Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Politikas kuluāros šaurā lokā jau vairākas nedēļas apspriestais, ka vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Eināra Cilinska (Nacionālā apvienība) darbība dažos aspektos, piemēram, kavēšanās veikt izmaiņas Rīgas un Ventspils brīvostu valdēs, neapmierina ne paša partijas spici, ne atsevišķus koalīcijas partnerus, pēdējās dienās sasaistīta ar viņa lēmumu piedalīties 16. marta leģionāru atceres pasākumos Rīgā, lai gan iespēja izmantot šo kā ieganstu Cilinska demisijai tika apspriesta vēl labu laiku pirms Krievijas agresijas Ukrainā.

No Pietiek sarunas ar Cilinski aizvadītajā nedēļā radās iespaids, ka viņš ne tikai neturas pie vides aizsardzības un reģionālās attīstības (VARAM) ministra krēsla, bet, iespējams, justos atvieglots, ja amatu zaudētu piespiedu kārta, nodemonstrējis nacionālo stāju, bet vienlaikus izvairītos no grūtā lēmuma nomainīt Rīgas brīvostas valdē Reformu partijas (RP) pārstāvi Ingu Antāni, ko no viņa sagaida gan Nacionālās apvienības (NA) spice, gan koalīcijas partneri Zaļo un zemnieku savienība (ZZS). NA spice neredz loģiku, kādēļ labi atalgotajos un saimnieciski ietekmīgajos amatos, kuros pēc likuma virza VARAM, vēl aizvien ir RP politiķi.

Ģenerālsekretārs Aigars Lūsis dienā, kad NA ministra amatam oficiāli izvirzīja Cilinski, Pietiek nenoliedza, ka, pirms izšķirties par ministra kandidātu, Cilinskim ir vaicāts, vai viņam nebūs cilvēcisku problēmu pieņemt lēmumus par amatpersonām, ar kurām sastrādājies iepriekšējā ministra Edmunda Sprūdža laikā, un atbilde esot bijusi, ka problēmu nebūs. Cilinskis Pietiek aizvadītajā nedēļā apgalvoja, ka “nevienam neesmu solījis par brīvostu valdēm, bet par 16. martu gan, un es savu vārdu turu”. Ministram abu jautājumu sasaistīšana nebija pārsteigums.

Cilinskis bija VARAM parlamentārais sekretārs, kad to vadīja Sprūdžs, un Antānei ministrijas politiskajā vadībā tolaik bija lielākas pilnvaras. 11. februārī valdība atļāva Antānei savienot amatu Rīgas brīvostā un ministra birojā. ZZS dienu iepriekš koalīcijā neiebilda pret šī jautājuma virzīšanu valdībā un Pietiek atsaucās uz neformālu norunu, ka tas ir tikai uz mēnesi, pēc kura Antānei amats brīvostā būs jāpamet. Kad Pietiek pirms pāris nedēļām Cilinskim vaicāja par šo norunu, ministrs atsmēja, ka “viņa jau arī vairs nesavieno amatus”, proti, viņa pametusi amatu ministra birojā. Tā nav vienošanās interpretācija, kādu to no NA sagaida ZZS.

Vienotībai kā premjera partijai jānodrošina miers koalīcijā, un Cilinska demisija, kā ieganstu minot situācijas destabilizēšanu, piedaloties 16. marta pasākumos, būtu politiski veiksmīga izeja no samilztošās situācijas, spriež koalīcijas kuluāros. Premjeres Laimdotas Straujumas vārdā pozīcija, ka leģionāru atceres pasākumus Rīgā apmeklējušiem ministriem jādemisionē, aizvadītajā trešdienā aiz slēgtam durvīm apspriedusi arī Vienotības Saeimas frakcija.

Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektors Māris Kučinskis, kurš ikdienā lobē pašvaldību intereses, 3. martā intervijā laikrakstam Diena bija dalījies iespaidā, ka Cilinskis savas ministrēšanas pirmajās nedēļās “apsola visu visiem, bet kaut kad ministram nāksies ieņemt skaidru pozīciju”.

ZZS, kuru pārstāvjus no brīvostām izmeta pēc RP nosēšanās pie varas galda, valda zināms revanšisms. Tāds pret Antāni kā bijušo Sprūdža juridisko padomnieci varētu būt arī ZZS neformālajam līderim Aivaram Lembergam saistībā ar Sprūdža rīkojumu par viņa atstādināšanu.

Ventspils brīvostas valdē iepriekšējā ministra Sprūdža RP laikā valdība iecēla Ģirtu Kronbergu, kurš no RP ievēlēts Liepājas domē. No abiem Cilinskis palūdzis pārskatu par līdzšinējo darbību, kas varētu kalpot par atskaites punktu lēmumam par turpmāku sadarbību vai jaunu pārstāvju deleģēšanu brīvostu valdēs, bet pirms pāris nedēļām Cilinskis Pietiek teica, ka nav tos vēl saņēmis.

Jaunās valdības koalīcijas sarunās RP spice bez sekmēm bija rosinājusi vienoties par papildu protokolu pie koalīcijas līguma, kurā atrunātu, ka ministru virzītie brīvostu valžu locekļi saglabā amatus arī gadījumā, ja partija zaudē kādas ministrijas vadību. Jau tobrīd bija skaidrs, ka RP visticamak zaudēs politisko pārraudzību pār VARAM un neskaidras bija arī tās izredzes saglabāt savā pārraudzībā Ekonomikas ministriju. Šīs divas ministrijas, kā arī Satiksmes ministrija un Finanšu ministrija saskaņā ar Ostu likumu ir tiesīgas deleģēt valsts pārstāvjus brīvostās.

Parasti tie ir vai nu partiju cilvēki, vai tām un to sponsoriem pietuvināti. Izņēmums nav arī RP, kas politikā ienāca, sludinot citus principus. Antānei ir cieša sadarbība ar Lemberga kādreizējā advokāta, šveicieša Rūdolfa Meroni menedžeriem, kuri šobrīd pārvalda prokuratūras arestēto, Lembergam, iespējams, piederošo mantu. Ekonomikas ministrijas deleģētais pārstāvis Ventspils brīvostā Igors Ļaško pirms gada tika iecelts amatā pēc tam, kad viņu RP spicei ieteica Meroni menedžeri un kandidatūra telefoniski tika saskaņota ar Šveices advokātu.

Publiski kuluāros jau ilgāk apspriestais scenārijs par Cilinska iespējamo demisiju pirmo reizi izskanēja 6. martā, kad vides žurnāliste Anitra Tooma pēc tikšanās ar vides ministru sociālajā tīklā Twitter ierakstīja, ka Cilinskis intervijas laikā jau paguvis atvadīties “sakarā ar 16. marta represijām”, jo ministriem, kas piedalīsies 16. marta pasākumos, “draudēts ar demisiju”. Vakarā jau par to, ka NA ministri, kas piedalīsies 16. marta pasākumos Rīgā, var zaudēt amatu, ziņoja arī Latvijas televīzijas Panorāma. 

Novērtē šo rakstu:

0
0