Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bez panākumiem otrdienas rītā beigušās sarunas starp premjeru Valdi Dombrovski (Vienotība) un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) partiju līderiem, kurās valdības vadītājs opozīcijas frakciju centies pierunāt ceturtdien Saeimas balsojumā atbalstīt steidzamības noteikšanu Euro ieviešanas likumam, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. Vienošanās ļautu izvairīties no referenduma draudiem par termiņu pārcelšanu Latvijas iestājai eirozonā.

Tikšanās ar ZZS premjera oficiālajā darbakārtībā otrdien nebija atrodama. Sarunu neafišēšana izskaidrojama ar centieniem izvairīties no pārmetumiem par politisku tirgošanos, kas ir neizbēgama, kad koalīcijai jācenšas panākt opozīcijas atbalstu valdībai svarīgos balsojumos. Pēc neveiksmīgajām sarunām ar ZZS, Vienotībai jācenšas panākt Saskaņas centra atsevišķu deputātu atbalsts. Arī šī opzīcijas partija līdzīgi kā zaļie zemnieki plāno rīkot kampaņu par eiro referenduma rīkošanu.

Lai gan oficiāli komentāri par to izpaliek, Pietiek zināms, ka galvenais uzstādījums, ar ko ZZS gāja uz sarunām, bijis - vieta valdībā, no kuras zaļie zemnieki šķīrās pēc Valda Zatlera rīkojuma Nr.2 un tam sekojušajām ārkārtas vēlēšanām. No zaļo zemnieku puses otrdienas pēcpusdienā bija dzirdams, ka "premjers nerīkojās kā politiķis", un valdošais noskaņojums liecināja, ka eiro referendums ir nenovēršams. Proti, Dombrovskis neesot nācis ar kādiem piedāvājumiem, bet izvēlējies brīdināšanas taktiku, kādas sekas iestāšoties, ja ZZS neatbalstīs Euro ieviešanas likuma pieņemšanu steidzamības kārtībā.

ZZS valdes priekšsēdētājs Uldis Augulis Pietiek apstiprināja tikšanos ar premjeru, bet, viņaprāt, par sarunām to būtu grūti nosaukt, jo "tā nebija saruna, nekādu sadarbības priekšlikumu nebija, bija tikai draudi un brīdinājumi". Augulis noliedza, ka būtu apspriesta ZZS nonākšana valdībā, bet nenoliedza, ka, "ja mūs paaicinātu, mēs ietu".

ZZS Saeimas frakcijas līderis Augusts Brigmanis, kurš līdz jaunajam gadam mājās ārstēs kājas traumu, sarunās otrdien nepiedalījās, tādēļ Pietiek atteicās komentēt, kas tajās pārrunāts. Pats Lembergs kā ZZS partnera Latvijai un Ventspilij līderis sarunās ar premjeru neesot piedalījies, viņa partiju pārstāvējis ventspilnieks Guntis Blumbergs; bez Auguļa, kurš pārstāvējis ZZS kopumā, sarunā bijis arī Latvijas Zaļās partijas līderis Raimonds Vējonis.

Pēdējā laikā pastiprinās pazīmes, ka Vienotība, kurai nepieciešams ZZS atbalsts tai svarīgos balsojumos, ar izpratni izturas pret zaļo zemnieku un to faktiskā līdera Aivara Lemberga interesēm. Pietiek jau rakstījis, ka finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība) šonedēļ atbalstīja ar Lemberga interesēm saistītā jurista Pētera Putniņa kandidatūru Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes priekšsēdētāja vietnieka amatam. Vēl pirms nedēļas valdībā ar premjera atbalstu tika apdraudēta Lembergam galvassāpes radījušā Ventspils brīvostas valdes locekļa Ģirta Kronberga (Reformu partija) palikšana amatā, jo Dombrovskim bija šaubas, vai procedūras pārkāpumu dēļ viņam dot valdības atļauju amatu savienošanai.

Satversmes 75. pants noteic, ka likumu nevar nodot tautas nobalsošanai, ja Saeima to pieņēmusi ar ne mazāk kā divu trešdaļu balsu vairākumu. Ja premjera partijai izdotos nodrošināt tik lielu atbalstu euro ieviešanas likumam, tā nodrošinātos pret referenduma draudiem. Valdošajai koalīcijai pat, ja Saeimas sēdē ceturtdien piedalītos pilnīgi visi tās deputāti, ir tikai 56 balsis.

Atlikušās vismaz 10 premjera partijai jāspēj piesaistīt no opozīcijas frakcijām ZZS un SC. Turklāt vismaz šobrīd likuma pieņemšanai steidzamības kārtībā nav arī visu koalīcijas partiju atbalsta, trešdien pulksten 15 premjers Dombrovskis tiekas ar Nacionālās apvienības politķiem, lai panāktu vienošanos par atbalstu. Atsevišķi šīs apvienības politiķi iepriekš pauduši skepsi par eiro ieviešanas termiņiem un citiem nosacījumiem.

Novērtē šo rakstu:

0
0