Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Citos gadījumos asi principiālās Latvijas Žurnālistu asociācijas ētikas komisijas locekļi ļoti iecietīgi un ar izpratni raugās uz savas kolēģes, ētikas komisijas locekles Baibas Strautmanes "mazo nerātnību", publiski nosaucot Artusu Kaimiņu par "Saeimas dauni". "Man tas nešķiet ne pieņemami, ne nepieņemami. Es medicīniskas diagnozes neizmantotu, bet dzīvojam brīvā valstī. Es neesmu runājis ar Baibu, kādēļ viņa tā rakstījusi un ko ar to domājusi," - izsakās, piemēram, asociācijas ētiķis Arnis Krauze. Publicējam gan trīs komisijas locekļu pārdomas, gan Kaimiņa iesniegumu asociācijai.

Aidis Tomsons

- Es skatos nevis kā uz asociācijas pārstāvi, bet gan kā kolēģi, ko labi pazīstu. No tā, ko es redzu, viņa ir pateikusi, ka Gobzems ir gejs. Man par šo nav viedokļa. Ja viņš ir gejs, vai par to jāuztraucas? No tā raksta jau arī nevar saprast, ir vai nav. Un pat, ja ir, tas arī nav nekas tāds. Tā kā par šo man nav ko teikt.

Par Kaimiņu – nosaukt cilvēku par dauni nav labi. Ja man būt bērns ar Dauna sindromu, es noteikti būtu ļoti bēdīgs. Vārdu viņa varēja izvēlēties citu. Man šķiet, ka nav nekas slikts, ja žurnālists pauž savu attieksmi, izmantojot arī dažādus vārdus, bet tādus, kas neaizvaino citus cilvēkus šajā kontekstā.

Man ir zināmi vairāki cilvēki, kuriem ir radinieki ar šādu diagnozi. Man viņu ir žēl. Noteikti vajadzēja izmantot citu vārdu. Ja doma ir, ka viņa prāta spējas ir ierobežotas, tad to vajadzēja pateikt ar citiem, citus neaizskarošiem vārdiem.

- Pret ideju nav iebildumu, ir iebildumi pret vārdu daunis.

- Ētikas komisijā mēs izskatām tikai tad, ja ir iesniegums. Ja būtu Kaimiņa iesniegums, tad mēs skatītos, vai tā ir mūsu vai valdes kompetence izvērtēt. Ētikas komisija skata tikai tos jautājumus, kas saistīti ar žurnālista profesionālo darbību.

- Kā zināms, ceturtā vara ļoti uzmana, lai pirmo trīs varu pārstāvji arī ārpus profesionālās darbības uzvestos un izteiktos cienīgi un neaizskaroši. Vai šajā gadījumā ceturtās varas pārstāvju cunftei nevajadzētu reaģēt?

- Tas jau ir jautājums par katra iekšējo ētiku. Es Pietiek lasu, ka Gobzems ir nosaucis viņu par idioti. Es nedomāju, ka ir cienīgi šādi publiski apsaukāties. Es savā dzīvē esmu diezgan daudz draņķību sastrādājis un zinu, ka cilvēki ir piedevuši, noklusējuši. Tādēļ man ir ļoti grūti nosodīt cilvēkus, kas ir bijuši neuzmanīgi savos izteikumos. Ja mani kāds nosauktu par dauni, es noteikti neapvainotos. Baiba ir asa un tieša savos izteikumos, un, piekopjot šādu stilu, protams, var gadīties, ka pasprūk arī kas tāds, ko pēc tam nožēlot.

Jānis Juzefovičs

- Es pats noteikti būtu izvēlējies citu valodu šādā sarakstē. Ētikas komisijā mēs vērtējam biedru profesionālo darbību. Manuprāt, Twitter sarakste nav Baibas profesionālie pienākumi. Es neredzu, ka viņa strādātu tur un pildītu žurnālistiskus pienākumus. Mēs vienmēr esam teikuši, ka nevērtējam to, kas ir ārpus žurnālista profesionālās darbības. Tas, ko viņi dara ārpus tā, tā ir viņu darīšana, tas nav pakļaujams komisijas izvērtējumam. Žurnālisti ārpus sava darba dara daudz un dažādas lietas, izsakās. Asociācijas nevērtē šīs darbības. Mums nesen bija gadījums, kad bija jāvērtē asociācijas biedres izteikumi Saeimas komisijā, bet viņa tur nepildīja žurnālistiskus pienākumus, un mēs arī to nevērtējām. Es gribētu ieturēt šo konsekvenci.

Arnis Krauze

Kāds to uztver varbūt ar humoru, cits bez. Baiba ir zināma ar to, ka spēj radīt emocijas. Vienam patīkamas, otram – nepatīkamas. Ja viņa raksta, tad arī uzraksta. Man tas nešķiet ne pieņemami, ne nepieņemami. Es neko tādu nerakstītu. Ja Baiba kaut ko tādu uzrakstīja, tad viņai ir iemesli, kādēļ viņa tajā brīdī ir tā uzrakstījusi. Ja tā būtu kāda preses publikācija vai viņa būtu radio vai televīzijā izteikusies, tad es sāktu iedziļināties, bet Twitterī katru dienu ir simtiem ierakstu, par kuriem var diskutēt, vai tā vajadzēja vai nevajadzēja rakstīt, vai tas ir ētiski. Twitter ir brīva platforma, kur katrs saka to, kas tajā brīdī ienāk prātā.

