partijas sarunu vedējiem ir grūti sarunāties ar Vienotības līderiem. Tiem, kas atbildīgi par nākamā valdības vadītāja nominēšanu, tas radījis bažas, vai šāda komanda spēs stabili strādāt.

Tāpat zināms, ka Valdim Dombrovskim ir ļoti maz iespēju saglabāt sev premjera amatu. Pirmkārt, izredzes ir sašķobījusi valdības neefektīvā rīcība nacionālās lidsabiedrības airBaltic glābšanai. Otrkārt, lai premjera nomināciju saņemtu Vienotība, kas vēlēšanās ieguva tikai trešo rezultātu aiz Saskaņas centra (SC) un ZRP, Valsts prezidentam vajadzētu spēcīgus argumentus. Tādus Andrim Bērziņam varētu dot partijas, ja Rīgas pilī ierastos ar koalīcijas modeli, kuram būtu pārliecinošs vairākums Saeimā un vienošanās, ka tās ir gatavas strādāt Dombrovska vadībā. Šāds variants ir reāls plašās 73 balsu koalīcijas gadījumā, ko veidotu SC, ZRP un Vienotība. Tomēr šīs partijas pēc 10 dienu pārrunām ir ļoti tālu no šādas vienošanās.

Pietiek no avotiem Vienotībā zināms - partijas valde diskusijās pirmdien lēmusi, ka ZRP kā vēlēšanu uzvarētājam no tā dēvēto latviešu partiju vidus dod vēl dažas dienas laika nākt klajā ar paziņojumu par sev vēlamāko trešo koalīcijas partneri. Ja Zatlers turpinās novilcināt šo lēmumu, Vienotības valde nākampirmdien visticamāk pieņems oficiālu lēmumu, ka tās prioritārais trešais koalīcijas partneris ir Nacionālā apvienība. Tādā gadījumā ZRP iespējas panākt koalīciju ar SC būtu ļoti apgrūtinātas. Tomēr nav izslēgts, ka šis vēstījums ar pietiekami lielu laika rezervi darīts zināms, lai izdarītu spiedienu uz Zatleru beidzot paziņot to, kas politikas kuluāros tiek apspriests kā vispārzināms fakts: ka ZRP ir svarīga plašā koalīcija ar SC, kas ļautu Saeimā pieņemt Satversmes grozījumus tostarp par tautas vēlētu prezidentu.

Tāpat zināms, ka SC dalība koalīcijā, kas pēdējās dienās rādījās neskaidra, nav mazinājusies. Tā tiek uzsvērta kā svarīgs mērķis stabilas valdības izveidošanai un nepopulāru ekonomisko lēmumu pieņemšanai. Tomēr kā alternatīva koalīcijas modelim no SC, ZRP un Vienotības parādījusies līdz šim kā maz iespējama kuluāros apspriestā Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) iesaiste valdībā. Šādai koalīcijai Saeimā būtu pārliecinošs 64 balsu atbalsts. Tādā gadījumā ZRP tiktu atstāta opozīcijā, to pamatojot ar partiju nespēju savā starpā vienoties. ZRP un Vienotība tiešām pēdējo dienu laikā sarunās aiz slēgtām durvīm ir izdarījušas daudz, lai radītu iespaidu par nespēju sadarboties. Vienlaikus nevar izslēgt, ka šāda informācija no augstistāvošiem politiķiem un amatpersonām nāk ar mērķi izdarīt spiedienu uz ZRP, to padarot piekāpīgāku jautājumā par nākamo premjeru un izlēmīgāku jautājumā par SC aicināšanu valdībā.

Zināms, ka ZRP neformālās partiju konsultācijās ir uzlikusi veto Valda Dombrovska kandidatūrai premjera amatam, ja vien netiek izveidota plašā koalīcija kopā ar SC. Tomēr pieredzējušiem politiķiem Vienotībā ir savi apsvērumi, kādēļ tie nevēlētos, lai partijas virzīts premjers uzņemas atbildību par šādas, iespējams, nepopulāras valdības darbu. Mazās koalīcijas variants ar ZRP, Vienotību un Nacionālo apvienību pēdējās stundās pirms konsulktāciju sākšanās Rīgas pilī tiek vērtēts kā maz ticams.

Novērtē šo rakstu:

0
0