- Bet daunis ir konkrēta medicīniska diagnoze…

- Jā, es šādi nerakstītu. Es arī neesmu vaicājis, ko viņa ar to gribēja pateikt. Esmu pats saskāries, ka esmu kaut ko ierakstījis Twitterī un cilvēki to ir sapratuši citādāk, tāpēc es trīs reizes pārdomāju, ko rakstīt.

- Vai tas ir iemesls to izskatīt ētikas komisijā?

- Es nezinu. Neesmu runājis ar kolēģiem. Ja tas būtu kādā TV pārraidē, radio vai preses publikācijā, tad varbūt arī būtu. Bet šādi vērtēt katra žurnālista ierakstus Twitterī, tad no rīta līdz vakaram varētu to vien darīt, jo, kā zināms, žurnālistiem ir diezgan asa mēle dažkārt. Un tie ieraksti var balansēt uz robežas, kas ir aizskaroši. Tad būtu jāveido īpaša Twitter un Facebook ētikas komisija un no rīta līdz vakaram varētu vērtēt žurnālistu ierakstus.

Es medicīniskas diagnozes neizmantotu, bet dzīvojam brīvā valstī. Es neesmu runājis ar Baibu, kādēļ viņa tā rakstījusi un ko ar to domājusi.

Artuss Kaimiņš - Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijai, Latvijas Žurnālistu asociācijas priekšsēdētājai Sanitai Jembergai

Šī gada 17. jūnijā Latvijas Žurnālistu asociācijas biedre un Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijas locekle Baiba Strautmane sociālajā tīklā www.twitter.com savā profilā @BaibaStrautmane ievietoja sekojošu tekstu: “@artuss, labi, pateikšu, ka Saeimas daunis sūta sveicienus, nekā citā sakāma nav…”. Ņemot vērā to, ka profila @artuss īpašnieks esmu es, Artuss Kaimiņš, pamatoti var secināt, ka Baiba Strautmane mani ir nosaukusi par “Saeimas dauni”.

Saskaņā ar Tildes Enciklopēdiju “daunis” ir cilvēks, kuram ir Dauna sindroms. Dauna sindroms ir viena no hromosomu patoloģijas formām, kad 46 hromosomu vietā ir 47 hromosomas, turklāt kariotipā ir trīs 21. hromosomas kopijas (normāli jābūt tikai divām). Dauna sindroms ir iedzimta ģenētiska īpatnība, kas izpaužas gan vizuālās īpatnībās, gan kā garīgās attīstības traucējumi.

Ņemot vērā to, ka man šāda iedzimtība nav konstatēta, Baiba Strautmane, ar iepriekš minēto ierakstu sociālajā tīklā www.twitter.com, publiski par mani ir paudusi nepatiesas, aizvainojošas, godu un cieņu aizskarošas ziņas. Uzskatu, ka neatkarīgi no tā, kāds ir Baibas Strautmanes viedoklis par mani, kā Saeimas deputātu un valsts varas pārstāvi, viņai nav tiesību publiski paust nepatiesas, apmelojošas ziņas par manu veselības stāvokli. Uzskatu, ka ar savu rīcību Baiba Strautmane ir pārkāpusi Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas kodeksa 2.1. punktu, kur noteikts, ka žurnālista galvenais uzdevums ir sniegt sabiedrībai patiesu un pārbaudītu informāciju, kā arī 1.3. punktu, kur noteikts, ka žurnālisti ir par daudzpusīgu viedokļu apmaiņu, analītisku un kritisku nostāju  pret  politisko, ekonomisko un tiesu varu,  aizstāvot sabiedrības un indivīda tiesības.

Īpaši vēlos uzsvērt, ka saskaņā ar Latvijas Žurnālistu asociācijas mājas lapā www.latvijaszurnalisti.lv pieejamo informāciju, Baiba Strautmane kopš šī gada 12. jūnija ir Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijas locekle. Saskaņā ar Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijas nolikuma 3. punktu, Ētikas komisija ir izveidota, lai uzturētu augstus žurnālistikas ētikas standartus masu mediju vidē, uzlabotu mediju ētiku un nostiprinātu ētiskas žurnālistikas principus. No tā izriet, ka Baibai Strautmanei būtu jābūt personai, kas Latvijas žurnālistikas vidē uztur augstas ētikas un morāles normas un principus, tomēr viņas rīcība un izteikumi liecina par pretējo. Proti, aizbildinoties ar vārda brīvību, Baiba Strautmane neētiski un neprofesionāli apmelo un aizskar Saeimas deputātu.

Uzskatu, ka Baibas Strautmanes rīcība, nosaucot mani par “Saeimas dauni”, ir žurnālista un, īpaši, Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijas locekļa necienīga rīcība, tādēļ lūdzu izvērtēt Baibas Strautmanes rīcības atbilstību Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas kodeksa 2.1. un 1.3. punktiem un izslēgt Baibu Strautmani no Latvijas Žurnālistu asociācijas Ētikas komisijas.

Novērtē šo rakstu:

0
0